Video Pazarlama Tarihi ve İzleyicinin Gücü

İnsan beyni, görsel bilgileri yazılı metinden 60 bin kat daha hızlı işliyor. Buradan yola çıkarsak video içeriklerinin her saniyede bir ne kadar tüketildiğini ve şirketlerin pazarlaması için ne kadar etkili olduğunu söylemeye gerek yok. Modern içerik pazarlamanın tarihi 19’uncu yüzyıla dayanırken kurumlar için video pazarlama tarihine gelin, birlikte daha yakından bakalım.

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından bu yana hikâye anlatımı, mağara duvarlarından sinema perdesine kadar pek çok farklı araçla kitlelere aktarılıyor. Lumiére Kardeşler’in “La Sortie de l’Usine Lumiére â Lyon” (Lyon’daki Lumiére Fabrikasından Çıkış) adlı 46 saniyelik görüntüye sahip 1895 yapımı filmi, ilk hareketli görünü olarak tarihe geçmiş durumda. Ardışık olarak perdeye düşen bu fotoğraf karelerinin izleyicinin zihninde yarattığı etkinin, bugün insan algısının da değişimi sağlayan farklı bir endüstrinin ortaya çıkmasına zemin hazırladığını da eklemek gerek. Hareketli görüntünün günlük hayatımızın her alanında yer aldığı video ise günümüzde altın çağını yaşıyor.

Cunductor.com blog sayfasında “The Power of Video Marketing and the Visual Consumer” (Video Pazarlamanın Gücü ve Görsel Tüketici) adlı infografik çalışmayı yayınlayan Sheridan Orr, videonun gücünü sorguluyor: Bir resim 1000 kelimeye bedelse bir videonun değeri nedir?

Video pazarlama, hedef kitlenizi yani izleyicinizi en çok etkileyen pazarlama araçları arasında bulunuyor. Video görselliği hafızaya doğrudan hitap ettiği için akılda kalıcılığı da daha fazla oluyor. Mike Parkinson tarafından billiondollargraphics.com’da yayınlanan “The Power of Visual Communication” (Görsel İletişimin Gücü) adlı makaledeki verilere göre insan beyni görsel bilgileri yazılı metinden 60 bin kat daha hızlı işliyor.

1 dakikalık bir video 1.8 milyon kelimeye bedel!

Sheridan Orr tarafından yayınlanan blog yazısı ve yazıda yer alan infografik,  video pazarlamanın tarihi ve videonun gücüne daha yakından bakma fırsatı sağlıyor. Forrester Research araştırmasına göre 1 dakikalık bir videoyu seyretmek 1.8 milyon kelime okumayla aynı etkiyi sağlıyor. Bu da 3600 web sayfasına denk geliyor.

İşte Video Pazarlamanın Tarihi: 

 •  1941’de Bulova, bir New York televizyon kanalında Yankee maçı esnasında 4 dolar maliyetli ilk reklamını yayınladı.

 • 1981 yılında MTV adeta kehanet marşıGİBİ OLAN “Video Killed the Radio Star” şarkısı ile açıldığında geleneksel medya bozguna uğramaya başladı.
 • 1984’te Apple, Super Bowl sırasında artık ikonlaşmış tanıtımıyla reklam rekoru kırdı.

 • SouthPark yaratıcıları Matt Stone ve Trey Parker aileleri ve arkadaşları için 1994 yılında yılbaşı kartı videosu yaptı ve “The Spirit of Christmas Jesus vs Santa”,  VHS kasetler aracılığıyla ilk yayılan viral video oldu.
 • 2005 yılında Youtube kurulduğunda Nike, bu fırsatı kaçırmadı ve Ronaldinho’nun altın ayakkabıyı alırken yer aldığı video 1 milyon görüntüleme alan ilk video oldu.
 • 2006 yılında Google arama ve pazarlama için videonun önemini anlayınca Youtube’u 1.65 milyar dolara satın aldı.
 • 2006’da Dove, “Evolution” kampanyasını yayınladığında video izlenmekle kalmadı; dünyadaki kadınlar tarafından paylaşıldı ve güzelliğin tanımı hakkında global bir tartışma başlattı.

  • Blendtec, 2006’da Youtube’da kendi kanalını yaratarak in-house videosuyla tüm zamanların en çok izlenen reklamına imza atmış oldu.
  • 2007’de meşhur “Charlie Bit My Finger” videosu oyuna dahil oldu. Bir bebeğin kardeşinin parmağını ısırdığı video, viral videonun önünü açtı.
  • Yine 2007’de Google yatırımı Youtube’a reklam koymaya başlayarak gelir elde etmeye başladı.
  • 2010’da Old Spice, ilk interaktif video kampanyasını yaratarak markasını yeni jenerasyon için yeniden tanımladı.
  • 2012’de reklamcılar kurumların kamu servislerini Youtube yoluyla yayınlamaya başladı. Metro Trains, güvenli yolculuk için “Dumb Ways to Die” adlı videoyu yayınladı.

 • 2014’te Youtube video hesap kullanıcılarından ünlüler yaratmaya başladı. Örneğin PSY ve Gangnam Style…
 • ALS Ice Bucket Challenge ile video, yardım kampanyalarında da kullanılmaya başladı.

Video-Pazarlama-Infografik

Kaynak: Sheridan Orr, The Power of Video Marketing and the Visual Consumer- Cunductor.com

Mike Parkinson, The Power of Visual Communication- billiondollargraphics.com

İnfografik: Cunductor.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir