Sosyal medya kehanetleri gerçek oluyor!

Dijital dünya ve inovatif pazarlama kanalları hakkında kehanette bulunmak için Nostradamus olmak bile yetersiz kalabiliyor. Sürekli gelişme halinde olan dijital dünya, her alanı olduğu gibi reklam, pazarlama ve özellikle dijital pazarlama faaliyetlerini etkiliyor.

Sosyal medya -dijital- pazarlama harcamaları oldukça yüksek olduğunu bilinir ve sürekli gelişme ile yükselme halindedir. Buna karşın pazarlama bütçeleri ise giderek azalma gösteriyor. On yıl öncesine kadar bunu söylemek pek mümkün değildi, fakat pazarlamanın bir numaralı aktörünün artık sosyal medya olduğu ortada…

Bu gelişmeler doğrultusunda sosyal medyanın, pazarlama sektörüne dair 2014 kehanetleri şu şekilde:

Google+ atağa geçiyor! Google çevrimiçi sosyal ağlar sıralamasında ikinci sırada. Google+’ı sosyal pazarlama planları içine dahil etmek 2014 yılında pazarlamacılar tarafından tercih edilecek.

Pinterest, Instagram, Facebook ve Twitter görsel feedleri müşteri açısından dikkat çekici. Dijital pazarlamacılar, 2014 için bu çabayı genişletmek yönünde. Özellikle “Blogging”, dikkat unsuru olma açısından anahtar kelime. Bu yıl dijitalin en çok gelişme gösteren stratejisi olarak görülüyor.

sosyal_kehanet

Çok kanallı pazarlama stratejisi başlıyor! 2014 yılında, uzun soluklu hedeflere ulaşmak için büyük ölçüde kullanılacak strateji, entegre pazarlama olarak belirtiliyor. Bütünleşmiş bir pazarlama kampanyası yaratmak için dijital ve dijital olmayan temas noktalarını bir arada kullanmak gerekli.  Peki sonuç nedir? Müşteri deneyimi ve web genelinde mobil, sosyal ve dijital kanallar ile entegre olmuş çok kanallı (omni-channel) bir pazarlama platformu ortaya çıkıyor.

“Real-time” pazarlama gerçek olacak! Çoğu işletme, real-time pazarlama faaliyetlerini 2013’te öğrenmeye başladı. 2014’te ise daha fazla şirket, sosyal medya komuta merkezi ile entegre real-time çabalarını arttıracak.

Marketing’ciler mobil ile mücadele etmeye devam edecek! Şu an 250 milyon mobil Facebook kullanıcısı var ve hızla artmaya devam ediyor. Ancak mobil ile faaliyet göstermek için, yatırım ve pazarlama organizasyonlarının ekstra efor harcaması ve strateji belirlemesi gerekiyor. Mobil’e odaklanmak isteyen kuruluşların; sosyal medya-mobil uyumluluğu ile pazarlama stratejilerini adapte etmesi gerekecek.

İçerik miktarından çok içeriğin kalitesinin ölçümlenmesi gerekiyor! 2014 yılında verimli  ve etkili pazarlama kampanyası oluşturmak için, dijital kullanımı ölçümlenmesi artacak ve önem taşıyacak. İçerik kalitesini belirleyecek dönüşümler, pazarlama sektörü için kampanya niteliğine de ivme katacak.

Sosyal networkte dikkate değer değişimler oluyor! Sosyal kanallar, mobil uygulamalar ve özellikle de Snapchat uygulaması sosyal network dinamiklerini arttırıyor. Pazarlamacıların Facebook, LinkedIn ve Twitter ile yeni sosyal networkleri entegre kullanması, akıllıca bir çözüm olacak.

Önümüzdeki yılın yeni sosyal trendleri, dijital pazarlama stratejileri ya da anahtar kelimeleri ne olur, tahmin etmek zor. Ancak bugüne dek sosyal medyada resmi olarak yer almayan Apple’ın, Iphone 5c ürünü için sosyal medyaya yer alması ve seçtiği platformun Tumblr gibi bir blog sitesi olması, kehanetlerin yavaş yavaş ortaya çıktığının göstergesi… Apple, blog’un gücünü kullanarak, hem kendi markası hem de Tumblr açısından büyük bir adım atarak, marka yaratıcılığının artacağını düşünüyor.

everycolorhasastory

Bu doğrultuda, dijital pazarlama faaliyetleri ve sosyal kanallardaki bu kehanetlerin gerçekleşmesi an meselesi. Bekleyelim ve görelim …

Kaynaklar: The Dachis Group Blog , Bigumigu

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Çerez Politikası

Veri Envanteri Yönetimi Platformu

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir