Y Kuşağını Nasıl Yönetirsiniz?

Günümüzde müşteriniz, yöneticileriniz ve çalışanlarınız “Millennials” yani Y kuşağı bireylerinden oluşuyor. Peki Y kuşağını nasıl yönetirsiniz? Life Hacks: Managing & Retaining [Millennial] Employees adlı infografikte bu kuşaktan olan çalışanları nasıl yöneteceğinizi ve elinizde tutabileceğiniz aktarılıyor. İşte Y jenerasyonunu yönetmenin 10 ipucu:

1. Şeffaf Olun.

Çalışanlar yöneticilerinden şirket hedefleri ve beklentiler de dahil olmak üzere her konuda açık ve dürüst olmalarını bekler.

2. Onlara bir amaç verin…

Çalışanlarınızın ilgi alanını ve potansiyelini destekleyin. Böylece sadık bir takım için ektiğinizi yararlarından faydalanarak biçebilirsiniz.

3. Gerçek zamanlı ve sürekli geri bildirim alın!

Çalışanların %97’si yöneticileri tarafından gözardı edildiklerinde etkileşim sağlayamamaktadır. Geri bildirim tüketici ya da resmi olmalı diye bir kural yok. Sadece hızlı bir e-mail cevaplama veya sohbetle de gerçekleştirilebilir.

4. Sıkı çalışmayı tanıyın ve takdir edin.

Değer verildiğini hissetmenin önemini anlayın. İşleyen süreçte sıkı çalışıldığını ve sonuçları kabul edin. Çalışanlarınıza şirketiniz için değerli olduklarının güvencesini verin.

5. Yapıcı eleştiride bulunun ve sürekli koçluk yapın!

Çalışanlarınızı mikro düzeyde yönetmeyin. Yıllık ya da yarı yıl değerlendirmeleri yerine çalışanlarınıza sürekli koçluk yapın. Millenial bireyler sürekli geri bildirim almayı ister ve sever.

y_kusagini_nasil_yonetirsiniz_infografik

6. Anlamlı ilişkiler kurun.

Karşılıklı anlayış ve saygı gösterin. Bir konu olduğunda çalışanlarınızı varlıklarınız olarak bir takım şeklinde görün ve aynı amaç uğrunda çalıştıklarını unutmayın.

7. Saat harcamanın ötesinde işin kalitesine odaklanın!

Esneklik Y kuşağı çalışanlarının işinizde kalması için anahtar kelimedir. Teknoloji işleri daha hızlı yapmayı mümkün kılmıştır. Eğer çalışanlarınız işini bitirdiyse onları saatlerce masa başında oturtmayın.

8. Empati yapın ve anlayış geliştirin.

Hatalar üzerinde takılmayın. Yapılan yanlışların öğrenme süreci için önemli bir ders ve deneyim olduğunu anlayın. Küçümseyici tonda konuşmayın ve suçlamayın. Empati yapmayı ve anlayışınızı geliştirirseniz bu size olan saygıyı ve güveni sağlar.

9. Bireyselliği ve ifade etmeyi destekleyin.

Her çalışan aynı değildir. Kabullenme kültürü yaratın. Farklı kişiliklere tolerans gösterin ve destekleyin. Çatışan fikirlerin inovasyona yaradığını aklınızda tutun.

10. İş birliğini teşvik edin.

Y kuşağı, doğal işbirlikçidir; özellikle de açık hedefler ve bunların doğru tanımlanması söz konusu ise… Başarı için takımınızı kurun, takımınız amaçlarında başarılı olduğunda onları anlayın. Birlikte çalışanların ve işbirliğinin olduğu bir ortamda başarıyı yakalayabilirsiniz.

Kaynak: IBM Social Business Insights Blog
İnfografik: Life Hacks: Managing & Retaining [Millennial] Employees- IBM

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Apple Kullanıcılarına Özel: Mac ve iPhone için ‘’Devamlılık’’ Çözümleri

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir