Şirket içi mobil kullanım nereye gidiyor?

Şirket içi iş birliğinin sağlanması için mobilin tercih edilmesi, birçok fırsat sağlıyor. Bu yüzden mobil kullanımına gittikçe güven artıyor. Bu durum harika, ancak bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. 2012 yılından bu yıl başına kadar olan süre içinde, mobil servis sağlayıcıları aracılığıyla web trafiğinin yüzde 17,4’lük kısmını oluşturan bu pay, bu sene itibariyle yüzde 6 oranında artış gösterdi. Geçen yıl ComScore’un araştırmasına göre; mobil cihazlar ile internette harcanan zamanın %40 oranında olduğu ortada – muhtemelen bugün bu oran daha fazladır.

İşletmeler için ise, iş gücünün mobile kayması kaçınılmaz bir durum. Coğrafyalar, zaman dilimleri, seyahat, vb. için genişletilmiş işbirliği fırsatları olarak görülüyor

Kitle bu ihtiyaçları biliyor

Çalışanlar yolda -mobil halde- kurumsal cihazlar kullanıyor mu? Ya da otobüste akıllı telefonlar ile iş yürütüyorlar mı? Elektronik belgeleri düzenlemek ve  imzalamak? Excel veya Word belgeleri hazırlamakta mobil olarak mı yapılıyor?

Sadece bir cihazdan çözüm almayı beklemek mümkün değil. Bu ucuz seçenek gibi görünse de, bunun benimsenmesi açısından maliyet ve yatırım gereklidir. Çözüm kullanıcılara yönelik olduğunda, çalışanlar da çok daha fazla başarı gösterir.

Öncelikle mobil kullanımı anlayışını benimsemek gerekir.

Başarısızlık gerçek bir risk

Mobil iş birliğini geliştirmek isteyen işletmeler ve bu iş birliğini yürütme açısından riskler her zaman var. Doğru yapılmazsa, çalışanlar yeni araç ve yöntemleri benimsemeye isteksiz olur.

Yönetim taleplerini değiştirin

İşletmelerin yeni bir yola geçişini kolaylaştırmak, onların doğal değişime dirençlerini azaltacaktır. Bu da etkileşim ve yeni bir sistem üzerinde çalışanları eğitmek için birden fazla yol sunar. Bu da beraberinde kurumsal bir değişikliğe gidilmesini gerektirir. Bu yüzden mobili yalnızca iş akışının sürdürülmesi için gerekli tek araç olarak değil, iş sürecini sağlayan diğer araçlar ile entegre düşünmek gerekli.

Bu girişim kullanışlı ve sosyal

Sosyal elementler oldukça önemli. Çalışanlar, diğer çalışanlarla bağlantılı olduklarında iş birliği ve etkileşim inşası hızla sağlanır. Sosyal özellikler, toplumsal duvarları ortadan kaldırarak, bu teknolojik iş yapılanmasının da genişlemesine yardımcı oluyor.

Mobil kullanımının iş akışında yer alması, doğru şartlarda ve değerlerde kullanıldığında, başarısızlık riskini aza indirgeyerek, yönetimi geliştiriyor.

Kaynak: CMS WIRE

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Başarılı Marka Yönetimi için 5 İpucu

Başarılı Dijital İş Yeri Nasıl Oluşturulur?

Dünyanın En Başarılı Kadın Girişimcileri

Restoranların Sosyal Medya Kullanımı için 10 Etkili Yöntem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir