Dijital Altında 20.000 Fersah

Bilim kurgu çağında yaşıyoruz. Aslında çağın kendisi, bilim üzerine kurgulanmış durumda… Zaman, o kadar hızlı akıyor ki etrafımızda olan teknolojik gelişmelerin farkında olmadan hızlı bir şekilde bu dijital serüvene adapte oluyoruz. İş hayatımızda da dijital okyanusun derinliklerine inip “Dijital Altında 20.000 Fersah” yolculuğuna çıkıyoruz.

Geçmiş dönemde yazılan pek çok bilim kurgu kitabı, günümüzün gerçekliğini tarif ediyor. 1800’lerde yaşasaydık henüz icat edilmeyen denizaltıyla karşılaştığımızda onu; bir deniz canavarı, dev  bir ahtapot olarak görebilirdik. Jules Verne’in 1870 yılında yayınlanan Denizler Altında 20.000 Fersah  adlı romanı, çağının ötesinde bir dünya kurgular. O dünyanın içinde şimdi yaşayan bizler, dün hayal olarak gördüğümüz şeylere bugün anında uyumlanıyoruz.

İş hayatımızın bu gelişmelerden etkilenmemesi mümkün değil. Her yeni çıkan teknoloji, bir sonraki iş hayatı trendini belirleyip oyun stratejilerinin yeniden kurulmasını sağlıyor. Son 10 yılda ofis içinde kullandığımız araç ve gereçleri, gözümüzün önünde hızlı bir film şeridi gibi geçirirsek ne demek istediğimiz daha da anlam kazanacaktır. Bu süreç içerisinde kaç bilgisayar, kaç laptop, kaç tablet, kaç telefon, kaç program kullandınız ve bunlara eksiksiz olarak uyum sağladınız? Bundan sadece 10 yıl önce istediğimiz herhangi bir filme ya da müzik albümüne anında ulaşmamız mümkün müydü? CERN’de olan CERN’de kalmadı  ve hayatımızın en küçük hücrelerine kadar etkiledi.  Belki de olması gereken teknolojinin çok daha gerisindeyiz.  Ancak gerçek olan bir şey var ki zaman, teknolojinin krallığında akarken her birimiz kendimizi ayarlama enstitülerinde konaklıyoruz.

Dijital alem, adeta denizler alemi gibidir. Derinlere inmeniz, orada neler olup bittiğini görmeniz ve bunu işinize uygulamanız gerekmektedir. Social Business, bu okyanusun ve sosyal medyanın ortaya koyduğu avantajları, süreç ve teknolojileri iş hayatınızda kullanmanızı sağlar.  Bu yolda destek alarak fersah fersah yol katetmesi gereken ise işletmenizdir. Dijital serüven, artık beklenmedik bir yolculuk değildir.

Artık deniz altında tek başına takılan Kaptan Nemo değilsiniz!

Zaman dijital akıyor. İş hayatında dijital okyanusa dalıp kaybolmadan yüzmeye başlıyoruz, derinlikleri araştırıyoruz. İşletmemiz kendi alanında bir ürünün öncüsü ya da sektöründe söz sahibi olabilir. Ama  denizaltımız, artık okyanus derinliklerinde tek başına değil.  Deniz altında ekibiyle tek başına takılan Kaptan Nemo değiliz. Data dalgaları arttıkça artık bizimle birlikte derinlikleri araştıran yüzlerce işletme var. Sosyalleşiyor ve stratejilerini sosyal medyada hayata geçiriyorlar. Social Business da bu noktada sosyal dünyanın derinliklerine inmemizde ve nimetlerinden faydalanmamızda bize rehber niteliği görüyor. Dijital okyanusta sessiz ve derinden gitmek başta mümkün olsa da denizaltınız çalışanlarınızla birlikte artık bir filoya dönüştürülmeli.

octopus

Social Business, işletmenizin yolculuğunda kaptanın seyir defterine ilham veren en önemli kaynaklardan biri haline gelebilir. Çağa uyumlanmayan ve sosyal dünyaya adım atmayan herhangi bir işletme ise sizi tanımlayamadığı için bir deniz canavarı adeta bir ahtapot olarak görebilir. Ama günümüzde her işletmenin kolları her yere uzanmalıdır ve işletmeler de zaten denizaltının bir deniz canavarı olmadığından haberdardır.

Son olarak madem bilim kurgu romanları dedik; şu an hayatımızda olup daha keşfedilmeden kitaplara konu olan pek çok teknoloji ve bilgi, etrafımızı sarmış durumda. Bir çoğu hayalden gerçeğe dönüşen, günlük yaşamımızda artık normalleştirdiklerimiz arasında yer alıyor. Bu ileri görüşlü kitaplar için National Geographic, Business Insider, Mashable, The Millions, Listverse, The Guardian ve io9 kaynak alınarak Printerinks tarafından yapılan başarılı infografik çalışmaya bir göz gezdirin…

BookPredictions

İnfograf Kaynak: printerinks.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

En Fazla Takip Edilen Instagram Hashtagleri

Video Pazarlama İçin 5 İpucu

7 Ücretsiz Instagram Analiz Uygulaması (2019)

Tasarım Odaklı Düşünce ile Başarıyı Keşfedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir