İşletme, Çalışan ve Müşteri Etkileşimine İnovatif Bir Yaklaşım: Social Business

Social Business, eski moda sosyal içerik paylaşımını, işletmelere uyarladı. Peki bu ne işe yarıyor? İşletmeler, bu işbirlikçi çalışma stratejisine dayalı Social Business yapılanmasını, yönetim ve kontrol hiyerarşisini değiştirmeden uygulayabiliyor mu? Çalışanların ve müşterilerin güvenlik kaygıları ne düzeyde? Analitikten elde edilen bilgiye ve içeriğe ulaşım nasıl olacak ? Peki ya geleneksel güvenlik yönetimi ve gizlilik rejimini nasıl değiştirecek? Social Business teknolojileri, mevcut kurumsal yapıları ve politikaları bozar mı?

Ya da Social Business yapılanması, iş çevreleri için kaçınılmaz bir parça mı?..

Social Business öncelikle, işletme içi kültürel bir değişim sağlar. Ancak doğru teknoloji ile desteklendiği zaman, önemli organizasyonel ve operasyonel etkileri olan bir değişim haline gelir. Şirket kültürü ve iş sürecine göre, Social Business yapılanmasını uygulamak gerekir, aksi taktirde doğru araç ve iletişim kanallarına uyarlama sağlamak güçleşir.

Elbette bu değişim ‘birdenbire gerçekleşen’ bir yapılanma olmayacak. Bu değişimin yaşanması için uygun sosyal kanalların birbiri ile katalize olması gerekir. Örneğin; AppStore ve Itunes’un Iphone ile entegre olması gibi.

Özellikle 2013 yılında Social Business’ın yükselişi hızlı olmuş, organizasyonel yapılanmalara uyarlanmasıda, IT’den daha etkili olma ihtimalini gözler önüne sermiştir.

Bu kurumsal altyapıyı uygulama aşaması, bir platform oluşturma ve strateji belirleme şeklinde olur. Strateji ise, organizasyon içi bulut platformlar, güvenlik politikaları, entegrasyon mimasinin yeniden yapılandırılması, iş birlikçi ve inovatif yaklaşım ile gerçekleşir.

Entegrasyon burada anahtarıdır. Sadece mevcut içerik uygulamaları ile değil, aynı zamanda farklı çözümler sunma konusunda da önem taşır.

Artık salt sosyal medya kullanımı etkisini kaybediyor. Social Business, müşteri odaklı sosyal medya kanallarının yerini alarak, çalışanlarında bu ağa katılarak mevcut işlerini daha iyi yapmak ve daha iyi sonuçlar üretmek adına; çalışan, müşteri, tedarikçi ve üst düzey yöneticilerinde katıldığı bir etkileşim ortamı yaratıyor.

Social Business; mobil, analytics ve bulut yazılımların tümünü kapsıyor. Bu ‘güçler birliği’, daha geniş iş alanaları için de etkileşim ortamı sağlıyor.

Social Business’ın benimsenmesi, her işletmede aynı etkiyi yaratmayabilir. Sosyal etkileşim alanları geliştikçe, girişimciler pazara yeni fikir getirdikçe, Social Business etkileri farklı olacaktır. Ancak bu alanda pazar lideri IBM’in, Social Business sistemi olgunluk seviyesine ulaşmıştır. İşletmeler için Social Business yapılanması, kurumsal düzeyde yatırım yapıldığı taktirde, oldukça fazla başarı getirisi olan ve iş gücü verimini sağlayan bir sistem haline gelmiştir.

Kaynak: Collaboratively Speaking

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir