Star Wars’tan Social Business Dersleri

Uzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside… Star Wars (Yıldız Savaşları), George Lucas tarafından perdeye aktarılan, galaksinin her yanında dağılmış milyonlarca hayrana sahip bir film serisi, bir kült fenomen… Hatta film serisinin önüne geçerek çizgiroman, bilgisayar ve oyunları geliştirilmiş bir marka. Başka bir açıdan bakarsak Star Wars’tan biraz da Social Business dersleri almak gerek!

Serinin ilk filmi 1977’de Star Wars A New Hope ardından iki devam filmi yayınlandı. Orijinal üçlemenin son filminin yayınlanmasının 16 sene sonra, ilk üçlemenin geçmişine uzanan başlangıç filmi ve tekrar üçer yıl arayla diğer iki film de çekildi. Böylece tüm seri 2005’te tamamlandı. Serinin genellikle adeta kod haline gelmiş 4-5-6-1-2-3 şeklinde izlenmesi tavsiye edilir. Bu filmlerin bu koda göre sıralanışı şöyledir: Star Wars: Episode IV – A New Hope (Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut/ 1977),  Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator / 1980), Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü 1983, Star Wars: Chapter 1: The Phantom Menace (Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike / 1999), Star Wars Chapter II: Attack Of The Clones (Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı / 2002), Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı/ 2005). Bu efsane George Lucas tasarımından gelelim Star Wars ile Social Business’ın faydalarına…

Star Wars Lego Orchestra  by Treehouse Animation Studios

Markanıza İnanın

Star Wars; A New Hope, Hollywood’un görsel zenginlik bakımından kısıtlı olduğu bir dönemde çekildi. Seri, George Lucas’ı beklenmedik ölçüde zengin etti ve sinema tarihine adını fenomen olarak yazdırdı. Star Wars’ın kendisi dijital dünya henüz bu kadar gelişmemişken hayranları ile birlikte adeta kendisi Social Business’a dönüştü. Beklenmeyen bir başlangıç bambaşka bir başarıyı başlangıcı getirdi. Markanıza inanmak, bugün işletmenizin başarılı olması için en önemli unsurlardan biri. Darth Vader’ın odaklanma disiplinini örnek alın. Açık fikirli olun, yola çıkarken umutsuz ya da Galactic Empire gibi hatalar karşısında toleranssız olmayın.

Yine dene, yine yenil, daha iyi yenil…

Social Business’ta ve iş hayatınızda yaptınız hatalardan ders çıkararak gelişmek, önemli. Samuel Beckett’ın “Ever tried, ever failed, no matter, try again, fail again, fail better / hep denedin, hep yenildin, olsun… yine dene, yine yenil, daha iyi yenil..” sözünü hatırlayalım. Star Wars evreninde başta Luke da kendine inanmayan, gücünün farkında olmayan bir karakter sergiliyor ama geçtiği engebeli yollar gücüyle tanışmasına sebep oluyor. İşiniz de aslında böyle. Yeni çağın getirileri risk almanızı sağlarken nihayetinde meyvelerini çok farklı şekilde verip sizi başarısızlıkların deneyiminden başarıya ulaştırabiliyor. Social Business’a ilk daldığınızda yabancı bir alan gibi gözükebilir ama deneyimleriniz, organizasyonunuzun başarısına giden en önemli patikalardan biri. Obi Wan ne demişti: Use the force Luke / Gücü kullan Luke!

starwars_infograph2

Yoda’yı Takip Et

Başarılı olmak için bu yoldan daha önce geçen jedi master yodalara kulak verin. İşlerinde nasıl başarıya ulaşmışlar? Social Business’ı nasıl kullanmışlar, ne yapmışlar? Yaptıklarına ve tavsiyelerine kulak verin. Size hem yol gösterici hem de ilham verici çalışmalara ulaşabilirsiniz. Hatta Social Business’ı da bir nevi Yoda olarak kabul edebilir, işinizde size yol göstermesini sağlayabilirsiniz. İş hayatınızda içinizdeki tek başına kalan Han Solo olmaktan uzak durun. Gidin ve sosyalleşin!

Jedi’larınızı Ödüllendirin

Çalışanların, Social Business’ta önemini pek çok kez vurguluyoruz. Çalışanlar, bir işletmenin en değerli varlıkları olarak her incelemede karşımıza çıkıyor. R2-D2’nun görevine bağlılığını ve sadakatini, öte yanda ise Jedi disiplinini hatırlayalım. R2-D2’nun işine olan bağlılığı ve Jediların görev tutkusu, Social Business çalışanları için ilham kaynağı olabilir. Bu da daha etkin çalışan bir ekip kurmanıza yardımcı olur. Hatta kurumunuzun kendisi de bizzat Jedi olabilir. Ayrıca çalışanların şevkle çalışması için onları destekleyin ve çalışmalarından dolayı ödüllendirin. Princess Leia’nın Han Solo ve Luke’a verdiği madalyalar buna örnek olabilir.

Jedi Mind Trick Etkisi

Jedi akıl oyunları olarak nitelendirilebilen Jedi mind trick galaksinin her ırkında işlemez. Müşterileriniz, galaksinin her yanına dağılmış zayıf zihinler değildir. Sizin yolunuzu belirleyen, sizi seçen kişilerdir. Onlarla daha güçlü bağ kurmanız için akıl oyunlarından farklı bir yola ihtiyacınız var. Jedi mind trickten ziyade onun etkisinden bahsedelim. Social Business, müşterilerinizle bütünleşmeniz ve onları etkilemeniz için dijital bir jedi mind trick etkisinden fazlası olabilir. Social Business, müşteri geri bildirimlerini, iş süreçlerine hızla katarak verimliliğinizi artırır.Tüm dünya sosyalleşirken, müşterilerin sizi niye tercih edeceğini bilmeniz gerek. Social Business’ı kullanarak işinizdeki yaratıcılığınız belirleyebilirsiniz.

Social Business, sadece sosyal dünyanın avantajlarını kullanmaz, organizasyonunuzun kimliğini de bu dünya ile bütünleştirir. Şimdi Social Business’la neler yapabileceğimizi ve sosyal medyanın avantajlarını düşünürken biraz  daha sosyalleşelim. Gotye’nin meşhur şarkısı Somebody That I Used To Know’un Star Wars parodisine kulak verelim. May the Social Business with you!

“The Star Wars That I Used To Know” / Gotye ‘Somebody That I Used to Know’ Parody from teddie films on Vimeo.

Görsel Kaynak: murera.com/starwars

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

2 Geri Bildirim “Star Wars’tan Social Business Dersleri”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir