Sosyal Dünyada Ne Kadar Güvendesiniz?

Sosyal medya kullanıcılarının ve işletme hesaplarının güvenliği nasıl sağlanır? Sosyal medya, doğrudan müşteri ve iş ortakları hesaplarının erişimini kolaylaştırır, ancak bu durum saldırılara karşı işletmeyi savunmasız bırakabilir. IBM Uygulama, Data ve Mobil Güvenliği Yöneticisi Celeb Barlow, sosyal medya güvenlik yönetimini anlattı.

IBM iş ortağı The Associated Press’in, Twitter hesabının hacklenmesi kısa süreli, büyük bir kaosa sebep oldu. “Beyaz Saray’da patlama! Obama yaralı!” şeklinde atılan tweet, binlerce insan tarafından görülerek, yatırımcılarında Amerika piyasasından 200.000.000 Doları geri çekmesine engel olamadı. Daha fazla insan görmeden, kısa sürede müdahele edildi ve yatırımcılar tekrar transfer yaptı.

Bu durumun iyi yönü; kısa sürede müdahale edilmiş olması olsada, kötü tarafı; sanal dünyada hesapları çalan ve insanları manipüle eden kişilerin hala var olması.

Sosyal medya hesaplarının çalınması, çalışanlar ve işletmeler açısından da elbette riskli. Peki bu riski ortadan kaldırmak adına hem iş yerindeki cihazlar için, hem de mobil cihazlar için güvenlik politikaları neler?

Facebook’a girdiğinizi ve çok yakın arkadaşınızdan, linke tıklamanız gereken bir bildirim aldığınızı düşünün. Gönderilen linkin virüslü olduğunu varsayarsak, tıkladığınız taktirde artık sizin hesabınızada ikinci şahısların ulaşma ihtimali artmış hatta virüs bulaşmış oldu.

IBM’ın Avoid Unknown Links çözümü bu durum engelleniyor. Filtrelenmiş DNS servisi sağlayarak, virüslü bir içeriğe tıkladığınızda, sizi uyarıyor.

Mobil cihazlarında; fotoğraf, kişi rehberi, sosyal medya hesapları hatta nerede yaşadığımıza dair GPS sinyalleri gibi tüm kişisel bilgileri sakladığını düşünürsek, güvenliğin ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne seriyor.

Mobil için geliştirilen  Secure Transaction çözümü ile, cihaz hack ataklarına karşı güvenli hale geliyor. Secure Application uygulaması ile de, online satış işlemi yapıldığında, cihaza koruma sağlıyor. Mobil cihaz içerisindeki herhangi bir datanın çalınmasına engel oluyor.

Dijital çağda yaşadığımız gerçeğini düşünürsek, sosyal medya hesapları oldukça önemli. Gerekli güvenlik önlemleri almak oldukça işe yarar, işletme hesaplarını ve müşteri hesaplarını riske atmayın…

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Müşteri Deneyimi Yol Haritası Nasıl Oluşturulur?

Freelance Çalışılabilecek Meslekler

Yeni Normal: Ofise Dönüş Süreci İçin İpuçları

Web Sitesi Tasarımında Renk Psikolojisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir