Sosyal İşletme Başarısı İçin 8 Temel İpucu

Sosyal kavramı, tüm dünyada kurumların vazgeçilmez bir aracı ve aslında yaşayan bir organizma. Kurumlar, artık istese de istemese de sosyal platformlar için önemli bir rekabet halinde yaşıyor. Peki sosyal işletme başarısı için atılması gereken temel adımlar nedir?
Simon Mainwaring, IBM Social Business Insights Blog’da yer alan incelemesinde, bu soruyu cevaplayarak sosyal işletmelerin ve kurumların sosyal girişimlerinin başarısı için 8 temel ipucuna yer veriyor. Sosyal bir girişimde engagement, kültür ve inovasyonu artırmak için önerilerde bulunuyor.

Simon Mainwaring, incelemesinde Los Angeles’ta düzenlenen IBM Social Business yemeğinde Social Business & Dijital Deneyim Global Satış Yöneticisi Chris Crummey’in konuşmasını aktarıyor. Crummey’in “dijital IBM’er” olarak çalışmanın farklı yollarına değindiğini vurgulayan Mainwaring, Crummey’in görüşlerinden yola çıkarak yazdığı yazıda intranet çözümleri ve sosyal işletmenizde engagement, kültür ve inovasyonu artırmak için 8 temel ipucu üzerine odaklanıyor.

1. Çalışanların kuruma dahil olup kurumla bütünleşmesi (engagement), şirket kültürüyle başlar…

Pek çok şirket, çalışanlardan taraftar yaratmanın değerinin bugün farkına varırken kurum kültürünün çalışanları teşvik ettiğini anlamayarak hataya düşüyor. Şirketin kendisi, araçlarıyla beraber yetenek, engagement ve optimizasyon elde etmede işbirliği kültürünü kolaylaştırır.

2. Sosyal, yaşayan ve nefes alan bir organizmadır!

Sistemler, silolar ve hiyerarşik yapılanmalar büyük ölçekli kuruluşlarda kaçınılmazdır; ancak aynı zihniyet, sosyal ve dinamik bir girişimde işlemez. Bunun yerine şirketlerin iş süreçlerini, şirket kültürü gelişimini ve inovasyonu desteklemek için sosyal platform kullanmaları gerekir.

3. Social Business yeni bir düşünce biçimi gerektirir!

Organik olarak büyüyen bu düşünce şeklinin genişlemesiyle çalışanlar bilgi paylaşımına odaklanmalı; bilgiyi kendine saklamamalı… Şirketler de ilham aldığı kaynakları ödüllendirmeli ve inovasyonun hızından yararlanmalıdır.

4. Gerçek için çabalamak- Zaman eksperi olmak!

Bu organik zihniyet ve yeni düşünce şekli, bireysel uzmanlıklardan yararlanarak yapılmalı ve şirketin her noktasında daha sonra paylaşılmalı. Bu davranışı ödüllendirerek işin uzmanlarının tüm şirkete yayılan desteğiyle işbirlikçi ve inovasyon kültürü yaratmış olursunuz.

5. Kalabalığın bilgeliğinden yararlanın!

Bilginin kendisinin paylaşılması gibi organizasyonun kolektif beyin gücü de  problem çözümüne uygulandığında kurumunuz için şaşırtıcı derecede başarı getirebilir. Bu süreci aktif etmenin en iyi yolu, problemi ilham aldıklarınızla, sizi etkileyenlerle ve geniş networklerle paylaşmak. Böylece sorunu, en hızlı şekilde çözebilecek doğru uzmanı bularak bağlantılarının gücünden yararlanabilirsiniz.

6. Network asla uyumaz!

Network üzerine kurulu yaklaşım, üretimi yükseltir; zamandan tasarruf etmeye ve şirkete akıllı çözümler tanımlamaya fırsat sunar. Açık engagement prensipleri üzerine kurulu, kolay kullanımlı bir platform sağlar. Bu sayede networkler, tüm dünyayı 7/24 inovasyonla döndürmeye devam eder.

7. İnovasyonu şaşırtmak için sürekli tetikte olun…

Sosyal işletme yolunda bu bahsi geçen prensipler uzun süre etkili olsa da şirketler, inovasyonu hızlandırmak için yeni fikri anında kapan inovasyon kapanları oluşturabilirler.

8. İnovasyon, organik, beklenmedik ve global olmalı!

Belki de organik ve network üzerine kurulu olan sistemlerin en önemli değeri, herhangi bir problemle en iyi şekilde başa çıkabilmesi. İlgili görüşler, daha etkili bir şekilde paylaşılır ve problemler daha etkin bir şekilde çözümlenir.

Kaynak: Eight key steps to scaling engagement, culture, and innovation within your social enterprise, Simon Mainwaring

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Başarılı Marka Yönetimi için 5 İpucu

Başarılı Dijital İş Yeri Nasıl Oluşturulur?

Dünyanın En Başarılı Kadın Girişimcileri

Restoranların Sosyal Medya Kullanımı için 10 Etkili Yöntem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir