Google Social CRM’e el attı!

Sosyal medya ağları da dahil olmak üzere, tüm iletişimi sağlayan Google şimdi sosyal CRM’e de el atıyor. Artık Google+ kullanıcıları, diğer Google+ kullanıcıları ile oluşturulan ortak network sayesinde mesajlaşabiliyor.

Kullanıcılar istediği takdirde bu özelliği iptal edebiliyor. Eğer şirketinizde Google uygulamaları kullanıyorsanız, admin bu mesajlaşmaları kontrol edebilir. Mesajlar admin tarafından görüntülenebiliyor, hatta o networkteki kişilerce dahi görülebiliyor.

Social CRM yıllardır sürekli üzerinde durulan bir konu. Ama ne yazık ki, Microsoft Dynamics CRM gibi diğer büyük CRM oluşumları dışında, diğer ağlar orta ya da küçük işletmeler tarafından tercih ediliyor. Ve bu küçük CRM oluşumlarının çoğu, basit ama kritik Sosyal CRM işlevselliğine sahip değil.

Sürekli Facebook’tan ya da LinkedIn’den mi mesajlaşıyorsunuz? Ya da Tweet atarak mı iletişim kuruyorsunuz? Eğer 25 yaşın altındaysanız, bu yöntem e-mailden daha geçerli ve güncel olabilir. Ancak bu durum e-mailin yerini tutmaz.

Sosyal medya yoluyla gelen mesajlar normal e-posta ya da CRM uygulamaları haline gelmiyor. Sosyal medya topluluğuna, CRM ya da e-posta ile mesaj göndermek mümkün olmuyor.  Sosyal medya mesajları tek bir alanda depolanamıyor. En önemlisi de, şirket içinde diğer çalışanların bu mesajları görememesi. CRM sistemi ile şirket içi tüm konuşmalar görülebiliyor ancak sosyal medya mesajları depolanmıyor.

Google hariç…

Google buna olanak vererek, kendi kullanıcılarını Gmail içinden Google+ ağında konuşmalarına olanak tanıyor. Google’ın en büyük rakibi hiç kuşkusuz Facebook, Twitter ve LinkedIn.

Bu şekilde, Google+ ağı içinde ileti gönderip almanın dışında, tüm çalışanlarında bu iletilere ortak olması ve görebilmesi. Sosyal medya entegrasyonuna da büyük bir örnek teşkil ediyor.

Google bu özellik ile CRM uygulamalarındaki eksikleri, CRM sektörüne göstermiş oluyor.

Sosyal medya büyüdükçe tek ele alınması muhtemel hale gelecek. Dolayısıyla CRM sistemleri ile entegre olarak çalışmaları gerekecek. Google bunun ilk ayağını sağlıyor. Ve gerçekten bir çok CRM yapılanmasından daha iyi işler çıkarıyor.

Kaynak: Forbes

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Marketing Automation nedir?

Sosyal Medya ile İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?

İşinizde Instagram Kullanmanın 8 Yolu

Yeni Nesil Dijital Pazarlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir