İş Hayatında Etkili Liderlerin 10 Alışkanlığı

Başarılı liderlerin özellikleri kişiden kişiye değişebilir ancak bazı ortak alışkanlıklar, çoğu yıldız isim tarafından benimsenir ve tekrarlanarak uygulanır. İş hayatında etkili liderlerin 10 alışkanlığı, çalışmalarımızda bizlere ilham kaynağı olabilir.

Patron yerine lider olmak, pek çok çalışan için ilham vericidir. Liderlik, yol gösteren bir görev yüklendiği için disiplinli bir alışkanlık yol haritası da izler. Bir işte başarılı olmak için o alanda lider olan insanların yaşamlarına ve alışkanlıklarına aşina olmanız gerektiğini duymuşsunuzdur. Kimse mükemmel değildir ancak bir liderin başarılı olabilmesi için kendine uygun alışkanlıklar edinmesi faydalı olabilir. Liderlik, zordur ama ulaşılamaz bir konum değildir.

Stephen Covey’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” adlı kitabındaki alışkanlık türlerinden daha önce bahsetmiştik. Bu alışkanlıklar içerisinde proaktif olmak, sonunu düşünerek işe başlamak, önemli olan işe öncelik vermek, kazan-kazan yaklaşımı ile düşünmek, önce anlamaya sonra anlaşılmaya çalışmak sinerji yaratmak ve yenilenmek yer almaktadır. Peki iş hayatındaki etkili liderlerin alışkanlıkları neler? Officevibe tarafından officevibe.com blog sayfasında Jacob Shriar tarafından yayınlanan “10 Habits Of Highly Effective Leaders” adlı infografik çalışmasında en etkili liderlerin 10 alışkanlığı, iş hayatında başarı ipuçları halinde aktarılmaktadır. Özgüven, sabır gibi karakteristik özellikler dışında gelin, bu kişilerin genel olarak gözlemlenen ortak alışkanlıklarına birlikte yakından bakalım.

1. Başarıya odaklı kalırlar. Onlara yarar getirmeyecek işlerde vakit kaybetmezler.
2. En iyi lider, en iyi çalışanları bulmak için zaman ayırır. Bu yüzden yavaş işe alır ancak hızlı işten çıkarır.
3. Liderlik bitmeyen bir maraton olduğundan öğrenmek, hayatlarının her anında yer alan bir kavramdır. En iyi liderler, çok okur ve öğrenmeye zaman ayırır.
4. Hatayı kucaklarlar. Başarıya ulaşmak için yanlış yapmaktan çekinmezler.
5. Çalışanlarının kişisel ve profesyonel düzeyde gelişmesine yardımcı olurlar.
6. Geri bildirimi teşvik ederler. Çalışanlarından kendileri ile ilgili yorum almaktan çekinmezler.
7. Mütevazi olmak, en büyük alışkanlıkları arasında yer alır. Gösteriş ve aşırı egodan uzak dururlar.
8. İyi ve dikkatli bir dinleyici olmak, liderlik alışkanlıkları arasında yer alır. Çalışanlarını dinlemeye zaman ayırmak önemli niteliklerindendir.
9. İleri görüşlü kişilerdir. Geleceğe net bir şekilde bakarlar.
10. Karşısındakini suçlamazlar. Sorumluluk alırlar.

etkili_liderlerin_10_aliskanligi

 

Kaynak: www.officevibe.com/blog
İnfografik: Officevibe

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

En Fazla Takip Edilen Instagram Hashtagleri

Video Pazarlama İçin 5 İpucu

7 Ücretsiz Instagram Analiz Uygulaması (2019)

Tasarım Odaklı Düşünce ile Başarıyı Keşfedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir