B2B pazarlama dijitali ne kadar etkin kullanıyor ?

B2B ve B2C pazarlama alanlarının sosyal kanalları kullanma yöntemlerinin, benzer hatta aynı yönde olduğunu vurgulayan DSI Global İletişim ve Dijital Pazarlama Başkan Yardımcısı Scott Gulbransen, bu benzerliği üç madde ile açıklıyor.

Bir çok profesyonel tüketicinin hafızasına yer etmiş markalar, sosyal kanalları pazarlama ve halkla ilişkiler amaçlı kullanıyor. Business to Business tarafında da sosyal kanal kullanımı ile ilgili önemli çalışmalar yapılsa da, web siteleri ve haber bültenleri onları fark etmiyor.

Gulbransen, B2B pazarlama ve sosyal kanallar kullanımı hakkında görüş farklılıkları olsa da, B2B ve B2C birbirinden farklı değil. Her iki alanda; müşteri bağlılığı, fayda sağlama, müşteriye değer verme ve teknoloji  yoluyla insanlarla iletişim kurma ile ilgili, diye belirtiyor.

Daha fazla B2B sosyal kanal kullanımı için tüketici ile iletişim gereklidir. Müşterilere aynı dikkatle yaklaşmak gerekiyor. Satın alma esnasında ve sonrasında, faydadan önce değer görmek istiyor.

Gulbransen, sosyal kanalları etkin kullanma açısından, B2B ve B2C pazarlamacıları için üç ortak görüşten bahsediyor:

1. Enteresan ve Akılda Kalıcı İçerik Üretin : Cisco müşteriye ulaşmak için ilginç ve eğlenceli bir video kullandı. Firma, IT profesyonelleriyle iletişim kurmak için romantik bir video ile çizginin dışına çıkıyor. Ürün son derece teknik olmasına rağmen, hedef kitleyi yalnızca teknisyenler olarak görmüyor. Mesleki ilginin dışında, herkesin keyifle izleyebileceği bir hale getiriyor.

2.Değer Verin ve Fayda Sağlayın : Müşterinin online müşteri topluluklarında yer almasına önem verin. Müşteri ve markanın online alanlarda birebir iletişim halinde olması, yalnıza markayı desteklemek ya da ürünü satmak için alan yaratmaktan çok daha etkilidir.

3.Dinleyin! : Birçok B2B marka, müşteri analizi ve müşteriyi dinleme konusunda başarısız durumda. Eğer geniş bir alana hitap eden bir iş koluna sahipseniz, günlük analizler yapmalı ve bahsedilenler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Pek çok B2B pazarlama faaliyeti gösteren firma katılımcı değil, çünkü tüketiciyi tüketici gözüyle değil, teknik anlamda donanımlı kişiler olarak değerlendiriyor.

Firmaların fayda sahibi olmaları için, herkesi tüketici olarak görmeleri gerekir. Kendi evleri için en yeni televizyon, son model bir araba ya da üretim için ağır malzeme satın alıyor olsalar dahi teknolojinin tüm kanallarından yararlanmaları gerekir.

B2B sosyal pazarlamacıların hedef kitleye ulaşması ve marka sadakatini geliştirmesi için, B2B yaklaşımların hedef kitleyi önce insan olarak değerlendirmesi ve buna uygun içerik geliştirmesi gerekir.

Kaynak: Socialmediatoday

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Başarılı Marka Yönetimi için 5 İpucu

Başarılı Dijital İş Yeri Nasıl Oluşturulur?

Dünyanın En Başarılı Kadın Girişimcileri

Restoranların Sosyal Medya Kullanımı için 10 Etkili Yöntem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir