Social Business stratejileriyle daha iyi bir müşteri deneyimi oluşturun!

Müşteri Deneyimi, markanız ile müşterileriniz arasında gelişen etkileşimin kalitesi üzerine kuruludur. Social Business’ta müşteriyle bütünleşmiş bir iş gücünün ve inovasyonun müşteri merkezli bir zemine oturtulması gerekiyor. IBM Social Business Çözümleri Başkanı Scott Hebner, Social Business stratejileri ile daha iyi bir müşteri deneyimi oluşturmanın yollarını işletmeler için değerlendiriyor.

Scott Hebner, Social Business olmak isteyen markalar için müşteri stratejilerini nasıl şekillendirmelerini gerektiğini IBM tarafından hazırlanan videoda ayrıntılı olarak aktarıyor. Videoda, Social Business’ı sosyal teknolojilerin avantajlarını kullanan dijital bir iş olarak tanımlıyor. Bu sosyal teknolojiler, işinizde daha sonra inovasyona dönüştürülebileceğiniz kişisel yaşam deneyimlerini ayağınıza getiriyor. Hebner, daha iyi bir müşteri deneyiminin bireyler için değerli olanı kişisel düzeyde inceleyebileceğiniz ya da davranışsal trendleri, düşünce eğilimlerini görebileceğiniz data ve analitik üzerine kurulu olduğuna da dikkat çekiyor.

İnsanları segmentlere ayırmayın, kişisel düzeyde yaklaşın!

Hebner, bugünün dünyasında inovasyonun kapalı bir çevrede gerçekleşmediğini; pazarla birlikte içerideki iş gücünüzle daha açık bir çevrede yapıldığına dikkat çekiyor. Organizasyonların, daha angaje olduğunda daha yüksek bir iş potansiyeli geri dönüşü aldıklarını ifade eden Hebner, müşteri deneyimini anlayabilmek için aynı zamanda insanları segmentlere ayırmanın da doğru olmadığına dikkat çekiyor. Müşteri deneyimini ne kadar kişisel düzeye indirgerseniz satışta da bu doğrultuda korelasyon elde edebileceğinize dikkat çekiyor.

Social Business olmanın anahtar yaklaşımlarını tanımlayan Hebner, sosyal networkingin oluşması konusunda bilinçlenmek ve sosyal networkün davranışsal datasını görmek için sosyal analitik kullanmaya dikkat çekiyor. Bu konuda outdoor, avcılık ve balıkçılık ekipmanları sağlayıcısı Nebraska merkezli Cabela’s markasının iyi bir örnek olarak gösteriyor. Yeni bir strateji oluşturararak müşterinin neye ihtiyacı olduğu konusunda destek verebilecek, analitikten anlayan kişileri işe aldıklarını vurguluyor. Bunun da en doğru müşteri deneyimini sunduğunu ekliyor.

Marka deneyiminin ürünün kendisinden daha etkili olduğuna dikkat çeken Hebner, müşteri deneyiminde sosyal tenknoloji ve Social Business stratejilerini de değerlendiriyor: “Sosyal teknolojiler, insanların ortak ilgi alanlarının olduğu bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları yaşayan ekosistem kurmanın bir yolu. Bu da müşteriye özel deneyimi yaratmanın anahtarı. Çünkü işinizin uzmanlığı tüketiciler tarafından deneyimleniyor. Tüketici davranışı beklentilerinin değiştiği çok açık.”

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Apple Kullanıcılarına Özel: Mac ve iPhone için ‘’Devamlılık’’ Çözümleri

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir