Sosyal Medya Mitleri: Social Mythbusters

Şirket içi sosyal medya kullanımı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Yöneticiler, sosyal dünyada, diğer çalışanlara oranla daha mı az aktiftir ? Ya da sosyal medya, yalnızca pazarlama ve iletişim dallarında mı kullanılır? Ve bunlar gibi karşılaştığımız pek çok soru kafa karıştırabiliyor.

IBM Ecosystems and Social Business Evangelism Genel Müdürü Sandy Carter, bu ve bunun gibi bir çok miti, sayısal veriler ve istatistiklere dayanarak açıklıyor.

#1 Mit

Yöneticiler, sosyal medya ile ilgilenmez, hatta sosyal medyaya karşı olumsuz tutumları vardır.

Doğru bilinen yalnışlar listesinin ilk sırasında yer alan bu miti, Carter şöyle açıklıyor: “Üst düzey yöneticilerin ve diğer idarecilerin %53’ü, çalışma ortamında ve iş amaçlı sosyal medyayı kullanıyor. Hatta birçok yönetici, diğer çalışanlara oranla sosyal medyayı, iş amaçlı evde de kullanıyor.”

Kısaca, yöneticileriniz sosyal medya ile ilgilenmiyor diye düşünmeyin…

 #2 Mit

Sosyal bir ağ yarat, çalışanlar katılacaktır!

Oldukça kritik bir durumdan bahseden Carter, sosyal medya girişimlerinin şirkete fayda sağlamakta başarısız olduğunu ve bunun sebebinin de; bu sosyal ağların güçlü duygusal bağlar kuramamasından kaynaklı olduğunu açıklıyor. Müşteri ve firmanın güçlü bir duygusal bağ kurması, çalışanı da beraberinde getirecektir.

 #3 Mit

Üst düzey yöneticiler dijitalin değerini anlamıyor…

Carter, McKinsey&Company’nin firmalar ve dijital alan kullanımı araştırmasından yola çıkarak, CEO’ların 2012’ye oranla 2013 sponsorluklarının çoğunun dijital girişimler yönünde olduğunu vurguluyor. CEO’ların %73’ü, müşteri ile etkili iletişime geçmek adına, sosyal medyayı bir numaralı yol olarak görüyor.

 #4 Mit

Şirketler, çalışma ortamında sosyal medya kullanımını kısıtlıyor.

Carter, çoğu şirketin çalışma saatleri içinde sosyal medya kullanımına izin verdiğini vurguluyor. Şirketlerin yalnızca %20’sinin sosyal medya erişimine izin vermediğini belirterek, çalışma ortamında sosyal medya kullanımının, engeline oranla daha iyi sonuçlar doğurduğunu söylüyor. Özgür bir ortamda çalışmak, şüphesiz ki verimi arttırır.

 #5 Mit

Sosyal medya, yalnızca pazarlama ve iletişim alanında uygulanır!

Carter, sosyal medyanın çıkış noktası pazarlama ve iletişim olsa da, on üç farklı iş kolu bu alanı kullanmaktadır, diye belirtiyor. İşe alma, satış, satın alma, vs. gibi iş kolları sosyal medyayı kullanıyor.

Sandy Carter, tüm bu yanlış anlaşılmaları büyüteç altına alarak detaylı bir şekilde doğru kullanımlarını aktarıyor.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir