Rakamlarla Sosyal Medya Devrimi

Sosyal Medya Devrimi, günümüzde artık yaşayan bir organizma gibi…  Büyüyor, nefes alıyor, enerji temin ediyor ve gittikçe çoğalıyor. Rakamlarla sosyal medya devrimi her yıl, her saniye daha da büyüyerek değişiyor. Sosyal medya klübesine giren her birey ve her marka Superman’e dönüşebiliyor. Yine sosyal medya sayesinde bireyler, paylaşımlarıyla Superman’in alter egosu Clark Kent’e benzer birer gazeteci haline gelebiliyor.

Internet vasıtasıyla tanışıp evlenen çiftlerden iş ortaklığı kuranlara kadar pek çok etkileşimin boyutu, sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor. Digital Policy Council araştırması istatistiklerine göre dünya liderlerinin %80’i Twitter kullanıyor. İşletmeler, sosyal medyayı son sürat takip ediyor. Hatta bir adım öteye gidip Social Business’la kendi networklerini oluşturabiliyorlar. Hâl böyleyken sosyal medya devrimi üzerine yapılan videolar da sosyal medyanın gücünü daha etkili bir şekile ortaya koyabiliyor. İşte bu videolardan bazıları:

Erik Qualman tarafından Socialnomics kaynak alınarak yapılan bu video, 2011 yılında yayınlandı. Daha sonra iki yeni versiyonu da eklendi. Videoda  pek çok istatistiğe yer verilmesinin yanında en dikkat çekici vurgulardan biri “What happens in Vegas stays in Vegas/ Vegas’ta olan, Vegas’ta kalır” ifadesinin sosyal mecralara uyarlanması. Ashton Kutcher ve Ellen Degeneres’ın toplam twitter takipçi sayısının İrlanda’nın nüfusundan daha fazla olması da ilginç bir detay. Ayrıca Fatboy Slim’in “Right Here, Right Now” şarkısının da video ve istatistiklere farklı bir hava verdiğini de belirtmek gerek.

Mist Media Group tarafından hazırlanan yukarıdaki video ise 2013 yılına dair sosyal medya istatistiklerine yer veriyor. Sosyal medya ve dijital dünyadaki devrime saniye başına dikkat çekiyor. Video, her saniye başına 100 bin tweet, 678,478 Facebook paylaşımı, Google’da 2 milyon arama yapılmasına ek olarak mobil kullanımdan, tüketici eğilimlerinden youtube, instagram’a kadar dijital diğer kanalların da nabzını tutuyor.

IBM ise Social Business ile işinize nasıl değer katabileceğinizi rakamlarıyla aşağıdaki videoda yer veriyor. İşletmelerde Social Business kullanımı ile üretkenlik %20-25 oranda artırıyor. Social Business, işin dönüşümünü de %23 hızlandırıyor.

Dünyanın dört bir yanından her saniye sosyal medya paylaşımları yapılıyor. İşletmeler, kendilerine özel Social Business alanları yaratıyor. Yazar Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler adlı eserinden “Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak” sözünü hatırlayalım… Son birkaç yıldır duyduğumuz bir terim “Sosyal Medya Devrimi”. Her kullanıcı, sosyal medyaya akın ediyor ve yine her kullanıcı hücresine kadar sosyal medyayı benimsiyor. DNA’mız sosyal medyaya evriliyor. Ve sosyal medya devrimi yapılmıyor, olunuyor…

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yeni Normal: Ofise Dönüş Süreci İçin İpuçları

Web Sitesi Tasarımında Renk Psikolojisi

7 Popüler Video Konferans Uygulaması

Koronavirüs: Uzaktan Çalışmak için 5 Etkili Yöntem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir