İşletmeniz müşteri bağlılığı konusunda sürekliliği sağlıyor mu?

İş bağlılığını Social Business bağlamında ele almak gerekirse; entegre, interaktif ve belirlenmesi olağanüstü deneyimler oluşturan müşteri, çalışan ve işletmenin duygusal bağlantısı olarak tanımlamak mümkün. Social Business insanları birbirine bağlar. İnsanları ağlar gibi düşünür. Müşteriler, ortaklar ya da çalışanlar için; yenilik yaratır, yeni kaynaklar oluşturur, yaratıcılığı teşvik eder, daha fazla erişim imkanı sağlar ve yeni iş fırsatları yaratır.

Social Business ağında güven temel etkendir. Var olan güven ile; müşteriler ve çalışanlar arasında bağlılık sağlar ve bilgi paylaşım isteğini kurar. Bu işbirlikçi ve birbirine bağlı ağlar ile, iş sorunlarını çözmek için gerekli analitik araçlar sağlanır.

İş bağlılığı büyük bir hedeftir. Bu konuda, bir markanın etkileşim içinde, verimli bir şekilde ve sistematik yorumlama  yapabilmesi için;  işletme içindeki her bireyin kapsamlı bir anlayışı gerekir.

“Üretken” olmak, pazarlamacıların müşteri deneyimi yaratmak için olası en önemli özelliği olmalıdır. Bu eylem bazı durumlarda doğru eylem olabilir. Ancak diğer durumda, yani müşteri bilgi arayışında iken, bu durumu gerçekleştirmek için mücadele halinde olabilir.

Önde gelen firmalarında pazarlama organizasyonları; müşterinin ihtiyacını yorumlamak ve zaman içinde herhangi bir noktada, müşteri yaşam döngüsü içinde bir aşamada yer almak için mümkün olan en iyi eylemi belirlemelidir. Buna göre sürekliliği sağlayıcı müşteri bağlılık kuralı ve uygulaması göz önünde bulundurulabilir:

İlk olarak, tipik siloları ve müşteri olma yolunda ortaya çıkan engelleri kırmak gerekir. Geleneksel pazarlama kalıplarını genişletmek ve müşteriye en iyi hizmet sağlamak  önemlidir.

İkincisi, “omni – kanal” kullanmak gerekir. Yani entegre, etkili ve dinamik  şekilde müşteri ile etkileşim sağlayacak zengin kanalları içeren bir sistem yaratılmalıdır.

Müşteri ile kazanmak : Üçüncü olarak, müşteri merkezli kültürü yaratmaya çalışan pazarlamacılar olmalıdır. Bu pazarlamacılar şirketin geri kalanını anlamak ve müşteri ile empati kurmanıza odaklanır. Bu çalışanlar, temel değerleri kurmak  ve daha sonra faaliyet gösterdiği her alanda bu değerlere göre çalışılmasını sağlamalıdır .

Kaynak: Sandy Carter – socialmediatoday

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Başarılı bir Social Business için 8 İpucu

Marka Başarısında Social Business’ın Faydaları

IBM Verse ile iş hayatında sosyal e-posta devri başlıyor!

2014 Social Business İstatistikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir