Yüzüklerin Efendisi’nden Social Business Dersleri

Dikkat! Bu yazı yüksek miktarda Social Business spoilerı içermektedir. İşinizde başarılı olmanın sırlarını, sosyal bir işletme olarak bu stratejileri nasıl uygulayacağınızı ve Social Business kodlarını, Yüzüklerin Efendisi’nde bulmanız mümkün.
Yüzüklerin Efendisi’nden Social Business dersleri almak ve bunları işinize uygulamak, başarıyı da beraberinde getirebilir.

İngiliz yazar J.R.R Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisi, tüm dünyayı kasıp kavuran, fantastik edebiyatın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Kitap serisi; The Fellowship of the Ring (Yüzük Kardeşliği), The Two Towers (İki Kule ) ve The Return of the King’den (Kralın Dönüşü) oluşmaktadır. Yönetmen Peter Jackson da Tolkien’in bu ölümsüz eserini beyaz perdeye uyarlayan, zannediyorum dünyanın en şanslı insanlarından biridir. Hobbit maratonu ise sinema serüvenine halen devam etmektedir.

Tolkien, öyle bir dünya yaratmıştır ki mürekkebinin izleri, hayatımızın her noktasına temas edebilir. Orta Dünya’nın ırkları; İnsanlar, Hobbitler, Entler, Elfler, Cüceler, Büyücüler, Orklar, Uruk-Hailer, Goblinler ve daha fazlası… Tolkien’in bu sıradışı dünyası, pek çok alana da ilhâm kaynağı olabilecek niteliktedir. Karakterleri, iş dünyasında karşılaştığımız kişilerin arketipleri olabilir. Yüzüklerin Efendisi’nden alacağınız ilhâmla Social Business’taki gelişiminizi ve iş hayatınızı daha başarılı bir konuma taşıyabilirsiniz.

Gelelim Yüzüklerin Efendisi’nin Social Business faydalarına;

1. Yolculuğa çıkmaktan korkmayın!

Hobbit veya Yüzüklerin Efendisi’nde kahramanlarımız ani beklenmedik bir yolculuğa çıkarlar. Social Business’ın kendisi de çıkmanız gereken beklenmedik bir yolculuktur. Frodo ve Bilbo da neyle karşılaşacaklarını bilmeden maceraya atılırlar. Yeni iş modellerini keşfetmekten, risk almaktan korkmayın. Social Business yolculuğu, başta hiç bilmediğiniz bir alan olarak sizi korkutabilir. Ancak bir kere yolculuğa çıktığınızda karşılaştığınız tüm maceralar, sizi ve işinizi olgunlaştıracak, işinizin gelişimine sebep olacaktır. Hatta yanınızda size yardımcı olacak Samwise Gamgee ve danışmanız için işin uzmanı olan Gandalf’ı bile bulabilirsiniz.

2. Doğru olduğuna inandığınız şeyi yapın!

Frodo, yüzüğün yok edilmesi için dağları, madenleri ve bataklıkları aşarak Mordor’a ilerler. Yüzük Kardeşliği de bu amaç uğruna Frodo’nun işini kolaylaştırmak için elinden geleni yapar. Amaçlarından şüphe duyup gücün peşinde koşmazlar. Boromir haricinde herkes, yüzüğü kullanmayı istemek yerine onu yok etmek için yola çıkmayı hedefler. Siz de işletmenizde güç peşinde koşmak yerine işiniz için en doğru stratejileri uygulamalı ve aslında içgüdülerinizi dinlemelisiniz. Social Business’ta önemli olan işinizde en güçlü varlıklarınızı korumanızdan geçer. Bu varlıklarınızın başında “erdem” yer alacaktır.

3. Markanıza ve hedefinize inanın!

Isildur’un varisi olan Aragorn, başta kendisine ve kral olabileceğine inanmamaktadır. Daha önce İsildur’un yüzüğü yok etmemesi sebebiyle kendisinin de aynı zayıflığa düşebileceği çatışmasıyla karşı karşıya kalır. Geri planda kalması ve liderlik yapmaktan çekinmesi de bu mütevaziliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak kendine inandığında ve liderlik vasıflarının hepsini kullanmaya başladığında başarının da onu takip etmesi kaçınılmaz hale gelir. “The Return of the King” filminde Arwen’in “it is time give him the sword of the king/ zamanı geldi, ona kral kılıcını ver” repliğini hatırlayalım. Siz de işletmenize ve markanıza, daha da önemlisi hedefinize inanmalısınız. Sizi bu yoldan alıkoyabilecek unsur rakipleriniz değil sadece sizsiniz. Social Business’ı bu uğurda kullanacağınız kılıç olarak düşünün. Social Business’ı kurallarına göre işletmenize enjekte ettiğinizde ya da kılıcınız olarak kullandığınızda başarılı olmamanız imkansız. Hedef odaklı olmanız ve kendinize olan inancınızın tam olması sayesinde önünüzde Sauron bile duramaz.

4. Ekibinizi bir amaç etrafında toplayın!

Social Business, daha etkin bir çalışma ekibi kurmanızı sağlar. Theoden’in Helm’s Deep’te orklara karşı savaşmak için yaptığı konuşmayı kim unutabilir. Aragorn’un Helm’s Deep’i Elflerle birlikte savunmasını ya da Aragorn’un Hayalet Ordu’yu Sauron’a karşı yanına katmasını hatırlayalım. Hatta tüm bu olup bitenlerin içinde yüzüğü yok etme hedefini örnek alalım. Yetenek avcısı olup işinize en çok katma değeri sağlayacak elemanları bulundukları yerden çekip çıkarmanız gerekmektedir. Ayrıca ekibinize ve çalışanlarınıza tutunacakları bir bağ vermeniz önemlidir. Aragorn, Hayalet Ordu’ya onurlarını geri kazanma ve affedilme şansını vererek onlardan destek almıştır. Siz de Social Business’ta ve iş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız çalışanlarınıza tutkuyla peşinden gidecekleri bir amaç sunmak zorundasınız. Orta Dünya’yı sosyal dünya gibi düşünelim. Sosyal medya, çalışanlarınızın zaten artık yaşadığı bir yer konumunda. Sosyal dünyadaki yarattıkları kişisel katma değeri, işletmenize taşıyabilirsiniz. Bırakın çalışanlarınız adeta bir network gibi çalışsın. Social Business’la işletmenizi bir adım öteye taşıyıp geliştirerek farklılık yaratsın.

5. Daha fazla takipçi elde edin!

Yüzüklerin Efendisi, kuşkusuz ölümsüz bir eser ve hayranları dünyanın dört bir yanında. Siz de öyle bir iş yaratın ki dünyanın dört bir yanından takipçileriniz peşinize takılsın. Yüzüklerin Efendisi, işletmeniz ve Social Business’ı kullanmanız açısından büyük bir ilhâm kaynağı olabilir. Social Business, sosyal network kanallarıyla iç içe geçmiş pek çok takipçi ve marka taraftarıyla bağlantı kurmaktadır. Socialnomics 2014 istatistiklerini hatırlayalım. Pek çok insan, diş fırçası bile olmamasına rağmen mobil cihaza sahip. Bu tespit, dişçilerin yanında sizin işletmeniz için de çok önemli. Social Business’ta ve iş hayatında başarılı olmanız için marka taraftarınızın artması gerekiyor. Ayrıca müşterilerinize kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanız da işletmenize artı değer sağlayacaktır. Takipçilerinize interaktif bir deneyim sunun. İşletmenizin başarısına onları da dahil edin ve daha fazla takipçi sayısına ulaşın. Takipçi artırmanın yolları, markanızın stratejilerinden ve Social Business’tan geçer.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir