Social Business Game of Thrones olsaydı…

Dikkat! Bu yazı yüksek miktarda Social Business spoilerı içermektedir. İşinizde başarılı olmanın sırlarını, sosyal bir işletme olarak bu stratejileri nasıl uygulayacağınızı ve hatta Social Business kodlarını, HBO’nun Game of Thrones televizyon serisinde bulmanız mümkün. HBO tarafından yayınlanan Game of Thrones (Taht Oyunları),  Howard Phillips Lovecraft, J. R. R. Tolkien, Isaac Asimov’un eserlerinden etkilenen George R. R. Martin’in yazdığı kitap serisinden televizyon dünyasına uyarlanmıştır. Tahta giden yolda Lannister, Stark, Targaryen, Frey, Baratheon, Greyjoy, Arryn, Tyrell hanelerinin taht kavgaları sadece hırs, intikam ve şöhretten daha fazlasını sunuyor. Milyonlarca izleyici kitlesini ekran başına toplayan bu dizi, sosyal medyadaki infografik çılgınlığı ve videolarıyla her gün daha fazla paylaşıma konu oluyor.  Game of Thrones’un kodları, sosyal medyanın her kanalında aktif bir şekilde işliyor. Amerika’da ironik bir şekilde pek çok yeni doğan bebeğe “Khaleesi” ismi veriliyor. Tüm bunlarla sınırlı kalmayıp iş hayatında başarılı olmak için ders niteliğinde bir yapıya da bürünüyor.

A Game of Social Thrones from HootSuite on Vimeo.

Markanın önemi, markalaşma, kurum stratejileri ve daha nicesi… Gelin, bu iş terimlerinden biraz olsun uzaklaşalım. Markanız ve kurumunuz aslında bir oyun alanını temsil etmektedir. Bu doğrultuda geleneksel iş yöntemlerinden uzaklaştığımız gibi Social Business’ı da Game of Thrones üzerine kurgulayalım. İşletmeniz, dijital çağın getirdiği oyunun kurallarına ayak uydurmak zorunda! Sosyal olmamayı seçerseniz sektörünüzde tüketicilerinize ulaşmanın yeni yollarını terk ederek oyun alanından çekilmiş olursunuz. Bu da  Game of Thrones’ta Cercei’nin “When you play the game of thrones you live or die, there is no middle ground / Taht oyunu oynadığında ya kazanırsın ya da ölürsün. Bunun orta yolu yoktur”  ifadesini akıllara getirir. Artık müşterileriniz sadece satın almak istemiyor, aynı zamanda eğlenceli bir deneyim yaşamak istiyorlar. Şirketiniz içinde bilgi paylaşımını artırmak, iş süreçlerinizle ve müşterilerinizle daha yakınlaşmak için stratejinizi belirleyip Social Business krallığının imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Westeros’da stratejik planlama

Stratejik plan işletmenizin, rakiplerinizin ve müşterilerinizin ilişki içinde oldukları çevre koşullarından etkilenir. Game of Thrones dünyasına bakarsak diğer hanelerin etkileşimini buna örnek olarak gösterebiliriz. İşinizde hedeflerinizi doğru belirlerseniz kuzeyin şu ana kadar görüp görebileceği en büyük ateşi yakabilirsiniz. İşinize odaklanarak sosyal stratejinizi iş hedeflerinizle aynı hizaya getirebilirsiniz. Jon Snow’un “Different roads sometimes lead to the same castle / Farklı yollar bazen aynı kaleye çıkar”  sözünü hatırlayalım. İşiniz için Game of Thrones diyarı Westeros’tan ilham alıp sosyal dünyada ve Social Business evreninde farklı yolları deneyebilirsiniz, bu da sizi başarı kalesine çıkarabilir. Stratejik planın korkutan boyutlarından biri de; plana harcanan emek ve uygulanabilirliği arasındaki ilişkinin gücüdür. Sosyal dünyada veya Social Business okyanusunda kaybolur muyum? Social Business’ı nasıl kullanacağım, yabancı bir sahada nasıl etkin rol alabilirim? Tüm bu sorular kafa karıştırıcı olabilir. Bran ve Ned Stark arasındaki diyaloğu hatırlayalım: Bran’in “Korkan bir adam cesur olabilir mi?” sorusuna cevaben Ned Stark,”Bu bir adamın cesur olabileceği tek zamandır” demişti. Dijital zaman da cesaret zamanı! Social Business dünyası aslında hiç de yabancı olmadığınız bir dünya. İşletmeniz,  stratejilerinde cesur olarak konfor alanından çıkıp sosyal evrenin nimetlerinden yararlanmalıdır. Social Business’ta çalışmayı öğrenin ve yeni jenerasyona markanızla buluşmasını sağlayın. Social Business araçlarını kullanmak ve işinize göre geliştirmek, işinizde yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz en büyük oyun alanlarından biridir. Sizi, dünyanın bir ucundaki  uzmana en kısa zamanda götürerek karşınıza çıkan duvarların ötesine taşır.

Ejderhanızı nasıl eğitirsiniz?

İşletmenizin müşterilerinizi cezbedecek mutlaka farklı bir değeri vardır. En güçlü varlıklarınızı koruyun! Daenerys Targaryen’in başta sadece ejderha yumurtalarına sahip olduğunu ve daha sonra onlara nasıl değerlendirip sahip çıktığını hatırlayalım. Social Business’la işletmenizin sosyalleşmekten öteye uzanması için varlıklarınızı ölçün, değerlendirin ve kullanın. Ayrıca gelişen teknoloji de varlıklarınızı değerlendirmeniz açısından bir fırsat olabilir. Sosyal teknolojiyi benimseyin ve iş süreçlerinize varlıklarınızı değerlendirmek üzere uygulayın. Sizin de markanız için bir ya da birden fazla “Dracarys”iniz neden olmasın… game of thrones

Stark Erdemi, Lannister Karizması

İş süreçlerinizin her aşamasında dürüst olmak önemlidir. Bu açıdan Game of Thrones’un Stark hanesinin erdemini örnek gösterebiliriz. Her ne kadar durum, aile fertlerinden merhum olanları düşündürse de… Marka itibarınız, her şeyin ötesinde olabilir. Verdiğiniz sözler, sizi ve markanızı ifade eder. Müşterilerinize sunduğunuz vaatler de markanızın sosyal dünyada tutunması açısından oldukça önemlidir. Müşterilerinize kişiselleştirilmiş, dinamik bir etkileşimi ve daha hızlı çözüm almayı da Social Business sayesinde sağlayabilirsiniz. Bir yandan da Social Business, şirketinizdeki kritik süreçleri daha hızlı tanımlamanıza yardımcı olur ve bilgi akışını hızlandırarak çözüme daha hızlı ulaşmanızı sağlar, bu durumda da Tywin Lannister’ın gücünü ve karizmasını örnek alabilirsiniz. Sizin takipçileriniz, müşterilerinizdir. Etrafınızı size güvenen insanlarla çevirin. Eddard Stark’ın oğlu Robb’a verdiği  “Seni takip eden adamları bil, seni tanımalarına izin ver / Know the men that follow you. Let them know you.” öğüdünü hatırlayalım. Bu ifade müşterilerinize ek olarak aslında daha fazla çalışanlarınıza hitap etmektedir.

Khaleesi’nin çalışanları 

İşinizde çalışanlarınıza tutunacakları bir bağ vermeniz önemlidir. İşlerini daha kolaylaştıracak ve yardım alabilecekleri bir dünya kurmanız işinizden alacağınız verimi de maksimum düzeye taşıyacaktır. İşbirliği içinde çalışmaları için onlara vadedecekleriniz önemlidir. Khaleesi’nin Unsullied/ Lekesizler ordusunu kölelikten azad edip özgürlüklerini verdiklerinde ordunun kendisini takip edişini bir hatırlayalım. Tabii ki burda en temel hak özgürlüklerden bahsediyoruz. Karşılaştırma yapılamayacak derecede farklı. Peki işletmenizde çalışanlarınızın sizi takip etmesi için ne yapabilirsiniz? Sosyal evrende yarattıkları kişisel katma değeri işletmenize taşıyabilirsiniz… Çalışanlarınızla en üst düzeyde kişiselleştirilmiş bir bağ kurarak yaratıcılıklarını işletmenize taşımalarını sağlayabilirsiniz. Bırakın çalışanlarınız network gibi çalışsın, Social Business’la dünyanın bir ucuna uçmadan işin ustasına anında ulaşsın ve aldığı yardımla işinde bunu bir adım öteye taşıyıp geliştirerek farklılık yaratsın. Kış gelmeden işletmenizin tüm varlıklarını değerlendirip sosyal dünyadan ve Social Business’ın faydalarından yararlanmak gerekiyor. Zamana artık hakim olamadığımız gibi her an dijital dünya yeni bir yolla evrimleşmeye devam ediyor. Bu süreçte işletmenizi yeni dünyanın kodlarına uyarlamak ve oyunu kuralına göre oynamak, şirketleri başarıya götüren en önemli yollardan biri olarak gözüküyor. Zaman, oyun zamanı!

Görsel Kaynak: Graphic designer Nigel Evan Dennis – fangirlish.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

4 Geri Bildirim “Social Business Game of Thrones olsaydı…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir