Sosyal Olmanın Dayanılmaz Hafifliği: Selfie Business

Son dönemin yükselen trendi “selfie”, profil güncellemelerinden özgeçmiş kullanımına, kişinin kendi markasını desteklemesine kadar pek çok alanda kullanılıyor. Var olmanın ifadesi, sosyal medyada farklı bir kimlik kazanarak sosyal olmanın dayanılmaz hafifliğine dönüşüyor. En son 86’ncı Oscar ödül töreninin sunuculuğunu üstlenen Ellen DeGeneres’in tören sırasında Bradley Cooper’a çektirdiği selfie, twitterda 3 milyonun üzerinde retweet alarak gündeme damgasını vurdu. Peki selfie marka kullanımında nasıl etkilidir? Selfie iş dünyasında nasıl kullanılabilir? Selfie Business olarak tanımlayabileceğimiz bu kullanım, işiniz için yeni bir yaklaşım olabilir mi? İşletmeniz için selfie trendi nasıl sonuçlar verir? Öncelikle selfie kişinin kendine yakışanı çekmesi midir, buna bir bakalım…

Selfie Nedir?

Selfie, “kişinin telefon kullanarak kendi fotoğrafını çekmesi ve internette paylaşması” anlamında kullanılmaktadır. Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının sözcüğü ilan edilen selfie, aslında aşağıdaki videoda 100 yaşında olan tatlı bir kadın tarafından gayet iyi tanımlanıyor.


Selfie’nin tarihçesi oldukça gerilere uzanıyor. Narkissos’un suda yansıyan suretine bakarak kendine aşık olmasıyla birlikte portreler tarihine adım attığımızı ya da Eski Mısır’da otoportre geleneğini bir hatırlayalım. ABD Kongre Kütüphanesi’ne (Library of Congress) göre ilk selfie fotoğraf, 1839 yılında  Robert Cornelius tarafından Philadelphia’da çekilmiştir. 1913 yılında Rus düşesi Anastasia Nikolaevna’nın daha 13 yaşındayken ayna yardımıyla çektiği fotoğrafı genç yaşta çekilen selfilerin ilk örneklerinden olabilir.

Rus Düşesi Anastasia Nikolaevna’dan 1900’lü yılların başında korku filmi atmosferi gibi selfie

Anastasia Nikolaevna

New York Magazine’de yayınlanan Jerry Saltz’ın  “Art at Arm’s Length: A History of the Selfie” makalesinde selfie çekimlerin modern yaşamın fotoğrafçılığı olduğuna değiniliyor. Akademisyenlerin ya da küratörlerin ilgiyle karşılamadığı fakat 100 yıl içinde selfielerin günlük yaşam için önemli ölçüde kayıtlar olduğuna dikkat çektiklerini vurguluyor. Araştırmalar, selfie kullanımını daha da derinlemesine inceleyebiliyor. New York, Sao Paulo, Berlin, Moskova ve Bangkok’ta gerçekleştirilen araştırmalarla oluşan “Selfiecity” adlı proje,  selfie haritasına bakmamız için detaylı bir analiz sunuyor:

– %82 oranla Moskova başta olmak üzere proje kapsamındaki tüm şehirlerde kadınlar, erkeklerden daha fazla selfie çekiyor.

– Bangkok selfie’de 21 yaş ortalamasıyla en genç şehir ve tüm projeye bakıldığında selfiecilerin yaş ortalaması 23.7.

– En çok gülümseme içeren fotoğraflar, Bangkok ve Sao Paola’dayken en azı ise Moskova’da yer alıyor.

– Özellikle Sao Paola’da kadınların çektiği selfielerde daha ekstrem pozlara rastlıyoruz,  kafalarını eğik tutma eğilimleri oldukça yüksek.

nasa_selfie

Nasa Astronotu Mike Hopkins’in uzayda selfiesini çekmesi hafızalarımıza kazınırken Papa Francis’in 2013 Ağustos ayında Vatikan’da bir grup öğrenciyle çektirdiği fotoğraf da yine en çok konuşulan selfieler arasında yer almıştı. Mandela’nın anma törenindeki Obama selfiesi ise oldukça tartışma yaratmıştı. 86’ncı Oscar ödül töreni sırasında Ellen DeGeneres’in Bradley Cooper’a çektirdiği Brad Pitt, Angelina Jolie, Kevin Spacey, Julia Roberts gibi pek çok ünlünün yer aldığı selfie, Samsung virali olup olmadığına dair tartışmalar süre dursun, şuana kadar 3 milyon üzerinde retweet alarak tüm zamanların retweet rekorunu kırdı. DeGeneres kendi hesabında paylaştığı bu selfie tweeti ile 2 senedir en fazla retweetlenen tweet ünvanını elinde tutan Barack Obama’yı geçti.

İşletmeler ve Markalarla Selfie 

Trendlerin pazarlama stratejisi olarak  kampanyalarda kullanımına sıkça rastlıyoruz. DeGeneres’in selfie çekimi, Samsung virali ya da değil… Peki markalar, selfie trendini nasıl kullanıyor…

Anita Campbell smallbiztrends’de yazdığı makalesinde selfie’nin küçük işletmeler için kullanılmasının yararlı olmadığına değiniyor. Bu kullanımın sadece gençler tarafından hoş karşılanacağını, geleneksel işletme yapısına sahip olan küçük işletmelerde yararlı olmayacağını vurguluyor. Eğlence dünyasındaysanız, sanatçıysanız, profesyonel konuşmacı ya da yazarsanız yararlı olabileceğini de ekliyor.

Bunun yanında markalar, selfie odaklı pek çok kampanya yürütüyor. İş dünyasında selfie kullanımı, markanızın gençlere ulaşımında kolaylık sağlayabiliyor. Selfieden yararlanmak, gençlerin dilinden ya da dijital dünyanın dilinden konuşmak markanıza farklı bir ivme kazandırabiliyor.

AMC’nin dizisi Walking Dead, televizyon dünyasının son gözdelerinden. Diziden hareketle ortaya çıkan Dead Yourself uygulaması,  akıllı telefonunuzla kendinizin fotoğrafını çekip Walking Dead tabiriyle “walker”a dönüştürmenizi sağlayan, sizi zombiye dönüştüren bir uygulama.  Geçtiğimiz sene 3 milyonun üzerinde indirilen ve 100 milyon’un üzerinde fotoğrafın paylaşıldığı bu uygulama, amacına oldukça ulaşmış görünüyor. Türk Hava Yolları ise SelfShot iPhone uygulaması için Messi ve Kobe ile birlikte çektiği videosunda selfie trendini öne çıkarıyor. Youtube’da video şu ana kadar 136 milyonun üzerinde görüntülemeyle öne çıkıyor.

Unilever markası Dove’un güzelliğin tanımını yeniden tanımlamak adına uzun yıllardır başarılı Gerçek Güzellik Kampanya’sına imza attığını unutmamak gerek. Selfie kullanımı için farklı bir yol deneyen Dove, genç kızlardan güzellikleri konusunda güvensiz oldukları özelliklerini görüntüleyen selfieler çekmelerini sağlayarak ortaya çıkan fotoğrafları sergilemiş. Böylece genç kızların, diğer kişilerin yorumlarıyla kendi güzelliklerine farklı açıdan bakmaları amaçlanmış. Markanın sosyal medya ile güzellik algısına yaklaşımın nasıl evrim geçirdiğini aktaran tüm bu gelişmeler, Sundance Film Festivali’ne katılan bir kısa filmle taçlandırılmış.


Selfie, markaların pazarlama stratejilerinde kullanılan ve daha da çok kullanılacak olan bir trend. Kendi kendini fotoğraflamak artık dünyayı ele geçirmiş durumda. Markalar da bu kullanımdan olabildiğince yararlanıyor. Tüm bunların yanında çoğu markanın selfie kullanımının fazlalığı, tüketicide belli bir yerden sonra bıkkınlık da yaratabilir. Son olarak aşağıda yer alan Unmetric tarafından oluşturulmuş infografik, bu konuda kayda değer bir içeriğe sahip…

selfie-infografik_unmetric

Görsel Kaynak: @HomerJSimpson Twitterdailymail.co.uk nasa.govadweek.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Sosyal Medya Trendleri

Sosyal Medya Platformlarında Reklam Yasağı Başlıyor

İş ve Yaşam Dengesi Oluşturmanın 9 Yolu

Instagram Hikayeleriniz İçin İşinize Yarayacak İpuçları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir