Markalarda Blog Kullanımı İş Sonuçlarını Nasıl Etkiler?

Müşterilerinizle daha fazla etkileşim kurmak için dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri de işiniz için blog kullanımıdır. Şirketlerin blogları sayesinde müşterileriyle bağ kurması daha samimi bir yaklaşımla takipçilerine ulaşmalarını ve verdiği hizmeti doğrudan aktarmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda diyebiliriz ki markalarda blog kullanımı, aslında sosyal network oluşturmada en güçlü içerik pazarlama yöntemlerinden biridir.

Müşterilerin ilgisini çeken ve satın alma kararlarını etkileyen içeriklerin yer aldığı kurumsal bloglar, sosyal medya kanallarında paylaşılarak da tüketiciler arasında hızla yayılmaktadır. Bugün reklamlardan bile daha etkili olarak tanımlanan bloglar, en etkin trafik akışını sağlayan pazarlama yöntemleri arasında yer almaktadır. Bireysel ya da kurumsal blog kullanımı ve içerik pazarlama, kendi markanızın dijital pazarlamasında ön plana çıkmaktadır.Quicksprout.com’da Neil Patel tarafından yayınlanan “How Blogging Affects Your Bottom Line” adlı infografik bu konuda detaylı veriler ve bilgiler vermektedir.

İnfografik verilerine göre blog sahibi şirketlerin %57’si müşterilerini bu bloglar üzerinden yakalamaktadır. Bu da ne kadar çok blog kullanırsanız o kadar müşteriye sahip olursunuz anlamına gelmektedir. Örneğin Todd Giannattasio, bloglama sayesinde sadece 8 haftada trafiği %1000 artırmıştır. Alex Turnbull ise  24 saatten az bir sürede sadece bir blog gönderisiyle 1000’den fazla abone sayısına ulaşmıştır. Bloglar müşterilerin satın alma karar sürecini oldukça etkilemektedir. Bloglama ayrıca markanızın dijital pazarlamasında daha fazla trafik almak için de en etkili yollardan biri. Yüksek bir bütçeniz yoksa ve dijital kanallarınızda trafiğe ihtiyacınız varsa blog en iyi seçimlerden biri gibi görünmektedir. Konuyla ilgili diğer infografik verilerinden bazıları ise şöyle;

• Amerika’da tüketicilerin %61’i blog gönderilerine göre satın alma yapıyor.
• İnternet kullanıcılarının % 77’si blog okuyor.
• Amerikalı tüketicilerin %81’i bloglardaki tavsiye ve bilgilere güveniyor.
• %82’si markalarla ilgili içerik okumayı seviyor.
• %70’i markaları reklamlardan ziyade içeriklerden biliyor.
• Blogu olan şirketler, olmayanlara göre %80 daha fazla ziyaret alıyor.
• Ayda 16-20 kez bloglama markaya iki kat fazla trafik getiriyor.
• Toplam 200’ün üzerinde blog makalesine sahip şirketler, 20 gönderiye sahip şirketlerin yaklaşık dört katı trafik alıyor.
B2B pazarlama uzmanları, blogları %67 daha fazla yeni müşteri getirmek için kullanıyor.
• Pazarlamacıların %37’si blog kullanımını içerik pazarlamanın en önemli yolu olarak gösteriyor.
• Pazarlamacıların %25’i bloglamanın pazarlama eylemlerinde en yüksek yatırım getirisini sağladığına inanıyor.

marka_blog_infografik

Kaynak: Quicksprout.com

İnfografik: Quicksprout

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Apple Kullanıcılarına Özel: Mac ve iPhone için ‘’Devamlılık’’ Çözümleri

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir