Yeni Jenerasyon Aydınlanma Çağı: Social Business Yapılanması

Social Business yapılanmasını teknolojik bir trend değil, kültürel ve iş birlikçi yapılanma olarak tanımlamak doğru olacaktır. Hatta Social Business trendi günümüzün “Aydınlanma Çağı”nı başlatacak gelişme olarak adlandırılabilir. Deb Lavoy, “Social Business Doesn’t Mean What You Think It Does, Neither Does Enterprise 2.0” makalesinde  bu konuya açıklık getiriyor.

Makale bu değişimi iyi bir dille ifade ediyor. Komuta ve kontrol sisteminin yerini network yönetiminin alması, eski tip yönetim sisteminin inovatif hali olarak belirtiliyor.

shutterstock_137024570 [Converted]

…kalıplaşmış ve mekanik yapılar başarısız oluyor. Büyük organizasyonların üretkenlik gücü azalıyor – ölçek ekonomileri komuta ve kontrol ortamında kendi yapılanmalarını tersine çeviriyor.

Yeni moda etkileşim, network merkezli çalışma ortamı sağlıyor. Bu çalışma ortamını sağlayan işletmelerin akıllı ve yenilikçi insanlara ihtiyacı var.

…Social Business çalışanların iyi bir misyona sahip olması için, yalnız zihinsel olarak değil kalben de bu işe odaklanmasını ister ve kişileri yönlendirir.

shutterstock_137024570 [Converted]

Bu büyük değişimin arkasındaki itici gücü, “Aydınlanma″ olarak tanımlayan Deb Lavoy,  akılcılık ile birleştiğinde bu büyük değişimin diğer parçasının yerine yerleştiğini söylüyor. Adeta Social Business kültürel değişimini teorileştirerek açıklıyor. Elbette buna katılmak mümkün, akılcılık ve inovasyon bir araya geldiğinde yaşanan değişimler gözler önüne seriliyor. Bu değişim; network üzerinden çalışma ve örgütlenme biçimi. Tabii ki teknolojinin sağladığı bir gelişme ve oldukça zengin bir iletişim şeklidir.

Kaynak: Social-Biz

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir? İş Dünyasında Etkili İletişim Kurma Sürecinde Neler Gereklidir?

Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanlarında Dijitalleşme Süreçleri

Sosyal Medya İçerik Editörlerinin Mutlaka Keşfetmesi Gereken Programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir