Dünyanın Selfie Başkenti Neresi?

“Hashtag”, “Selfie” gibi kelimeler, artık teker teker sözlüklere kelime olarak giriyor. Selfie bütün dünyayı ne kadar süre daha sallayacak, öngörülemiyor. Ancak, bu yazıyı okurken geçen saniyelerde bile dünyanın dört bir yanında binlerce selfie çekiliyor. Peki dünyada en çok selfie nerede çekiliyor? Dünyanın selfie başkenti neresi? İstanbul kaçıncı sırada? Mashable’da Brian Koerber tarafından yayınlanan “This is London Calling, We’re the Selfie Capital of the World” başlıklı yazı, bu konuya ışık tutarak en çok selfie çekilen şehirleri aktarıyor. Londra birinci sırada yer alırken % 4.98 ile İstanbul, 8 sırada yer alıyor.

“Bir büyük şehirde selfie çeken insanlara rastlamadan gezinmeniz mümkün değil.

Selfie trendi, son birkaç yıl içerisinde front-facing kameralar ve her insanı bir şekilde fotojenik gösteren Instagram filtreleri sayesinde popülerliği yükselen bir ivme kazandı. Sosyal medyaya ve etkilediği pop kültürüne hakim olmasının yanı sıra uzaya bile çıktı.

Instagram’da hızlı bir #selfie hashtag araması yapıldığında, 116 milyon’dan fazla sonuç karşımıza çıkıyor. Hepimiz, galiba biraz obsesif olabiliriz.

selfie_hashtag

IMAGE: @INSTAGRAM ON INSTAGRAM

 

Suggestme.com, çeşitli sosyal medya platformlarında 6.3 milyon selfie postuna daha yakından inceleme fırsatı sunuyor. Bu postların analizi sonucunda %14.05’le Londra’nın selfie çekilen en popüler şehir olduğuna dikkat çekiliyor.

New York sıralamada %11.62 postla ikinci popüler şehir olarak yer alırken, sırasıyla Times Meydanı ve Özgürlük Heykeli en popüler lokasyonlar olarak belirtiliyor.

Statista tarafından oluşturulan aşağıdaki istatistikler, selfie çekilen en popüler 10 şehri gösteriyor.”

selfie istatistikleri

Kaynak: Mashable.com- Brian Koerber

Görsel Kaynak: Mashable.com, Suggestme, Statista

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2022 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir