2015 Video Pazarlama Trendleri

Dijital Pazarlama ve içerik pazarlama için son yılların en çok öne çıkan yöntem, video pazarlaması (video marketing). Video ile viral pazarlama, etkili bir şekilde tanıtım yapmak ve müşteri sadakati için oldukça önemli. Peki 2015’te video kullanımı nasıl olacak? Tahminlere göre 2015’te videoların içerik pazarlamasına yapacağı katkı, gerçekten önemli bir konumda bulunuyor.

2015 video istatistikleri

2015 video pazarlama trendleri için öncelikle Syndcast tarafından hazırlanan infografik çalışmadaki verilere bir göz gezdirelim;

• 2017’de tüm internet trafiğinin %74’ünü video oluşturacak.
• Dünya çapında pazarlama uzmanlarının %52’si videoyu en iyi yatırım gelirisi sağlayan içerik türü olarak tanımlıyor.
• Video izleyicilerinin %65’i, bir videonun dörtte üçünden fazlasını seyrediyor.
• Videolar, otomatik thumbnail görseli le dikkat çekici olduğu için öne çıkarak daha çok tıklamayı teşvik ediyor.
• Pazarlamacıların %93’ü online pazarlama, satış veya iletişim için videoyu kullanıyor.
• Email konu başlığında “Video” kelimesini kullanılması, mailin açılma oranlarını %19 artırırken tıklama oranını %65 yükseltiyor. Bunun yanında mailing listesinden ayrılma oranını da %26 düşürüyor.
• Dünyanın dört bir yanındaki B2B ve B2C pazarlama uzmanları, videonun en etkili top 3 sosyal medya pazarlama taktiği arasında yer aldığını söylüyor.
• Akıllı telefon kullananların %69’u, videonun tüketicilerin ürünlere göz atması için pratik bir yol olması açısından akıllı telefonlar açısından mükemmel bir çözüm olduğunu söylüyor.

Wideo.co tarafından hazırlanan diğer bir 2015 Video Pazarlama Trendleri infografik çalışması ise 2015’te videoların geleceği ile ilgili ipuçları veriyor.

İşte 2015 yılı için öne çıkacak 10  video pazarlama trendi;

1. Az iyidir!

Vermek istediğiniz mesajı kısa tutun. Tüketiciler, 2015’te uzun süreli videolara ve reklamlara daha az tolerans gösterecek.

2. Video SEO önem kazanacak…

Özellikle video ile yapılan içerik pazarlaması, SEO için daha da yükselen bir değer haline gelecek.

3. İnteraktif videolar öne çıkacak!

Oyun, anket ve sosyal paylaşım butonlarını içeren interaktif videolar, revaçta olacak. Sanat ve reklam videolar içinde kişiye özel temalar, video yoluyla alışveriş, reklamlarla birleştirilen müzik videoları gibi yeni interaktif video teknolojileri kanalıyla sanat ve reklam iç içe geçecek.

4. Markayı insanileştirmenin anahtarı video olacak!

Video, işinizin insanileştirilmesi ve izleyicilerinizle daha derin ilişkiler kurmanız için en iyi yol olarak yükselişe geçecek.

5. Daha çok web site videosu ile karşılaşacağız…

Daha çok işletme, dönüşüm oranlarında %20 ya da daha fazlasını artıracak Ana Sayfa videoları kullanacak.

6. Öğretici & Nasıl Yapılır videoları yükselişe geçecek…

İşletmeler için en iyi satış aracı, video yoluyla hedef kitleyi eğitmek olacak. Güzellik ürünlerini sipariş edenlerin %70’i satın alma kararlarını etkileyen ürünle ilgili “Nasıl…” videolarına ve ürünün görsel olarak kullanıldığı videolara bakacak.

7. Resmiyetin dışına çıkan rahat işletmeler başarılı olacak!

Mizah ve kolay sindirilebilir bilgilerle daha fazla izleyici kitlesini hedefleyen şirket videoları, resmi video sunumlarından daha başarılı olacak.

8. Sosyal networklerde daha çok video olacak!

Facebook, her gün 1 milyardan fazla videonun seyredildiği Youtube’a meydan okuyacak. Gif ve Vine seçenekleri ile 2015’te de etkileşim devam edecek.

9. Mobil video reklamlarının önemi daha çok artacak…

Tüm web trafiğinin neredeyse üçte biri akıllı telefonlar ve tabletlerden geliyor. Online videolar, bu mobil araçlar göz önünde bulundurularak yaratılmalı.

10. Kişisel video paylaşımı öne çıkacak!

Tüketicilerin aile ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve haber vermek için video yapması artacak. Video yapanların yarısından fazlası, videolarını sadece sosyal medya platformlarında paylaşmak için çekecek.

2015_video_pazarlama_trendleri

İnfografik: Syndacast, Wideo.co

Kaynak: Syndacast.comWideo.co

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

En çok hangi sosyal ağ kullanılıyor?

2017 Sosyal Medya İstatistikleri

Z Kuşağının Video Alışkanlıkları

Z Jenerasyonunun Mobil Alışkanlıkları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir