2014 Social Business İstatistikleri

Social Business, sosyal medyanın ortaya koyduğu avantajları, süreç ve teknolojileri kurum ve kuruluşların iş hayatında kullanmasını sağlıyor. Peki şirketlerin sosyal dönüşümleri, 2014 Social Business istatistiklerine nasıl yansıyor? Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan Management Review ve Deloitte işbirliğiyle sosyal işletmeler üzerinde yapılan global araştırma “Moving Beyond Marketing 2014”, Social Business istatistikleri ve Social Business ile şirketlerin işlerini nasıl dönüştürdükleri konusunda detaylı bilgiler sunuyor.

Sosyal işletmeler üzerinde yapılan bu yılki MIT Sloan Management Review ve Deloitte global araştırması, şirketlerin sektörlerinde Sosyal İş yani Social Business ile değer yarattıklarını açıkça ortaya koyuyor. Social Business temel değeri ile ilgili temel bulgu, Social Business Maturity (Social Business’ın şirket kültüründe olgunlaşmış hale gelmesi) bir fonksiyonu olması. Raporda şirketlerin Social Business ile işlerini nasıl dönüştürdüğünü ve Social Business çalışmalarından nasıl daha iyi kazanç sağlanabileceği ile ilgili ayrıntılara da detaylı şekilde yer veriliyor.

2014_social_business_istatistikleri

Araştırmaya göre Social Business’ın kökleri oldukça derinlere dayanıyor. Social Business, hem bugün hem de gelecekte önemli bir konumda bulunuyor. 2011’deki %52’den 2012’de %74’teki sıçramasından sonra Social Business’ın büyük bir önem teşkil ettiği açıkça görülüyor. Bunun yanında Social Business sayesinde ölçülebilirlik de kendi değerini kanıtlamaya başlıyor. Social Business kullanan işletmeler, operasyonel ve finansal ölçüleri kullanarak sosyal girişimlerden iş sonuçlarına kadar pek çok şeyle bağlantı kuruyor.

Çalışanlar Social Business ayrıcalığı taşıyan sosyal işlere daha sıcak bakıyor

Social Business, sadece bir B2C (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye) fenomeni değil. Deloitte’in yıllık araştırmalarına göre B2C ve BCB için Social Business, oldukça önemli. B2B şirketlerin %60’a yakını sosyal girişimlerinin iş sonuçlarını pozitif etkilediği konusunda hemfikir. Araştırmaya katılan sosyal B2C şirketler göz önüne alındığında ise rakam %68’e çıkıyor. Tüm bunların yanında çalışanlar da sosyal işletme kültürü olan şirketlerde çalışmayı tercih ediyor. Araştırmaya katılanlardan %57’lik kısım, sosyal şirketlerde çalışmayı tercih ettiklerini ve işveren seçiminde Social Business ayrıcalığının çekici geldiğini vurguluyor.

social business nedir

Social Business verilerini kullanmak karar alma süreçlerine yardımcı oluyor

Social Business’ın olgunlaşması, sadece sosyal olmaktan geçmiyor. %80’e yakın sosyal veri analizi ve %67 sisteme ve süreçlere entegre edilmiş olanı iş kararını geliştirir ve sosyal işletme girişimlerini yürütmeyi destekler. Sosyalin işi değiştireceğine inancı olan bir liderlik vizyonuna sahip olmak da önemli. Gelişmiş Social Business organizasyonlarından araştırmaya katılanların %90’a yakını, liderlerinin güçlü ve pozitif değişim yaratabileceğine inanıyor.

Social Business ile pazarlamanın ötesine geçerek vizyonu anlamak

Sosyal işi benimseyen ve bu konuda olgunluk seviyesinde olan şirketler, Social Business’ı organizasyonlarının birden fazla işleviyle harmanlıyorlar.

Bu işletmelerden;

• %87’si sosyali inovasyon teşviklerinde kullanıyor.
• %83’ü liderlik performansını geliştirmek ve yetenek yönetimi için sosyale dönüyor.
• %60’ı Social Business’ı operasyonlarına entegre ediyor.

Kaynak: Sloanreview.mit.edu-  MIT Sloan Management Review / Copyright © Massachusetts Institute of Technology, 2014

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İş gücünüzü arttırmak için uygulayacağınız 6 egzersiz

En çok hangi sosyal ağ kullanılıyor?

2017 Sosyal Medya İstatistikleri

Z Kuşağının Video Alışkanlıkları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir