Yeni para birimi Sosyal Medya, kredi kartı tarihe mi karışıyor?

Herhangi bir restoranda yemek yedikten sonra ödemenizi kredi kartı ya da nakitle yapmak yerine sosyal medya hesabınızla yaptığınızı düşünün. Bir markada alışverişinizi sosyal paylaşımınızla ödemek, artık çok da uzak bir gelecekte yer almıyor. Tüm dünyada yeni bir trendle karşı karşıyayız. Paranın kullanımı, şekil değiştiriyor ve sosyal ödeme denilebilecek bir kavramla tanışıyoruz. Yaşam şekli değişirken işletmeler de kampanyalarını sosyal kanallardaki paylaşımlara göre kurguluyor.

Pazarlama uzmanları, sosyal dünyanın avantajlarını iş hayatına hızla entegre etmeye devam ederken müşteri ile her noktada bütünleşiyor. Bu noktada yükselen bir trend olan paylaşımla ödeme, alışkanlıklarımıza meydan okuyor. Yemek ve alışveriş deneyiminde sosyal paylaşımlarınızın ödediğiniz ücret yerine geçmesi, markalar tarafından kullanılan bir strateji haline geliyor.

Hikayemiz, Marc Jacobs’un Tweet Shop’u ile başlıyor. Parfüme yönelik The Daisy Marc Jacobs Tweet Shop, kredi kartı veya nakit kabul etmeyeceğini, sadece sosyal medya ve özel bir hashtag vasıtasıyla yapılacağını açıkladığında müşterilerinin kafası, doğal olarak biraz karışıyor. Daha sonra anlaşılan o ki Daisy parfümünden esans numunelerini satın alabilecek, aksesuarlar kazanabilecekleri bir kampanya ortaya çıkıyor. Hazırlanan marka kampanyası doğrultusunda eğer bir Daisy parfüm numunesi isteniyorsa Twitter, Instagram veya Facebook’ta  #MJDaisyChain hashtagi kullanılabiliyor. Mağazayı ziyaret eden müşteriler, kampanya dönemi boyunca #MJDaisyChain hastagiyle tweet atarak ödeme yapıp ürünlerini alabiliyorlar.

Yemeğini çek, hesabın ödensin!

Birds Eye’ın Londra’da konsept restoranı The Picture House ise farklı bir yemek yeme deneyimi sunuyor. “Resimle öde” kampanyası kapsamında yenilen yemeklerin hesabı , Instagram’da  #BirdsEyeInspirations hastagiyle yapılan paylaşımlarla ödeniyor.  Bu konuda benzer bir örnek ise yine Londra’da sağlıklı mutfağın yeni pop-up adresi Weight Watchers… Müşterilerin yemeklerini Instagram’da resim çekerek paylaşmalarını hesap yerine sayması ile dikkat çekiyor. Bu yeni konsept pop-up cafe, şirket için ülkenin pek çok noktasında daha fazla cafe açıp açmayacaklarının denemesi olarak varsayılıyor. Haftada bir kez restoranda yediğinizi paylaşarak kasaya gittiğinizde paylaşımınız, adisyonunuz oluyor.

Bu örnek kampanyalar, belirli bir zaman aralığı için karşımıza çıkıyor gibi gözükebilir. Ancak kredi kartı ya da nakit kullanmak yerine sosyal paylaşımlarımızla alışveriş yaptığımızı, yemek yediğimizi hatta sinemaya gittiğimizi düşünün. Böyle bir gelecek yakın durmaktan öte yaşamımızın bir parçası olarak yerini alabilir. İş hayatındaki aktörler, sosyal dünyayı bütünüyle özümsüyor. Bütün hayatımız sosyal akarken, kullandığımız her şey, buna paranın kullanım şekli de dahil, kalıcı olarak dönüşümün eşiğinde…

Kaynaklar: ny.racked.com, psfk.commobilecommercedaily.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2022 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir