Dijital Dünyanız Kaç Ekran?

Teknoloji son 30 yılda – özellikle son üç yılda çok hızlı bir değişime uğradı. Bugün tüketici, dijital cihazlar ve platformların çoğalmasıyla her zamankinden daha fazla iletişim halinde. İçerik, televizyon ve yazılı basın ile tüketiciye ulaşırken, bugün bir çok cihaz aracılığıyla tüketiciye ulaşmakta.

Bu değişiklikler ile adeta bir medya devrimi yaşanırken, geleneksel medyada oldukça darbe aldı. Amerikalı tüketiciler, günde ortalama dört saat ve haftada ortalama 60 saat dijital cihazları ile zaman geçiriyor. Nielsen Dijital Tüketici Raporu, bu dönüşümü keşfetmek ve tüketicilerin günlük hayatlarının artık dijital dünya ile nasıl iç içe olduğunu inceliyor.

Bu değişimin temelinde dijital cihazların çoğalması yatıyor . Internet bağlantılı bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, High – Definition Televizyonlar (HDTV’ler), ABD’de tüketici evinde istediği zaman içeriğe ulaşsın diye daha fazla seçenek sunuyor.

Amerikalıların üçte ikisi, istedikleri zaman medya içeriği takip etmek ya da üretmek için akıllı telefon kullanıyor. Akıllı cihazların hızlı bir şekilde hayata adapte olması, televizyon izleme alışkanlığını da değiştirdi. Akıllı telefon ve tablet sahiplerinin yüzde seksen dördü, aynı zamanda televizyon izlerkende bu “ikinci ekran” larla ilgileniyor. Tüketiciler, televizyonda herhangi bir reklam, ürün ya da program izlediklerinde, eş zamanlı olarak bu “ikinci ekranları” kullanıyor. Amerika’da, özellikle en popüler “ikinci ekran” kullanımı, Twitter’da televizyon programları hakkında içerik takibi şeklinde oluyor.

connect

Sosyal medya, ABD’li tüketicilerin hayatında önemli bir rol oynuyor. Raporda, sosyal medya kullanıcılarının üçte ikisi (% 64), kendi bilgisayarları üzerinden en az günde bir kez ve akıllı telefon sahiplerinin yarısı (% 47), her gün kendi cihazları üzerinde sosyal ağları ziyaret ediyor. Mobil cihazdan sosyal medya kullanımında, geçen yıla göre %37 oranında artış görülüyor.

Dijital medyadaki hızlı gerçekleşen evrim göz önüne alındığında, tüketicilerin geleceğe yönelik etkilerini anlamak için, bugün ne yaptıklarını bilmek oldukça önemli.

Kaynak: What’s Empowering The New Digital Consumer?

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

En çok hangi sosyal ağ kullanılıyor?

2017 Sosyal Medya İstatistikleri

Z Kuşağının Video Alışkanlıkları

Z Jenerasyonunun Mobil Alışkanlıkları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir