Y Jenerasyonunun Beğendiği 10 Şey

Y jenerasyonu, dijital bağımlıların oluşturduğu sanal dili, ana dili gibi konuşan bir nesil. Neredeyse bu dijital beyinlerin hepsi, günümüzde çalışma hayatının içinde yer alıyor. İş hayatı da onlarla birlikte sanal çağın dönüşümüne adapte oluyor. Dünyanın önde gelen sosyal medya ve teknoloji bloglarından Mashable’ın kurucusu ve CEO’su Pete Cashmore, bu konudaki düşüncelerini Time ile paylaşırken Y jenerasyonunun en belirgin özelliklerine dikkat çekiyor. Social Business’ın hedef kitlesi sosyal dünyanın çocukları, iş hayatının yanında dijital içerikleri de kendileri şekillendiriyor.

Pete Cashmore, Time’da yer alan “Top 10 Things My Generation Likes” başlıklı yazıda Y jenerasyonunu (Millennials), Mashable deneyimleri üzerinden masaya yatırıyor. Y neslinin tanımını sorgulayan Cashmore, “Politize olan, toplum ilişkilerinde aktif Twitter bağımlıları mıyız? Veya yediğimizi Instagramlamaya eğilimli narsistler miyiz? Bizler, yüzlerce Facebook arkadaşıyla en sosyal –bağlı jenerasyonun bireyleriyiz ya da yüz yüze iletişimle boğuşmak yerine akıllı telefonuna tıklamayı tercih eden bir grup anti sosyaliz” diye vurguluyor.

SXSW 2014: #YBother – Transparency & Workplace Relationships

Yeni sayılabilecek bir medya şirketini yönettiği 8 yıllık süreç zarfında bu jenerasyonu neyin harekete geçirdiğinin şifresini çözmeye çalıştığına dikkat çeken Cashmore, bu konudaki bazı gözlemlerini de yine yazıda aktarıyor; “Belki de modern medya tüketiminde en temel değişiklik, katılıma olan istek. Tüketicilerin jenerasyonu, dikkat çekmek için yayınladıkları gelenekten uzak, rekabetçi materyallerle bugün kendini içerik üreticisi olarak görüyor. Facebook haber akışım, TIME’a verilen linkten arkadaşların fotoğraf albümü ve Spotify müzik listelerine kadar sandviç modeli gibi üst üste görüntülenebiliyor. Bazıları bunu bir meydan okuma olarak görürken, yeni medya şirketleri ise fırsat olarak görüyor. Bir zamanlar dağıtım, kablolu kanal sahibi olmak ya da kitapçıda bir rafının olması demekti. Şimdi okuyucu, içeriği sosyal medya yoluyla dağıtıyor. En azından medyada ‘topluluk’, ‘tüketici’ kozunu oynuyor.”

Katılımcı medya, reklam dünyasını da yeniden şekillendirdiğini ifade eden Cashmore, Y jenerasyonunun paylaşmayı sevdiğini, markalarla medya şirketlerinin de bunun sebeplerine dair Mashable’da giderek artan araştırmalarını sevdiklerini belirtiyor ve ekliyor; “Tüketici tercihleri hakkında bilgi toplama artık bir meydan okuma değil. Bu jenerasyon hakkında diğerlerinden daha çok data var. Okuyucular sesli olarak düşüncelerini günlük  ifade edebiliyorlar. Beklendiği üzere mizahi içeriklerin yüksek paylaşımının, Y kuşağı tarafından yapıldığını görüyoruz. Arkadaşlarını güldürmek, insanların arzuladığı bir şey olduğu gibi online olarak da böyle… Biz de iyi niyetli insani davranışlar hakkında kişiye mutluluk veren haberleri ve makaleleri görmeyi teşvik ediyoruz. Bu eğilim, benim jenerasyonumda diğerlerine yardımcı olmaya istekli hale mi getiriyor yoksa sadece kendi pozitif imajlarını destekleme arzusu mu? Muhtemelen her ikisi de…”

Atari, Kasetçalar ve 90’lar’dan Top 10 Listelerine

Cashmore, 90’larda çocukluğunu ve gençliğini geçiren neslin nostaljiye olan bağımlılığını da vurguluyor. “Sürekli bağlantı içinde olmanın jenerasyon için gelip geçici bir heves yarattığı genellikle söyleniyor. Güncel haberlerin indeksinin okuyucularımız arasında yüksek orandayken bir diğer kategorinin de gayet iyi bir performans göstermesi bizi sık sık şaşırtıyor; Nostalji… Y jenerasyonu arkadaşlarım, görünen o ki atari oyunları, kasetçalar ve 90’ların pop kültürü gibi favori hatıralarını paylaşmaya düşkünler.”

Imprimir

Cashmore, hayvanların tatlı hallerini konu edinen içerikler hakkında da “Tabii ki yeni medya şirketleri, şirin hayvanların dijital ortamda sevilen bir konu olduğunun farkındalar” yorumunda bulunuyor. Ayrıca bu neslin, görsel malzemeden de oldukça hoşlandığını dile getiren Cashmore, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bağlı jenerasyon, görselleri ve videoları seviyor. Büyük resimli makaleler, resim içermeyenlerden daha fazla paylaşılıyor. Videoların yer aldığı postların performans ortalaması metinden daha iyi. Bunun sebebi daha çok, bugünlerde tutulduğumuz bilgi bombardımanıyla ilgili. Görsel araçlar tüketmek için daha hızlı. Son olarak, anlayamadığımız sebeplerden ötürü Y Jenerasyonu listelere bayılıyor. 20 civarında arkadaşım ve ben, “Top 10” ile başlayan her şeyi okuyoruz; makalenin sonuna kadar oyuna geldiğimizi anlayamayabilyoruz bile”

Kaynak: Time.com- Pete Cashmore: Top 10 Things My Generation Likes

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2020 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2020 İnsan Kaynakları Trendleri

Başarılı İnsanların Asla Yapmadıkları 6 Şey

Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir