Global Dünyanın Sosyal Zombilerinden Biri Misiniz ?

IBM Ecosystems and Social Business Evangelism Genel Müdürü Sandy Carter, firmaların sosyal mecraları kullanımı ile ilgili bu ironik soruyu gözler önüne seriyor. Connect 2014 konuşmasında da, ülkelere göre sosyal medya kullanım alışkanlıklarına ve tercihlerine değinen Carter, sosyal zombi olma adına kritik alanlardan söz ediyor.

Firmanız sosyal dünyada bir ölü mü?

Arjantin ve Amsterdam’ı düşünün, sizce hangisi sosyal alanda lider konumdadır ? Japonya’nın blog kullanımında dünyada ilk sırada olduğunu ya da Endonezya’daki aktif Twitter kullancısının, dünyada en fazla olduğunu biliyor muydunuz? Tabii bu durum iş alanları ve firmalar açısından da doğru orantılı.

Kültür, sosyal başarı için oldukça kritik…

Carter, firmaların yerel içerikleri ya da kültüre özgü uygulama ve içerikleri, global ortamda paylaşmasının  kritik bir durum olduğundan da bahsediyor. Kültürel içeriklerin, dünyaya uyum sağlaması olumsuz etkiler yaratabilir.

Bloglamak ya da bloglamamak…

Facebook, Twitter, Instagram, Vine, Youtube vs… Firmanız için doğru mecra hangisi ? Carter da ifadelerinde bu mecraları, araç olarak doğru kullanma gerekliliğinden bahsediyor. Ayrıca doğru hedef kitle ve hedef kitleye uygun mecraların belirlenmesine vurgu yapıyor.

İş yerinde kahve molası Tweet’leri yerine, firma içi sosyal kanallar vasıtasıyla doğru içerik paylaşımı, sosyal mecra liderliği ve avantajı sağlayacaktır. Sosyal olmak ya da zombi olmak, facebook ya da twitter, bloglamak ya da bloglamamak; işte bütün mesele bu…

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir