Gelecekte İş Hayatı Nasıl Olacak?

Geleneksel işyeri kavramı ve çalışma yöntemleri, geleceğin iş dünyasında var olmayacak. Peki gelecekte iş hayatı nasıl olacak? Yeni nesil teknolojiler, mobil cihazların her yerde olması ve sosyal network kanallarının adeta patlama yaratması, iş alışkanlıklarında büyük ölçüde bir dönüşüm gerektiriyor.

Bugün çalışanların dijital dünyaya hızlıca adapte olan Y jenerasyonunun (Millennials) üyelerinden olması, oldukça önemli. Bunun yanında artık belirli bir nesilden ziyade çalışma gücünün dijital alışkanlıklarla göbek bağının bulunması, dijital zekanın tüm hücrelerine işlemesi çalışma hayatının geleceğini daha inovatif düşünmeye ve yeni yollar keşfetmeye itiyor.

IBM ve PureMatter işbirliğiyle geleceğin çalışma deneyimi ile ilgili New York’ta düzenlenen THINKATHON’da, 32 futuristle birlikte süren 3 günlük beyin fırtınası sonucu gelecekteki çalışma şekli ile ilgili öngörüler ortaya kondu. Geleceğin iş hayatının neye benzeyeceği konusundaki fikirlerin bazılarına gelin, birlikte bakalım.

Statükocu Yaklaşımdan Kurtulup Özgür Kalın!

Günümüzde bireyler, teknolojiyi yoğun bir şekilde kullandıkları için beklentileri karşılamak aslında sanıldığı kadar kolay olmuyor. Kullanıcı beklentilerini karşılamak için daha fazla uygulama girişimi, yükselen beklentileri karşılamak için daha çok kullanıcı odaklı uygulama geliştirilmesine neden oluyor. IBM’in ürün tasarımı ve tasarımcı düşünce ile daha kullanıcı odaklı ve geçmiş düşünceden tamamen ayıran bir yaklaşım önerisi sunuyor. “Bana bir vazo tasarla” demek yerine “Çiçeklerden keyif almanın daha iyi yolu nedir” diye sormak buna örnek olabilir. Bu yaklaşım, işinizde sizi statükocu yaklaşımdan uzaklaştırırken sınırları ortadan kaldırıp özgürce düşünmenizi ve yaratıcılığı sağlıyor. Design Thinking yani tasarım odaklı düşünce ile ilgili yöntemler, sadece ürün tasarımı değil iş hayatı ile ilgili karşınıza çıkan pek çok zorlukta yardımcı olabilecek bir güce sahip. İnsanların gerçekten neler hoşlandığını ve empatiye dayalı olan tasarım yaklaşımlı düşünce şekli, çalışanlara problem çözmede daha yaratıcı yollar sunarken son kullanıcıyla da maksimum etkileşim sağlıyor. Design Thinking metodolojisi, iş hayatının geleceğinde yatıyor.

gelecekte_calisma_hayati

Geleceğin çalışma yeteneği de Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünce) kavramından geçiyor. Fütüristlerin öngörülerine göre gelecekte iş yeteneğinin, iş yerinde daha anlamlı seviyede işe katma değer sağlama üzerine kurgulanacağı ve amaç odaklı olacağı düşünülüyor. İnsanlar her geçen gün gelişen dijital ve sosyal teknolojiden sağladıkları avantajla kendi kişisel topluluklarını oluşturabileceği tahmin ediliyor. Yönetici pozisyonuna gelen Y kuşağının sıkı iş kurallarına son vermesiyle çalışma şeklinde esneklik hakim olabileceği de öngörülüyor.

Design Thinking & Hollywood Modeli

Tasarım odaklı düşüncenin çalışma hayatının geleceği olacağı düşüncesi, iletişim ve iş yerindeki işbirliğine uyarlandığında ise “Hollywood Modeli” karşımıza çıkıyor. Örneğin “Ocean’s Eleven” veya “The Expendables” filmlerini düşünün. Birçok ikonik yıldızın bir araya gelip başrolleri nasıl beraber paylaşıyorsa iş hayatının geleceğinin de buna benzer şekilde konumlanacağı öngörülüyor. İşbirliğinin daha küçük gruplar arasında olmasını ve çalışmanın ikili ya da birden fazla başrol çalışanın bulunduğu çevrelerde yerini alacağı düşünülüyor.

Liderlik hakkında fikirlerin değişeceği, insanı merkeze koyan yaklaşımın benimseneceği, çalışanların anında birbirine bağlanarak fikir ve bilgi değişiminde bulunacağı, kişisel analitik sistemlerinin kullanılacağı, kişiselleştirilmiş pazarlama ürünlerinin gelişimi ve pek çok öngörü, iş hayatının geleceği konusunda ortaya konuyor. Davranışsal sistemin çalışma şekillerini ve liderlerin yönetim stratejilerini dönüştüreceği gelecekte çok daha farklı kurgulanan bir iş hayatı bizleri bekliyor.

Kaynak: ibm.com – “A New Way to Work: Futurist Insights to 2025 and Beyond”

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir