Sosyal Network Oluşturma Sanatı

2008 yılında kurulan sosyal kariyer network kanalı LinkedIn, her geçen gün bünyesine katılan yeni şirketler ve iş fırsatlarıyla büyümeye devam ediyor. LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, sosyal network oluşturma sanatının ipuçlarını veriyor.Weiner, Haziran ayında San Francisco’da gerçekleştirilen New York Times Next New World Konferansı’nda iyi bir network oluşturmanın detaylarını anlatıyor.

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, konferans kapsamında New York Times gazetesinin ünlü köşe yazarlarından Thomas L. Friedman‘ın sorularını yanıtlayarak LinkedIn’in gelecek projelerine dair önemli detaylara ışık tutuyor. Weiner konuşmasında, LinkedIn kullanıcılarının kariyerinde bir sonraki hamlesini tahmin edebileceği, adeta satranç tahtası gibi olan global ekonomi verilerinin sunulduğu Economic Graph (Ekonomi Grafiği) ile ilgili detaylı bilgiler veriyor. LinkedIn’le sosyal network oluşturma sanatını ve bir sosyal network olarak LinkedIn’i etkin kullanma yöntemlerini aktarıyor.

LinkedIn’in dijital olarak her segmentten mesleği temsil ettiklerini vurgulayan LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, Sosyal grafiğin arkadaşlar ve aileyle bağlantı üzerine kurulu olmasına karşın ekonomi grafiğinin, profesyoneller arasında yer alan bağlantıya odaklandığına dikkat çekiyor. Ekonomi Grafiği’nin global ekonominin dijital haritalamasını araştırdığını ve ortaya koyduğunu belirtiyor. Bu yüzden dünyadaki tüm şirketler için dijital profil oluşturmayı umduklarını belirten Weiner, aynı zamanda her mesleğin ve bu mesleklere uygun her yeteneğin dijital olarak temsilcisi olmayı istediklerini de vurguluyor. Her bireyin, her şirketin ve her üniversitenin bilgi ve deneyimini bir diğeriyle paylaşması için dijital bir yapı oluşturmayı hedeflediklerini de ekleyerek ekonomiyi dönüştürmede destek olacaklarını vurguluyor.

Jeff Weiner’in oturum sırasında aktardığı LinkedIn verilerine göre;

• LinkedIn’in 300 milyon civarında üyesi var.
• Global işgücü, 3 milyar insandan oluşuyor.
• LinkedIn’de yaklaşık 4 milyon civarında şirket profili bulunuyor.
• LinkedIn’de dünya çapında 25 bin’i aşkın üniversite temsil ediliyor.
• LinkedIn yayın platformu 500’ü aşkın kanaat önderi (influencer) ile genişlemeye devam ediyor.
• LinkedIn’de Beş buçuk yıl önce 6000-8000 arasında iş bulunurken bu yıl, 34 bin 500’i aşkın iş pozisyonu mevcut.

Jeff Weiner, LinkedIn’de network oluşturma iş bulma ile ilgili de tüyolar veriyor. Her şeyin profille başladığını ifade eden Weiner, LinkedIn’de profilinizin yeteneklerinizin, tutkularınızın ve neler başardığınıza dair profesyonel markanız olduğunu söylüyor. Profilinizin sayesinde insanların sizi ve uzmanlığınızı bulduğunu da ekliyor; “İnsanların sizi LinkedIn arama sonuçlarında bulması, sadece iş fırsatı sunmuyor; bunun yanında sosyal network oluşturma, beraber iş yapma, işinize yatırım yapılması, sizin başka bir işe yatırım yapmanız ve hatta gazetecilerin araştırma yapması gibi pek çok işlev sağlıyor. Bu sayede LinkedIn üyeleri Ekonomi Grafiği oluşturmaya yardımcı oluyor. Çünkü şu an LinkedIn profili, özgeçmişten oluşan bir profilden video ya da görsel yükleyebildiğiniz bir profesyonel portfolyoya evrimleşmiş durumda.”

Haziran ayında San Francisco’da gerçekleşen New York Times Next New World Konferansı’nda masaya yatırılan Google, dijital pazarlama, iş dünyasının geleceği ve iş hayatında başarılı olmanın yollarına dair ilginizi çekebilecek diğer oturumların videolarına da göz atmayı unutmayın!

Laszlo Bock, Senior Vice President, People Operations/ Google

Dov Seidman, LRN CEO

Beth Comstock, Senior Vice President, CMO / General Electric (GE)

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir