TED at IBM: Gelecek Neye Benzeyecek?

Dünyamız 10 yıl hatta 50 yıl sonra neye benzeyecek? Bugün dünya, data akışı ile şekilleniyor. Bu doğrultudaki dijital kurallarla birlikte iş hayatını, sosyal networkleri ve dünyamızı pek çok olası gelecek bekliyor. San Francisco’da düzenlenen tek günlük TED at IBM etkinliği, dijitalde olası gelecek senaryolarını masaya yatırdı.

Orson Welles 1939’da, radyo yayınından “Marslıların New Jersey’e saldırdıklarını” bildirmiş ve Amerika genelinde bir kaosun başlamasına neden olmuştu. Bugün yaşadığımız ve alıştığımız dijital dünyayı 70 sene önce Orson Welles’ten duysaydık, şimdiki zaman kaos gibi gelebilirdi ya da bir bilim kurgu romanı sayfasından dökülen hikâyeler olarak görebilirdik. Peki gelecek neye benzeyecek? Etrafımızı saran big data, işitme organlarımızın veya beynimizin yerini mi alacak? Pek çok olası gelecek senaryosu kurgulanabilir. İşte bu noktada #TEDatIBM konuşmacıları, gelecek tahminleri ve iş hayatındaki network bağlantılara olan etkisini “Reimagine Our World” temasıyla yeniden hayal ederek katılımcılarla paylaştı.

TED@IBMbig data, The TED Institute ve IBM işbirliğiyle 23 Eylül’de San Francisco’da gerçekleştirildi. IBM Watson Yazılım Mühendislerinden Florian Pinel’in “cognitive cooking” ile yemek kültürü ve davranışsal teknolojiyi harmanlayan uygulamasından IBM Business Analytics Yönetici Erick Brethenoux’un “emotional analytics” duygu analitiğine kadar pek çok ilginç konu tartışıldı. Bunun yanında The Incredibles (2004) ve Ratatouille (2007) animasyon filmlerinin ünlü yönetmeni Brad Bird, geleceğin sinemasını katılımcılarla paylaşırken Emmy ödüllü Forbes & Huffington Post Yazarı Kare Anderson, gelecekteki iş dünyası fırsatlarından ve bu fırsatların yaratıcılarından bahsetti. Shareology uzmanı olarak tanımlanan Bryan Kramer, kişisel markalaşmanın gelecekteki paylaşımları etkileyeceğini belirtirken Altimeter Group Charlene Li ise TED@IBM’deki katılımcılara networkleri kullanarak kritik kararları almanın gelecekte çekici olan tek yol olduğunu aktardı.

TED at IBM’de sosyal medyadan dijital pazarlamaya, sağlık sektöründen enerji sektörüne gelecekteki dünyanın nasıl olacağı ile ilgili pek çok konu tartışıldı. Büyük datanın etrafında dönen dünyanın geleceği konusunda biz de kendi tahminlerimizi yaparken sizleri bu etkinlikte yayınlanan iki özel video ile başbaşa bırakıyoruz.

A brain-inspired computer?

Project Lucy

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yeni Nesil Dijital Pazarlama

IBM Dijital Ajanslar Semineri 7 Şubat’ta İstanbul’da!

IBM Connect 2014’te Sosyal Medya Neleri Konuştu?

Sosyal olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir