10 Yıl Öncesi ve Sonrası: Sosyal Medya Çağı

Sosyal medya  yapısal olarak dinamik olması nedeniyle, sürekli güncel ve yenilikçi olarak hızla ilerliyor. 10 yıl önce, 2004’ün Şubat ayında Facebook hayatımıza girdi. Daha sonra MySpace yükseliş yaşarken, Friendster düşüşe geçti. Google’ın sosyal medyada o kadar aktif olmadığı yıllar… Peki ya son on yılda sosyal medya gelişim ve değişimi ne yönde ilerledi?

Social-Media

 • Şubat 2004: thefacebook.com hayata geçti.
 • Temmuz 2005: News Corp. 580 milyon dolara MySpace’ı satın aldı.
 • Temmuz 2006: Twitter hayata geçti.
 • Ekim 2006: Google, YouTube’u  1.65 milyar dolara satın aldı.
 • Mayıs 2009: Amerika’da Facebook kullanıcıları MySpace’i geride bıraktı.
 • Haziran 2011: Google Google+’ı duyurdu.
 • Haziran 2011: News Corp. Myspace’ı 35 milyon dolara sattı.
 • Haziran 2011: Friendster oyun sitesi olarak yeniden yayına girdi.
 • Nisan 2012: Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı.
 • Ekim 2012: Twitter, Vine ile etkileşime geçerek, tweetlere video içeriğini entegre etti.
 • Mayıs 2013: Yahoo 1.1 milyar dolara Tumblr’ı satın aldı.
 • Kasım 2013: Facebook, Snapchat’ı satın almak için 3 milyar dolar önerdi, satın alma gerçekleşmedi.
 • Şubat 2014: Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldı.

2013 datalarına göre, MySpace’in Ekim ayında ölçümlenen kullanıcı sayısı 36 milyon. Kasım ayında ise 241 milyon aktif Twitter kullanıcısı var. Facebook ise 1.23 milyar kullanıcı ile Kasım ayında açık ara lider. Yomiuri Shimbun gazetesi 9.9 milyon okuyucuya ulaşarak, dünyanın en çok okunan günlük gazetesi olarak biliniyor.

Sosyal medyada Facebook’un lider konumda olduğu açık. Global anlamda %71, yalnız Amerika’da ise %57 oranında yetişkin kullanıcıya sahip. Facebook kullanıcılarının, %64’ü her gün aktif olarak Facebook kullanıyor. Kullanıcıların %15’inin ise arkadaş listeleri ise 500+  kişi sayısına sahip.

Tabii bu durum Mark Zuckerberg ve diğer sosyal medya sahiplerinin gelirlerini merak ettiriyor. Mark Zuckerberg’in net kazancı 28.5 milyar dolar. John D. Rockefellar’ın yaşamını yitirdiğinde kazancının 192 milyar dolar düşünürsek, Zuckerberg’in ileriki yıllardaki kazancının merak konusu olacağı çok açık. Günümüz itibariyle Zuckerberg’in geliri, Kıbrıs’ın gayrisafi milli hasılasının 5 milyar dolar üzerinde.

Facebook’un liderliği LinkedIn’e kaptırdığı bir konu var. Facebook’un tüm yaş gruplarından kullanıcısı var. Fakat 50-64 yaş arası kullanıcılar, 18-29 yaş arasına göre %24 oranda LinkedIn’i daha aktif kullanıyor. 18-29 yaş arası kullanıcıların LinkedIn’i kullanma oranı ise %15.

Social-Media

Twitter’ın ise kullanıcı sayısı hızla artmakta, özellikle popüler isimlerin aktif Twitter kullanıcısı olması bu ilgiyi kanıtlar nitelikte. 51 milyon takipçi ile Katy Perry, Twitter’da en fazla takipçi sayısına sahip isim. Justin Bieber ve Barack Obama ise Katy Perry’den sonra en fazla takipçi sayısına sahip diğer isimler.

On yıl önceyi düşününce, bu kadar değişimin yaşanacağını tahmin etmek pek muhtemel olmazdı. Ancak on yıl sonrasını düşününcede aklın sınırlarını zorlayan değişimlerin yaşanacağı çok açık. Bu değişime tanıklık edip, zamanla ne olacağını görelim…

Kaynak: Engadget

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2022 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir