İşletme içi sosyalleşmek ne kadar zor olabilir ki?

Hemen hemen her işletme bugün dijitale geçiş yapıyor. Peki işletme içi sosyalleşmek ne kadar zor olabilir ki? İşletmeler, özellikle sosyal kanallar kullanarak müşteri ile etkileşime geçilmesi gerektiğinin bilincinde. Ancak bazı şirketler neden hala bu geçişi sağlayamıyor? Bu doğrultuda Social Business Adoption nasıl gerçekleşebilir?IBM Constellation Research Başkan Yardımcısı ve Yönetici Analist Alan Lepofsky, “Sosyal teknolojilere geçilmemesinin altında bir çok neden yatabilir, bu nedenlerden biri de e-postaların azalması. Tabi e-postaların azalması adına endişe duyuyorsanız”, diyerek inovatif bir bakış açısıyla Social Business yapılanmasını anlatıyor.

Lepofsky, “sosyal platform kullanımı doğru kullanılmadığı taktirde daha çok bilgi yoğunluğu olur” diyor ve ekliyor : “E-posta, gelen kutusu ise; sosyal platform, şirketin gelen kutusudur”. Lepofsky’ın yorumuna göre diyebiliriz ki bu yöntemle işletmeler, bilgi akışı adına akıllıca çözümlere ulaşılmış olur.

ibm mail next

E-mail sıklığı, yerini şirket içi sosyal bir inbox’a bırakır.

 

Lepofsky, IBM Connect 2014’deki  Amaca Yönelik İşbirlikçi Basit Paylaşımın Evrimi adlı sunumunda, şirketlerin neden sosyal platforma geçmesi gerektiğini anlatıyor:Social Business, kendi içinde bir hedef değildir. Bunun yerine Social Business, oragnizasyondaki iş birlikçi yapıyı hedefleyici ve geliştirmeye yardımcı olan bir yapılanma inşa eder. Ürün ne kadar sürede geliştirildi, satış ne kadar sürede gerçekleşti, müşteri memnuniyeti ne düzeyde, gibi sorularla anlatılan tüm iş faaliyet süreci, Social Business yapılanması ile şekillenir”.

social

Sosyal yapılanma ile iş akışı artar ve verim kazanır.

 

Sosyal yapılanmanın şirketlere uyarlanması, zorluk olarak görülebilir. Bunun nedeni çalışanların bu sosyal yapıya “neden” geçiş yaşanıyor yaklaşımından kaynaklanmaktadır. Lepofsky’ye göre Social Business’ın işbirlikçi yönelimi, doğru entegre edildiği ve uygulandığı zaman anlam kazanır ve şirket içi iletişim yönetimi aktif hale gelir.

Social Business, şirket kültürüne aktarıldığı zaman pazarlama, insan kaynakları, müşteri hizmetleri ve şirket içindeki diğer departmanlar için oldukça etkili bir yapılanma haline gelecektir.

222

Social Business entegrasyonu, şirketin tüm departmanlarına uyarlanır.

Kaynak: IBM

Görsel Kaynak: Slideshare-Purposeful Collaboration

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

IBM BusinessConnect 2015 İstanbul’da Neler Oldu?

IBM BusinessConnect 2015 İstanbul | İş Dünyasında Roller Dönüşüyor!

Başarılı bir Social Business için 8 İpucu

Marka Başarısında Social Business’ın Faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir