House of Cards’la LinkedIn’de bağlantı kurma yolları

House of Cards, dünya çapında başarılı bir Netflix dizisi. LinkedIn’de bağlantı kurmanın ve network geliştirmenin yolları, House of Cards’dan geçiyor. LinkedIn Sales Solutions, blog yazılarında House of Cards’ta Kevin Spacey’nin canlandırdığı Frank Underwood karakterinden ilham alıyor. Koka Sexton tarafından birkaç ay önce yayınlanan “Frank Underwood’dan 4 Satış Stratejisi Dersi” incelemesi, dikkat çekmeye devam ediyor. Yeni yayınlanan “House of Cards: Bağlantıların Gücü” infografik çalışması ise bir önceki yazıyı görüyor ve artırıyor.

Michael Dobbs’un kitabından uyarlanan, Kevin Spacey ve David Fincher’ın yapımcıları olduğu House of Cards Netflix serisi, Amerika’da başkanlığa oynayan hırslı ve pragmatik bir politikacı olan Francis (Frank) Underwood’un inişli çıkışlı hayatını konu ediniyor. Machiavelli’nin “Prens”i gibi Frank Underwood da amaca giden her yolu mübah sayıyor. Underwood’un başkanlığa ulaşmak için attığı her adım, kurduğu stratejik ilişkileri doğrultusunda ilerliyor. LinkedIn de bağlantılar üzerine kurulu olduğundan dizideki iş ilişkileri kullanımını LinkedIn network sistemi ve satış taktikleri üzerine kurguluyor.

Dikkat yazının devamı House of Cards izlemeyenler için spoiler içerir!

House of Cards Trailer from Trigger Street Productions on Vimeo.

Kişisel Networkünüzü Tanıyın

Koka Sexton tarafından LinkedIn Sales Solution Blog’da daha önce yayınlanan 4 Sales Strategy Lessons from Frank Underwood (Frank Underwood’dan 4 Satış Stratejisi Dersi), satış dünyasında başarılı olmanın yollarını House of Cards ile kurguluyor. Networkünüzü bilmek ve tanımanın ilk ders olduğunu belirten inceleme yazısında Sexton; Frank Underwood’un, kendine pek çok yandaş toplayıp gerekli anlar için bu bağlantıları kullanmak üzere onları cepte tuttuğuna dikkat çekiyor. Güvenilir olduklarını biliyor ve kendi amaçları için kullanıyor. Koka Sexton, buradan hareketle 1’inci derste satışın, bir ekip çalışması olduğunu vurgulayarak networkünüzün başarılı müşteri bulma ve planlamada önemli bir rol oynadığını vurguluyor. “Kişisel networkünüzü tanıyın” diye bu durumu ifade ederken Frank’in davasına benzer olarak LinkedIn servisi “TeamLink’i kullanın” diye ekliyor.

Sexton, Underwood’dan alınacak 2’nci derste ikna edici bir hikaye anlatmanın önemine değiniyor. Underwood’un geçmişiyle demokratik bölgenin uyumsuzluğu arasındaki farkı bu sayede aştığına dikkat çeken Sexton, satış konusunda da müşterileri kendilerini temsil edebilecek kişi olduğuna inanmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Üçüncü dersimiz; ise “Direkt bağlantı kurun”… Frank’ın asistanı Doug Stamper’ın yanında kendisinin de arkadaşları ve düşmanlarıyla doğrudan iletişim kurduğunu vurguluyor. Böylece Frank, birebir iletişimle kişilerin davranış şekillerini anlayabilme fırsatını yakalıyor. Sexton buradan ilham alarak “İş ilişkilerinde ve satışta da doğrudan iletişim önemli. Satış taktiklerinde bir delegasyon yok, kendi markanızın taraftarısınız. Profilinizi sürekli güncel tutun ve kişisel bir mikrosite gibi algılayıp farklı içerikler sunun” diye belirtiyor. Frank’ten bu konuda alacağımız dördüncü ve son ders ise “Spekülasyon yapmayın”. İlk sezondaki bütün hikaye, yükseklere göz diken Frank’in planları çerçevesinde gelişiyor, kendisinin her an bir plan sahibi olduğunu görüyoruz. Risk ve ödülleri tartmadan asla harekete geçmeyen Frank’in bu davranışı, iş hayatında ve satışta da önemli bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

House-of-Cards-LinkedIn-Baglantilari

House of Cards: The Power of Connections ( House of Cards: Bağlantıların Gücü) infografik çalışması ise Underwood’un bağlantılarını masaya yatırıyor. Ne de olsa Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olma yolunda kiminle bağlantılı olduğunuz ve bu bağlantılardan ne kadar kazanç sağladığınız önemli. Koka Sexton, bu çalışmanın yer aldığı inceleme yazısında House of Cards karakteri Frank Underwood gibi önemli bağlantılar tasarlamanın en iyi yolunun Frank’in merkezde olduğu bir LinkedIn InMap infografı yaratmak olduğunu vurguluyor. House of Cards’a ve Frank Underwood’un temsilciler meclisinden başkanlığa yükselişine aşina olan herkes, Linda Vasquez’le olduğu gibi içeriden güçlü ilişkiller kurmanın ya da dışarıda gazeteci Zoe Barnes ile iletişimde kalmanın ne demek olduğunu bilir. Frank, asla yaş tahtaya basmaz. Dizide kullanılan taktikler bunun yanında çoğu durumda etik anlayıştan uzak, ilişkilerin kişinin kariyerinde belirgin olarak başarısız ve başarılı olmasında ne kadar önemli olduğu mesajını veriyor. Sexton, buradan hareketle satış ve pazarlamada bağlantılarınızı nasıl kendi lehinize çevirebileceğinize ve bağlantıların önemine dikkat çekiyor.

Frank Underwood, ahlaki değerlerden önemli ölçüde yoksun, pragmatizmi kitap olarak benimseyen bir karakter. “İyi, güzel de ne kadar ahlaktan yoksun bu adam” dediğinizi duyar gibiyim. Koka Sexton da kendisinin etik olmadığını, bunun yanında satış ve iş ilişkileri adına stratejilerinin bazılarının ilham kaynağı olabileceğine dikkat çekiyor. İnsanları kullanan manipülatif bir zihniyeti doğal olarak benimsemek mümkün değil, ancak iş dünyasında her hareketi planlamak da satranç tahtasında uzun ömürlü olmak için oldukça önemli. Başarılı bir satışçı olmak, bağlantıları doğru şekilde tasarlamaktan geçer. Frank Underwood’un bağlantıları olmasa Beyaz Saray’ın tepesine çıkabilir miydi, bir düşünelim… Dediğimi yap, yaptığımı yapma Frank’i bilenler; sadece bazı stratejilerini işe doğru şekilde uyarlayabilirler. İş bağlantılarını da doğru şekilde kurarak onu örnek alabilir ve tahtaya vurabilirler.

Kaynak: LinkedIn Sales Solution Blog, Koka Sexton- House of Cards: The Power of Connections

LinkedIn Sales Solution Blog, Koka Sexton –4 Sales Strategy Lessons from Frank Underwood

Görsel Kaynak: LinkedIn Sales Solution Blog

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2022 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

2 Geri Bildirim “House of Cards’la LinkedIn’de bağlantı kurma yolları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir