Sosyal Medyanın Anti-Sosyal CEO’ları Olmayın!

Artık birçok işletme sosyal medya aracılığı ile müşteri ile etkileşim halinde. Haliyle yapılan iş, sosyal medya aracılığıyla müşteriye ulaşıyor. Peki ya CEO’ların, sosyal medya – özellikle Twitter hakkındaki fikirleri neler? Hashtag hakkında ne biliyorlar? Ya da 140 karakter ile iletişim kurmanın işe yarar olduğunu düşünüyorlar mı?

En iyisi hashtag ya da takipçilerden hiç bahsetmemek…  Sosyal medya uzmanı  Pam Moore – @PamMktgnut , CEO’ların anladığı dilden konuşmak için önerilerde bulunuyor.

Moore, IBM Connect 2014, “Bridging the Social Divide- C-Suit And Beyond” başlıklı konferansında, “Takipçiler ve etkileşimler, CEO’lar için bir anlam ifade etmez” diye vurguluyor. CEO’ların sosyal medyayı algılayabilmesi için, “gelir ya da yatırım getirisi” kelimelerini kullanmaktan yana…

“Sosyal medya ne diyor, ürün ve ya hizmet ile ilgili ne sunabiliriz” düşüncesi ise en büyük yanılgıdır.

Moore, son anketlere göre pazarlamacıların %76’sının müşterilerinin ne istediğini bildiğini ifade ediyor. Sosyal müşterilerinin ise yaklaşık %59’u, geribildirimler ile isteklerinin işletmeler tarafından duyulmasını istiyor, ancak pazarlamacıların sadece %34’ü sosyal taleplere karşılık veriyor.

Ayrıca bir çok kuruluşun, sosyal  alan ve Social Business için de, iletişim kurmak için kullanılan araç ve teknoloji ile sosyal medya arasında ayrım yapmakta başarısız olduğunu söylüyor.

Moore, yöneticilerin marka için sosyal topluluk inşa edebilmeleri için , uzun vadede çalışmaları ve yatırım yapmaları gerektiğini vurguluyor. Örneğin, sosyal medya takipçilerini müşteri haline getirmek ve bu müşterileri birer marka misyoneri yapmak ve potansiyel müşteriler elde etmek, uzun vadede çalışılması gereken bir konu.

Bunların yanı sıra sosyal medyanın yararları, yapılması ve yapılmaması gereken noktaları kısa bir liste ile özetliyor.

–   Önemli iş hedefleri için kısa bir liste hazırlayın. Bu liste içinde; müşteri memnuniyeti, geliştirilmiş verimlilik, daha iyi müşteri deneyimi ya da fayda sağlama yer alabilir. Buradan, hedeflerinize hangi sosyal medya kanalı ile ulaşacağınızı belirleyin.

–  Sosyal medya performansınızı ölçümleyin.

–   İşletme hakkında gerçekçi olun. İşletme, bir sosyal medya kanalı içinde yer alıyorsa ve eksikleri  varsa, bu eksikleri belirleyin.

–   İşletmeyi tanımlayın. İşletme ile alakalı içerik sağlayarak iletişim hatları kurun. Dürüst olun ve müşterinin yorumlarına kulak verin, kısaca sosyal medyada gerçek bir insan olun.

–   Sahte olmayın. Bazı işletmeler, takipçi satın alma gibi bir yöntem uyguluyor. Ancak bu durum, uzun vadede markanın imajını zedeler. Ayrıca takipçilerin gerçek olup olmadığını belirleyen araçlar var.

–   Müşteriyi etkilemek adına işletmeden etkileyici karakterler ile çalışın. İnsanlar onları takip edip, dinleyecektir.

“Sosyal medyanın meyvelerini toplamak için daha kısa bir yol yok” diye vurgulayan Moore, “ DNA’yı yani kişileri düşünmelisiniz, araçları değil. Sosyal medyayı kullanarak; işveren, çalışan, iş ortakları ve toplumun kafasına girip nasıl etkileyebilirim diye hareket etmelisiniz” diye de ekliyor.

Kaynak: How to talk social to an anti-social CEO

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir