Süper Kahraman Jim Yine İş Başında

Süper kahraman Jim’in şirketin satış ve pazarlama departmanındaki çözümleyici performansını ilk bölümde görmüştük. Social Business çözümleriyle, ekip arkadaşlarının hayatını kolaylaştıran Jim, ikinci bölümde “brainstorming/beyin fırtınası” olgusuna yeni ve farklı bir yaklaşım getiriyor.

İlk bölümde Betty ve ekip arkadaşlarının müşteri odaklı sıkıntılarını çözen Jim’in; aynı şirkette çalışan arkadaşı Charlie, bu durumun üzerine Jim’den yardım istiyor.

jim

Charlie Jim’e, çalıştığı pazarlama ekibinin brainstorming toplantılarını gündeme getiriyor. Toplantıların verimli geçmediğini, çalışanların her zaman aynı zamanda aynı yerde olmadığını, çoğu kez ihtiyaçları olan bilgi ya da uzmanlıkları sağlayamadıklarını ve her nasılsa eski fikirlerin yine karşısına çıktığını söylüyor. Pazarlama alanlarının geniş olduğundan ve bu durumun da gelişim açısından gerekli olduğunu da ekliyor.

jim

Charlie’nin amacı; ekibinden hızlı, daha verimli ve inovatif fikirlerin çıkması yönünde. Fakat bunun nasıl gerçekleşeceği konusunda bir fikri yok. Jim ona IBM Connections’la, fikirlerin hızlı ve kolayca paylaşılacağı portal önerisi sunuyor.

Connections ile fikirlerin paylaşılacağı  forumlar, insanları bir araya getirecek online bloglar ile geleneksel brainstorming toplantıları sorununa çözüm oluyor. Ayrıca masaüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar ile platforma ulaşmak çok kolay. Bu şekilde, aranan bilgi ve materyallere ulaşmak oldukça kolay hale geliyor.

jim

Charlie, bu fikri ekip arkadaşlarıyla paylaşmak için heyecanlanıyor. İlerleyen haftarda; Connections çözümlü online brainstroming toplantıları oldukça verimli geçen Charlie, bunun ekip arkadaşları için ne yenilikçi bir fikir olduğunu söylüyor. İnsan Kaynakları uzmanı Maria’da bu sözlere kulak kabartarak, bu brainstorming toplantılarına katılmak istediğini dile getiriyor. Ancak Maria ve Charlie bir sonraki toplantı için plan yaparken, Jim işinin tam olarak bitmediğini hissediyor…

Jim, çizgi öykünün ikinci bölümünde Charlie ve ekibinin brainstorming toplantılarını daha verimli hale getirerek, başka bir ekibi yine kurtardı. Peki ama bitiremediğini düşündüğü iş neydi ? Sanırım bunu üçüncü bölümde göreceğiz…

Kaynak/Öykünün orijinal halini okumak için: SlideShare 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir