İnandığınız şeyleri inandırmaya çalışın!

Social Smarter Workforce Konferansı, 27 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlendi. Aslında IBM World Wide Sales Executive olan, ancak kendini Storyteller/Hikaye Anlatıcı olarak nitelendiren Louis Richardson, Social Smarter Workforce Konferansı’nda; satış, pazarlama, sosyal dünya ve Social Business konularına kendine özgü anlatımıyla değindi.

Özellikle Social Business çözümlerinin Richardson’ın e-mail kutusundaki mail sayısını neredeyse sıfıra düşürmesi, herkesi şaşkına çevirdi. Bu duruma geçiş sürecini, katılımcılara aktardığında oldukça etkili çözümlerin nasıl hayata geçirildiğine tanık olduk.

Richardson, dijital çerçevede çalışanları; Business people ve IT people olarak değerlendiren sunumunda, IT people’ı dosya, doküman ve Excel’lerin arasında kaybolan, bir nevi “mantık” insanı olarak tanımlıyor. Business people ise, bu reel dokümanlar içerisinde, pazarlama kurgusu ve dizaynı inşa eden, müşteriyi dinleyip anlamlandıran ve empati kuran kişiler olarak tanımlıyor.

Bu anlamda kendisini Satış Uzmanı yerine Storyteller olarak nitelendirmesi açıklığa kavuşuyor. Satış sürecini anlatan Richardson, insanların satın almaya yönlendirilmekten hoşlanmadığını ancak bir şeyler satın almaya bayıldıklarını söylüyor. Bu da “satın almaya yönlendirme süreci daha etkili nasıl olmalı” sorusunu akla getiriyor.

Bu süreçte ne sattığınızı, sattığınız şeyin özelliklerini biliyorsunuz. “Peki ya neden sattığınızı biliyor musunuz” diye bir soru yöneltiyor. Müşteriye inandığınız bir şeyi inandırmak, bu sorunun cevabı oluyor. Bunu yaparken de destekleyici demo ve sunumların etkinliğinden bahsediyor. Müşteri sunumlarının, satın almaya yönlendirmede kanıt niteliği taşıdığını ifade ediyor. Daha etkili olabilmek için proaktif olmaktan ve müşteriye soru sormaktan geçtiğini belirtiyor. Alınan geribildirimler ile de bu sürecin ne yönde ilerleyeceğini kestirebilirsiniz diye nitelendiriyor.

Tweetable satış

Richardson, “Tweetable satış (satış işini sanki tweet atar gibi, kısa ama temel bilgilerle gerçekleştirme) yapın, insanları detaylara boğmayın onun yerine temel noktalara değinin” diye belirtiyor. Tweetable olma durumunu iş sürecine de entegre eden Richardson, e-mail gönderim ve alım konusunda da minimum e-mail gönderimi ile maksimum verim aldığından bahsediyor.

IBM Connections platformunu aktif kullandığını belirten Richardson, herhangi bir soru ya da istek halinde bu platformda kişisel profil sayfasına yazılmasını istiyor. Bu şekilde Connections’ta yer alan diğer çalışanlar  bu soruları görüyor, dileyen yanıtlıyor veya bilgi sahibi olabiliyor, diye ifade ediyor.

Louis Richardson’un satış ve pazarlamanın verimini aktaran, sosyal iş birliğine yönelik çözümleri ile örneklendirdiği keyifli anlatım ile daha geniş bir vizyon yaratmak, Business tabularını yıkmak dileğiyle…

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir