Instagram’da Başarılı Bir Marka Olmanın 7 Yolu

Instagram, 16 milyardan fazla fotoğrafın paylaşıldığı en popüler mobil uygulamalardan biri. Aynı zamanda markaların dijital pazarlamaları için hedef kitlelerine ulaşmak adına en önemli sosyal network kanalları arasında yer alıyor. İşletme dünyasında marka bilinirliği ve ürün tanıtımı için Instagram’dan yararlanmanın pek çok yolu var.


Intelligence Report – Instagram 2014 from L2 Think Tank on Vimeo.

Rachel Gillett, FastCompany.com’da yayınlanan “How The Most Successful Brands Dominate Instagram, And You Can Too” adlı yazısında şirketlerin Instagram’ı sosyal medya pazarlamasında nasıl etkin kullanabileceklerine dair ipuçları veriyor. Markanız Instagram pazarlaması yöntemlerinden nasıl yararlanabilir? Instagram pazarlamasında başarılı bir sosyal işletme olmak için aşağıdaki tüyolara göz atabilirsiniz.

1. Ürünlerinizi kullanan müşterilerinize yer verin

instagram_marka_pazarlamasi

İnsanların görünümleriyle kendini beğenmesinden yola çıkmak, engagement kültürünü yani markanızın müşterileriyle bütünleşmesini en teşvik edici yöntemlerden biri. Benefit Cosmetics kendi ürünleri olan “gerçek” maskarayı ile kullanan “gerçek” insanların fotoğraflarını bir araya getirerek bu yolu uyguladı. 11 bin 900’dan fazla selfie #realsies hashtagi ile Instagram’da paylaşıldı ve görseller, Benefit Cosmetics ürün sayfasına mozaik görünümlü olarak kullanıldı.

2. Hayranlarınızı kamera arkasına götürün


Müşterilerinizin ve takipçilerinizin marka ile en çok yakınlaştıran yöntemlerden biri de şirketinizdeki kamera arkası görüntülerini paylaşmanızdır. Alice and Olivia tasarımcısı Stacey Bendet, çektiği fotoğraf ve video görüntüleriyle neden ilham aldığını, nasıl hissettiğini, ürünün arka planını Instagram’da paylaşıyor. Böyle müşterileriyle daha samimi bir iletişim dili sayesinde bağlantı kuruyor ve onlara daha yakınlaşıyor. Bendet, aynı zamanda “Sadece ürünün kendisini değil ürünün etrafında dönen tüm hikayeyi göstermek, işte markayı oluşturmak için tüm mesele bu…” diye aktarıyor.

3. Yarışma ve projelere ev sahipliği yapın

bareselfie_projesi_basarili_pazarlama

Fotoğraf yarışmaları düzenlemek, markanızın Instagram’da bilinirliğini artırmak için çok iyi bir yol. Yarışmada hashtag kullanmanız, yarışma sırasında katılımcıları toplamanız açısından unutulmamalıdır. Olapic’in araştırmasına göre Lancôme #bareselfie proje kampanyası, yeni DreamTone serum ürün serisi satışı için kadınları makyajsız fotoğraf gönderimi yapması için cesaretlendirdi. 2 ay kampanya süresince 500’den fazla fotoğraf paylaşıldı. Böylece Lancome resmi sitesinde kullanıcı katkısıyla oluşturulmuş olan selfie galerisi tasarlanıp serum için %4 oranında geri dönüş sağladı.

4. Müşterilerinizi taklit edin


2011’de yoğurt markası Chobani, Instagram’a bile daha katılmamışken, marka hayranlarının yoğurdu kullanarak oluşturdukları karışım sanatının fotoğraflarını yayınladığını keşfetti. Instagram’a göre Chobani tüketicileri #creationaday ve #chobani hashtaglerini kullanarak yoğurt ürününü, sadece bir kahvaltı aracı olarak değil yaratıcılıkla fotoğraflayarak vitrin oluşturmada temel bileşen olarak alıyor. Chobani de bu doğrultuda Instagram’da marka stratejisini belirliyor. Müşterilerinin yaratıcılklarından faydalanarak onların yaptıklarına öykünüyor. Chobani Marka İletişim Ekibi İçerik Yöneticisi Hilary duPont, “eğer müşterilerimiz smoothie gönderimi yapıyorsa biz de aynısını yapıyoruz. Biz, onlar ne yapıyorsa onu yapmak istiyoruz” diye ifade ediyor.

5. Yeni ürününüzü tanıtın

ben_and_jerrys_pazarlama_yollari

Ben & Jerry’s yeni Scotchy Scotch Scotch tadı için farkındalık yaratmak adına Instagram’da reklam kampanyası başlattı. Instagram’a göre geçtiğim Kasım ayında dört sponsor görselle yayınlanan ve 18-35 yaş aralığındaki Amerikalıları hedefleyen kampanya, 8 günlük süreç içerisinde 9.8 milyon kullanıcıya ulaştı.

6. Hashtag gücünden yararlanın

gucci_marka_pazarlama
Instagram’da markanızın bilinirliği açısından hashtag kullanımı çok önemli. L2’ye göre Instagram’da markaların % 80’i en az bir tane hashtag ile gönderi yayınlıyor. Markaların çoğu sektördeki popüler hashtag kullanmayı tercih ediyor. Bu sayede markaları insanlar arama yaparken sıklıkla karşılarına çıkıyor. Bununla birlikte Topshop ve Gucci gibi markalar kullanıcıları gönderilerinde markayı benimsemeleri için motive ediyor. Instagram’da en popüler top 10 marka arasında yer almaları şaşırtıcı değil.

7. Görsel değişiklikleri dikkate alın

instagram_degiskenleri

Wisconsin Üniversitesi yakın zamanda Instagram’da 130 bin posttan fazla gönderi üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. İnsanların reklam olmayan Instagram fotoğrafları ve e-ticaret fotoğrafları ile bağ kurmaları arasında pek çok farklı unsur keşfettiler. Mesela sarı ya da mavi rengi içeren filtrelenmemiş fotoğraflar, soru işareti içermeyen uzun başlıklı görseller, satış rakamlarında daha çok başarı getiriyor.

Kaynak: FastCompany.com

Görsel Kaynak: FastCompany.com, Instagram

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2022 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir