Avrupa’da Sosyal Medya ve Mobil Kullanımı Nereye Gidiyor?

WeAreSocial’ın, Dünya genelinde sosyal, dijital ve mobil kullanım raporuna göre, Avrupa ülkelerinin Şubat 2014, sosyal medya, internet ve mobil raporu hazırlandı. Bu raporda, geçen aya göre göze çarpan en önemli değişiklik, bazı ülkelerin sosyal medya kullanıcı sayısının artması. İki hafta önce yayınlanan APAC (Asya Pasifik Raporu) raporundan farkı ise, iki milyon daha aktif sosyal medya kullanıcısının eklenmiş olması…

1

Dünyada Sosyal Medya Kullanımı

 

Avrupa’da Internet Kullanımı

Yaygın internet kullanımına sahip Avrupa genelinde, 7 ülkenin internet kullanım oranında artış görülüyor. İzlanda ve Norveç %95’lik oranla lider konumdayken Ukrayna ise %34’lük bir oranla, en az internet kullanımı olan ülke konumunda. Ancak hala dünya ortalamasında yer alıyor.

2

Avrupa’da Internet Kullanım Yaygınlığı

 

Internet’te zaman harcama sıklığı bakımından, Avrupa’nın doğusu lider konumda. Polonya ve Rusya’da, günlük ortalama internet kullanım miktarı 4.8 saat. Mobil internet kullanımında ise, günde 2.2 saat ile İtalya lider. İrlanda, Polonya ve İtalya, günlük ortalama 2 saat ile İtalya’yı takip ediyor.

3

Internette Zaman Geçirme Sıklığı

 

Avrupa’da Sosyal Medya Kullanımı

Avrupa’da 300 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var, yani Avrupa nüfusunun %40’ı sosyal medya kullanımda aktif. En yaygın kullanılan sosyal medya ağı ise Facebook. Özellikle Batı Avrupa, 232.2 milyon aktif Facebook kullanıcısına sahip. Avrupa’nın Doğusu; Rusya, Ukrayna, Belarus gibi ülkeler ise Vkontakte’ı tercih ediyor. 60 milyon kullanıcının bu ağda hesabı bulunuyor.

İzlanda, %70’lik bir oranla Facebook kullanımında ilk sırada yer alıyor. İzlanda’yı, Malta ve İskandinav ülkeri takip ediyor.

4

Sosyal Medya Kullanım Yaygınlığı

 

Sosyal medyada en aktif ülke ise İtalya… İtalya’yı Rusya takip ediyor.

5

Sosyal Medyada Zaman Geçirme Sıklığı

 

Avrupa nüfusunun aktif sosyal medya kullanıcılarının %40’ı, sosyal medyaya masaüstü bilgisayar ya da laptoptan erişim sağlıyor. %26’lık kısım, mobil cihaz ile sosyal medya erişimi sağlıyor. Mobil cihaz ile sosyal medya erişimi sağlayan kullanıcıların %66’sı ise sosyal medyada aktif olarak yer alıyor.

6

Mobil ve Diğer Cihazlardan Internet Kullanım Sıklığı

 

Avrupa’da Mobil Sosyal Medya Kullanımı

Norveç, sosyal medyaya mobil ile erişim sağlamada %55’lik bir oranla Avrupa’nın ilk sırasında yer alıyor. %53’lük bir oranla da Norveç’i, İzlanda takip ediyor.

7

Mobil Kullanım Yaygınlığı

 

Bölgesel Durum

Raporda, Avrupa’nın yedi bölgesinden Kuzey Avrupa ülkelerine detaylı yer veriliyor. İskandinav ülkelerinde, toplam nüfusun %84’lük kısmı kentte, %16’lık kısmı kırsal alanda yaşıyor. Toplam internet kullanıcısının, internet kullanım yaygınlığı %93 oranında. Toplam Facebook kullanıcısının, %56’sı aktif  olarak Facebook kullanmakta… Mobil olarak sosyal ağlara erişim oranı ise %100’ü geçiyor.

8

Kuzey Avrupa Internet Kullanım Sıklığı

 

Kapsamlı Ülke Analizi

Kapsamlı bir ülke analizi açısından, raporda İspanya ele alınıyor. Ülke genelinde toplam nüfusun %77’si kentte, %23’ü kırsal kesimde yaşıyor. Toplam internet kullanıcısının, internet kullanım yaygınlığı %72… Toplam Facebook kullanıcısının, %41’i aktif Facebook kullanıyor.

9

İspanya’da Internet Kullanım Sıklığı

 

Raporun genel verilerine bakarsak her ay giderek katlanan sosyal medya kullanım artışı gözlenmektedir. Özellikle mobil kullanım oranındaki artış göze çarpmakta ve mobil erişim, diğer internet erişim kanallarına göre hızla yaygınlaşmaktadır.

Görsel Kaynak : Social, Digital & Mobile in Europe in 2014

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir