Alışkanlıklarınızı Değiştirecek 2015 Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medya ile iş hayatımız, eğlence anlayışımız, iletişim şeklimiz çok hızlı olarak değişiyor. 2014’te pek çok yeni sosyal network ile tanışan kullanıcılar, tercihlerin ve beğenilerin hızla değiştiği günümüzde farklı kullanım alışkanlıkları geliştiriyor. Dijital çağda kullanım alışkanlıklarınızı değiştirecek 2015 sosyal medya trendleri neler? Hootsuite CEO’su Ryan Holmes tarafından yazılan “5 Trends That Will Change How You Use Social Media in 2015”  adlı inceleme yazısı, bu konuyu enine boyuna irdeliyor.

Time.com’da yayınlanan Ryan Holmes yazısı, 2015’te kullanıcıların sosyal medya alışkanlıklarını değiştirecek trendlere yer veriyor. İnceleme yazısında sosyal medya istatistiklerine de rastlamak mümkün. Araştırma şirketi Global Web Index tarafından yayınlanan araştırmaya göre geçtiğimiz sene Facebook Amerikalı genç kullanıcılarının neredeyse 3’te 1’ini kaybetti. Günümüze geldiğimizde ise şirket, yine büyüyor. Şirket, 2013’ün üçüncü çeyreğinde reklam gelirlerinden 2.96 milyar dolar elde ederken bir yılda %64 yükseliş sağladı. Bunun da ötesinde network, 100 milyon aylık aktif kullanıcıyı geçtiğimiz sene bünyesine kattı. Tüm bu gelişmeler, sosyal medyanın geleceğini tahmin etmenin aslında ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

shutterstock_223092481 [Converted]

Sosyal networkler yukarı cüzdanlar dışarı!

Sosyal network kanalları, şimdiden ceplerinize talip. Facebook’un popular uygulaması Messenger’da, Ekim ayında yapılan bir hackleme sonucu gizli ödeme fonksiyonunun ortaya çıkmıştı. Eğer bir şirket tarafından bu özellik aktif olarak kullanılmaya başlanırsa 200 milyon Messenger kullanıcısının fotoğraf veya dosya gönderir gibi üzerinden para gönderilebilmesini sağlayabilir. Bununla birlikte Facebook, yeni Autofill özelliği (Kredi Kartına Facebook ile bağlan fonksiyonu gibi bir özellik) web üzerindeki 450 bin e-ticaret markasından satın alma işlemi yapabilmeleri için , Facebook üzerinde kullanıcıya kredi kartı bilgilerini saklama imkanı sunuyor. Peki Facebook, paranızı idare etmeyi neden istiyor? Şu anda ApplePay uygulaması ile Apple da dahil olmak üzere teknoloji dünyasının en büyük oyuncuları mobil ödeme alanında savaş veriyor. Bu meydan muharebesinin sonucunu şu andan kestirebilmek zor. Facebook müşteri sipariş datasını daha fazla reklamcıyı çekmek için kullanmada ya da Visa ve MasterCard gibi geleneksel kredi kartlara rakip olmada avantaj yakalayabilir. Holmes’e göre 2015’te alışverişlerinizi idare etmek için başlıca sosyal networklerin içinde bulunduğu yarışın daha agresif bir şekilde geçeceğini gözlemleyebilirsiniz.

Yeni networkler hızla çoğalıyor, peki bunların sonu gelecek mi?

2014, Ello ve Yik Yak gibi pek çok niş sosyal network kanalının ortaya çıktığı bir yıldı. Peki bu sosyal networkler daha da büyüyüp hayatımızda yer edinebilecek mi? Yeni sosyal platformlar, kullanıcı için Facebook deneyiminin replikası sözü ile yola çıkıyor; belki daha az reklam ve daha fazla gizlilik
sunuyorlar. Google + platformunun bile karşılaştığı sosyal networklerin karşısına çıkan en büyük zorluklar, Facebook gibi güçlü lider kanalların karşısında hayalet networklere dönüşmemek için uygun kullanıcı veritabanına ulaşmak.

Ryan Holmes’un yazısında bahsettiği diğer üç trend ise şöyle;

• Sosyal medya, alışveriş mekânı olacak.
• Akıllı cihazlar daha sosyal olacak.
• Sosyal medya güvenliğine verilen önem daha da artırılacak.

Kaynak: Time.com – Ryan Holmes, “5 Trends That Will Change How You Use Social Media in 2015”

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2020 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2020 İnsan Kaynakları Trendleri

Başarılı İnsanların Asla Yapmadıkları 6 Şey

Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir