En Başarılı İnsanların Uyku Alışkanlıkları

Dünya çapında başarılı ve ünlü olan insanların oldukça ilginç uyku alışkanlıkları olduğunu biliyor muydunuz? Başarılı insanların uyku alışkanlıkları denildiğinde zihnimizde hemen 8 saat uyunması gerektiği görüşünü muhtemelen herkes duymuştur. Peki Leonardo Da Vinci’nin her dört saatte bir 20 dakika kestirerek uyku düzenini ayarladığını, Richard Branson’un 6 saatten fazla uyumadığını ve Thomas Edison’un uykuyu zaman kaybı olarak gördüğünü söylesek, ne derdiniz?

Uykunun iş ve sosyal yaşama etkisi tartışılmaz. Sağlıklı uyku düzenin iş hayatına etkisi, verimlilik açısından oldukça önemli. İş hayatında başarılı olmanın yolları ise kuşkusuz sağlıklı hayattan geçiyor. Ancak dünya çapında ünlü bilim insanlarının, zengin iş adamlarının ve yetenekli sanatçıların uyku düzenleri ise biraz daha farklı bir seyir izleyebiliyor. Bigbrandbeds tarafından yayınlanan “Sleeping Habits of the Rich & Famous” adlı infografik, zenginlerin ve ünlülerin uyku alışkanlıkları ritüellerini detaylarıyla aktarıyor.

Nikola Tesla

Efsane bilim insanı Tesla’nın 2 saatlik tuhaf uyku düzeni, henüz 25 yaşındayken sinirsel çöküntü yaşamasına neden oldu. Daha sonra kendini toparladı ve 38 yıl daha çalışmalarına devam etti.

Barack Obama

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama saatler boyunca uyumuyor ancak uyku vakitlerinin de değerini biliyor. Beyaz Saray’daki yardımcıları, hangi krizin onu uyandırmak için önemli olduğuna sürekli karar vermek zorunda.

Voltaire

Ünlü yazar ve düşünür Voltaire, her gece düzenli olarak sadece 4 saat uyumaktaydı. Balzac gibi o da kahve bağımlısıydı. Rivayete göre her gün 40 fincan kahve tüketirdi.

Wolfgang Amadeus Mozart

Tüm zamanların en etkili bestekarlarından biri olan Mozart, gece 1’e kadar beste yapar ardından sadece 5 saat uyuyup saat 6’da tekrar beste yapmaya dönerdi.

Donald Trump

Ünlü iş adamı Donald Trump, global rekabetin hep bir adım önünde olmak için yalnızca 3 saat uyuma alışkanlığına sahip. Trump, daha fazla uyuyanların bu yarışta nasıl rekabet edebildiğini de anlayamıyor.

Richard Branson

Virgin şirketler grubunun CEO’su Richard Branson, gece 6 saat uyuyup her sabah tam 5.45’te kalkıp güne başlıyor. Her sabah düzenli spor yapan Branson, ayrıca bu saatlerde ailesiyle vakit geçirmeye özen gösteriyor.

Winston Churchill

Churchill için kestirmeler oldukça önemli bir yer teşkil ediyordu. Parlamento binasında bile kendisi için özel yatak bulundurulan Churchill, Britanya Savaşı’nda bu kısa kestirmelerin liderlik açısından önemli olduğuna inanıyordu.

Sigmund Freud

Psikoanalitik kuramın kurucusu Freud, kendi üzerinde uyguladığı deneyler için gecede yalnızca 6 saat uyuyordu. Çok fazla sigara tüketen Freud’a kanser teşhisi konmasının ardından tedavi sürecinde bu hastalık için 33 ameliyat geçirdi.

Leonardo da Vinci

Ünlü ressam Leonardo da Vinci, Da Vinci uykusu olarak da bilinen “Uberman” yani süper adam uyku sistemi adlı enteresan bir uyku döngüsüne sahipti. Ünlü sanatçı, günün her 4 saatinde bir 20 dakika kestirirdi.

Margaret Thatcher

Birleşik Krallık’ta en uzun süre başbakanlık yapan ve az uyku çok iş prensibini benimseyen Margaret Hilda Thatcher, geceleri sadece 4 saat uyumasıyla ünlü bir siyasetçi. Demir Leydi olarak da adlandırılan Thatcher’ın bu uyku alışkanlığı, halefi John Mayor için de hiç uyumayan sivil servis konusunda problemlerle karşılaşmasına yol açtı.

Thomas Edison

Edison, uyumayı zaman kaybı olarak görürdü ve mümkün olduğunca az uyumaya çalışırdı. Da Vinci’ye benzer bir şekilde ara ara kestirme yapılan çok fazlı polyphasic uyku sistemiyle yaşıyordu.

Benjamin Franklin

Franklin her zaman erken kalkma taraftarıydı. Hatta şöyle bir sözü vardı; “Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy, and wise” yani “Erken yatıp erken kalkan zengin olur, sağlıklı olur, akıllı olur…”

unlu_ve_zengin_insanlarin_uyku_aliskanliklari-infografik

Başarılı olabilmek için uyku düzeniniz önemlidir; ancak başarılı olabilmek için genel alışkanlıklarınızı da gözden geçirmek büyük önem taşımaktadır. Bu konu için Başarılı insanların 50 alışkanlığı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: Bigbrandbeds.co.uk

İnfografik: Bigbrandbeds

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

1 Geri Bildirim “En Başarılı İnsanların Uyku Alışkanlıkları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir