İşletme içi en yüksek performans için yetenek yönetimi

Dünya yıldırım hızıyla değişiyor ve bu değişim bir çok insanın hayatını etkiliyor. Artık insanların birbirleriyle günlük yaşam içinde iletişim kurması birkaç yıl öncesine göre oldukça farklı. Şimdi, insanların hayatı; sosyal kanallar, akıllı telefonlar, tabletlerle çevrili. Çevrelerindeki dünyaya bağlı kalmak ve aktif kalabilmek adına bu kanallar artık herkesin yaşamının bir parçası.Bu tür sebeplerden dolayı iş yolu ve yapısı da hızlı değişiyor. Bugün iş dünyasında başarılı olmak için kuruluşların bir yetenek bütünü etrafında şekillenmesi gerekir. Bu durum  müşterileri bağlılığı sağlamanın yanı sıra, çalışan- işletme ilişkisini de olumlu yönde etkiler. Şirketler için bunu sağlayacak üç temel yol vardır:

İlk olarak, sosyal çözümler artık yetenek yönetiminin sadece bir unsuru olabilir – bu durum temel alınmalıdır. Organizasyonlar çalışanlarına kurum iç çözümler sağlamalıdır. IBM New Talent Suit, kurumsal sosyal ağ kullanarak çalışanların iş başarısına yardımcı olmak için, bir örgütün kolektif bilgi girdileri sağlamaları için yollar sağlayarak, çalışanları birbirine bağlar.

İkinci olarak, işletmeler, kendi yeteneklerini anlamak ve performansı en üst düzeye çıkarmak için bir yol bulmalı.. Yeni Talent Suite, davranış bilimlerinden yararlanarak sağlam bir yönetim sistemi oluşturmaya yardımcı olur ve doğru iş için doğru insanları işe almayı sağlar. Bu uzmanlığını kullanarak, şirketler çalışanların ne yaptıklarını ya da bilgiyi ne yönde kullandıklarını anlar. Daha sonra yüksek performanslı çalışanları ve benzer adayları bulmak için bu bilgiyi kullanabilir.

Son olarak, işletmelerin kendi yetenek yönetimi çözümü için bir kullanıcı deneyimi sağlaması gerekir. Bu şekilde, çalışanları tüketici gibi görerek iş yerinde aynı deneyimin yaşanmasını sağlar. Talent Suite’in kullanıcı deneyimi şirketlerin, binlerce tüketici siteleri için kullanılabilecek aynı dijital teknoloji üzerine inşa edilmiştir. Bu durum çalışanların yanı sıra, iş adamları ve yöneticiler için kullanımı kolay hale getirir.

Bu üç faktör düşünüldüğünde – sosyal yetenekler, kullanıcı deneyimi ve zengin davranışsal ve bilimsel anlayışlar – pazarda Talent Suite’i ayıran faktörler nelerdir ve bu nedenler doğrultusunda şirketlerin olumlu iş sonuçları sağlamasına nasıl yardımcı olur, gibi sorular netlik kazanıyor.

IBM’in Yetenek Yönetimi çözümü, işletmede yapısal anlamda; davranışsal bilim doğrultusunda sosyal çözümler ve etkili iş sonuçları ortaya çıkartır. Tüketici açısından kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlanmış olur.

Kaynak: Kenexa

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Apple Kullanıcılarına Özel: Mac ve iPhone için ‘’Devamlılık’’ Çözümleri

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir