Jurassic Park’tan işiniz için 4 dijital pazarlama dersi

Steven Spielberg yönetmenliğindeki 1993 yapımı Jurassic Park filmi, bir jenerasyonun çocukluğuna damgasını vurmuş, Michael Crichton romanından uyarlanan özel bir yapım. Daha sonra 2 devam filmi çekilen ve bu yıl gösterime girecek Jurassic World adlı dördüncü filmin de atası olan bu özel yapımdan dijital pazarlama dersleri almaya ne dersiniz?

1. Sihirli kelimeyi kullanın

Jurassic Park’ta sorun çıktığında ana kumandasına ulaşmak içi bilgisayardaki şifre denemelerini hatırlayalım. Dennis Nedry’nin bilgisayarındaki “sihirli kelimeyi söylemedin” anlamına gelen “ah ah ah you didn’t say the magic word” uyarısı unutulmazdır. İşiniz için sosyal medyada hashtag kullanımı da bu sihirli kelimeye benzer. Örneğin Twitter’da doğru kelime ya da kelimeleri girmezseniz oyun dışı kalırsınız.

2. Yeni nesil müşteri Raptor ve T-Rex gibidir

Y ve Z jenerasyonları yani şirketinizin çalışanları, takipçileri ve potansiyel müşterileri, adeta bir Velociraptor gibi ortama çok çabuk uyum sağlayan ve hızlı hareket eden bireylerden oluşmaktadır. Bu jenerasyonların üyeleri, dünyadaki her şeye parmak mesafesinde erişebilmektedir. Raptor gibi yırtıcı olmasının yanında müşterileriniz akıllı servislere cevap vermeyi sever. Bu jenerasyonların üyeleri olan çalışanlarınızla ve müşterilerinizle bağ kurmak için onların ihtiyaçlarına göre hizmetlerinizi şekillendirmeniz ve dijital pazarlama stratejilerinizi ortaya koymanız gerekmektedir. Öte yandan müşterilerinizin, besin zincirinin en üstünde yer alan T-rex gibi olduğu da söylenebilir. Hareket etmezseniz sizi göremezler! Onların ilgisini çekmek için şirketinizin dijital pazarlaması daha da aktif olmalıdır. Unutmayın T-Rex, beslenmek değil avlanmak ister!

3. Dijital yaşam her zaman bir yolunu bulur

Jurassic Park’ı izlediyseniz Jeff Goldblum tarafından canlandırılan Dr. Ian Malcolm’un söylediği “Life finds a way/ Hayat bir yolunu bulur” sözünü mutlaka hatırlarsınız. İşiniz için ne kadar plan yapsanız da dijital hayat da böyledir; akar ve yolunu bulur. SEO çalışmalarıyla arama motorunda bir kere üst sıralarda yer aldığınızda şirketinizin dijital pazarlama yolu kontrolünü kaybedeceğiniz şekilde dünyaya yayılabilir. Duruma analitik olarak yaklaşmayı da unutmayalım. Büyük veri akar ve bir şekilde daima yolunu bulur.

4. Doğru zamanda doğru yerde olun

Gerçek zamanlı pazarlama (Real Time Marketing) şirketiniz için önemlidir. Güncel olayları takip edip doğru yerde doğru zamanda pazarlama kampanyaları düzenleyerek kullanıcının alışkanlıklarına yönelik fark yaratmayı unutmayın! Rakiplerinizi iş zekanızla alt edin ve doğru zamanda doğru yerde olun! Kim bilir, belki siz de dijital laboratuvara adım attığınızda bebek velociraptorun yumurtadan çıkış anına denk gelebilir ya da imkansız olanı deneyimleyebilirsiniz. Zamanlama, en önemli dijital pazarlama dersi olarak görülebilir.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2020 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2020 İnsan Kaynakları Trendleri

Başarılı İnsanların Asla Yapmadıkları 6 Şey

Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir