Sosyal Ağlar Game of Thrones Karakteri Olsaydı Nasıl Olurdu?

Tüm dünyada merakla beklenen yeni Game of Thrones sezonu, 12 Nisan 2015’te başlayacak. George R. R. Martin’in yazdığı kitap serisinden televizyon dünyasına uyarlan Game of Thrones (Taht Oyunları), HBO’nun dünya çapındaki en popüler dizisi. Facebook ve Twitter gibi hangi network kanalının sosyal medyaya hâkim olacağı konusu da rekabeti kızıştırıyor. Peki sosyal ağlar Game of Thrones tahtına oynasa nasıl olurdu? Ya da hangi Game of Thrones karakteri hangi sosyal medya network kanalı ile eşleşirdi? Dizinin karakterleri üzerinden sosyal medya devlerinin savaşlarına bir göz gedirelim.

Dikkat dizi ile ilgili spoiler içermektedir!

Game-of-Thrones-Infografik

Brought to you by Social Marketing Software by Marketo

Marketo Blog ve Nowsourcing işbirliğinde hazırlanan “Social is Coming: If Social Networks Played the Game of Thrones” adlı infografikte sosyal network kanalları Taht Oyunları oynasa nasıl olurdu diye düşünülmüş ve Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal ağlar Game of Thrones haneleri ve karakterleriyle özdeşleştirilmiş.

İşte sosyal medya oyunları!

Facebook – Lannisterlar

Casterly Rock, Westeros’un en üretken altın madeninin üzerinde olup Lannister hanesini yedi krallık içinde en zengin aile yapmıştır. Facebook gibi Lannisterlar da servetlerini gücüne güç katmak için kullanmaktadır. Marketo, Facebook’un 2012’de 22 milyar dolarlık şirket alımı yaptığını da infografikte Lannister hanesiyle bağlantı kurararak hatırlatıyor.

Tumblr – Daenerys Targaryen

Mikroblog Tumblr, Daenerys Targaryen gibi bilinmeyen sularda geziniyor ve gizemli görünüyor. Daenerys Targaryen nam-ı diğer Khaleesi hakkında söylentiler Westeros’a ulaşıyor ancak ejderhalarının varlığına Westeros’taki çoğu insan inanmıyor. Daenerys Targaryen, tahta giden yolda kölelere özgürlüklerini vererek ve ordusunu toplayarak yavaş adımlarla ilerliyor. Tumblr ağının gücü de Daenerys gibi gittikçe büyüyor. 2013 yılında Yahoo’nun Tumblr’ı 1,1 milyar dolar almasını hatırlayalım.

Myspace- Maester Aemon Targaryen

Aemon Targaryen, kendini duvara adamadan önce bir zamanlar baskın gücü temsil etmekteydi. Myspace de Facebook tahta geçmeden önce sosyal medyanın hâkimleri arasındaydı ancak artık unutulmaya yüz tutmuş durumda. 2013’te müzik odaklı olarak geri dönüp üye sayısını 24 milyondan 36 milyona çıkardıysa da Myspace henüz ölmedi, inzivaya çekilmiş şekilde yaşıyor.

Instagram – Margaery Tyrell

Instagram çılgınca popülerliğini sürdürürken Facebook tarafından alınması markayı bir başka hükümdarlığın etkisine maruz bıraktı. Margaery de kendisini halkın kraliçesi olarak geliştirse de Lannister hanesine girişi onu hakimiyet altına almış durumda. Margaery Tyrell, Lannister gücünden yararlanırken halkın da sevgilisi olabilecek mi?

Google+ – Lord Petyr Baelish

Kral Robert Baratheon’un ölümünden beri Petyr Baelish tahta giden yolda oyunun kurallarını değiştirmek için planlar yapıyor. Google+ gibi Baelish de başlıca oyuncular arasında hafife alınabiliyor ama fazla sayıda bağlantısı ve becerikli manevraları yükselişini kaçınılmaz kılıyor. Global sosyal medya paylaşımlarının %3’ü paylaşılsa da Google+, aylık aktif 300 milyon kullanıcı ile önemli bir yerde duruyor.

Twitter- Stark Çocukları

Stark hanesinin çocukları dünyayla herkesten farklı bir şekilde iletişim kurmalarına yarayan yeteneklerini keşfediyor. Twitter da aynı şekilde tüm dünyadaki insanların farklı bir şekilde iletişim kurmasını sağlıyor. Marketo, infografik çalışmasında buna örnek olarak Twitter kullanıcılarının çoğunun haberleri web sitelerinden takip etmek yerine Twitter’dan takip ettiğini aktarıyor.

Konu sosyal medya ve Game of Thrones olunca dizinin  jeneriği üzerinden sosyal medya hanelerinin savaşını anlatan Hootsuite tarafından yapılan muhteşem videoyu da tekrar hatırlayalım;

Kaynak: Marketo Blog
İnfografik: Marketo & NowSourcing- Social is Coming

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2020 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2020 İnsan Kaynakları Trendleri

Başarılı İnsanların Asla Yapmadıkları 6 Şey

Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir