Markanızın Dijital Pazarlama Yol Haritası

İşinizde dijital pazarlama başarısını yakalamak çok kolay değil. Pazarlama değişkenlerini ve birbirinden farklı dijital araçları bir potada eritmeniz gerekir. Markanızla ilgili olarak takip etmeniz gereken dijital pazarlama yol haritası, başarı için size ilhâm verebilir.

Komplete tarafından hazırlanan “Your Digital Marketing Road-Map/ Dijital Pazarlama Yol Haritanız” adlı infografik şirketinizin dijital pazarlama süreçlerini uğramanız gereken duraklar olarak sıralıyor. Bu yolculuğa çıkmaya hazırsanız, ilk durak ile başlayalım…

Başlangıç Noktası Web Sitesi Tasarımı

Web sitesi, işinizin kimliği ve online markanız olarak tanımlanabilir. Kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmak, dijital pazarlamada başarıya giden ilk adımdır. Web sitesi için tüm cihazlarla uyumlu responsive tasarımı tercih edin. Kullanıcıların %67’si, mobil dostu web sitelerden satın almayı daha çok tercih ettiğini belirtmekte. Landing pages yani varış sayfaları 30 ve daha fazla olan şirketler, az sayıda varış sayfası olan işletmelere göre 7 kat daha fazla müşteri çekmekte. Bu doğrultuda varış sayfalarını da yol haritasına eklemeyi unutmayın! İşletmeler bütçelerinin %6’sını da web analitiği için harcamakta. Bu yüzden listenizde analitik de olmak zorunda! Bunların yanında e-ticaret sistemi, mobil uygulamalar, mobil pazarlama da dijital pazarlama haritanızda uğramanız gereken duraklar arasında…

Televizyon reklamı, mobil reklamcılık, email pazarlama, banner reklamları gibi markanın kullanıcıyı bulduğu pazarlama türü Outbound Marketing, yolculuğunuzda faydalarından yararlanmanız gereken diğer bir uğrak noktası. Buradan hareket ettikten sonra ise arama motoru optimizasyonu, tıklama başına ödeme gibi müşterinin markaya ulaştığı pazarlama türü olan Inbound Marketing stratejilerine geçebilirsiniz.

Varış Sosyal Medya!

Yolculuğunuz boyunca karşınıza çıkacak diğer duraklar arasında içerik pazarlama, online viral video, blog ve webinar yer almakta. Ve nihayetinde varış noktanız sosyal medya pazarlama! Sosyal medya işinizin pazarlamasını yapacağınız ve markanızın değerini artıran en güçlü platform.

İşte dijital pazarlamanıza bu konuda yardımcı olabilecek infografik verileri:

• Tüketicilerin %82’si Facebook sayfalarının markalarla etkileşime geçmek için iyi bir yöntem olduğunu düşünüyor.
• LinkedIn, sosyal medya kanallarından kurumsal web sitelerine ziyaretlerin %64’ünden sorumlu.
• Pinterest nüfusunun %21’i, ürünü Pinterest’te gördükten sonra satın alma yapıyor.
• Mobil trafiğin %50’si, Youtube ve video akışından geliyor.
• Pazarlamacıların %44’ü müşterileri Twitter’dan elde ediyor.

dijital_pazarlama_yol_haritasi

Kaynak: Devstech.com

İnfografik: Komplete

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir