Social Business strateji DNA’sını nasıl ayrıştırırsınız?

Social Business stratejisinin DNA kodlarına yakından bakmıştık. Strateji adımlarınızın ne olacağı konusunda artık bir fikriniz var. İşletmeniz için stratejilerinizi kurdunuz, peki şimdi ne olacak… Nasıl hareket etmelisiniz? Bu göstergeleri uygulamak için adımlarınız neler olmalı? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabı, Enterasys Networks CMO’su Vala Afsar’ın The Huffington Post’ta yayınlanan yazısında infografik çerçevesinde inceleniyor…

Houston, bir sorunumuz var! – Social Business stratejisi sorunu!

Yaklaşık 700 sosyal medya profesyoneline Altimeter tarafından bir anket uygulanmıştır. Buna göre :

•İş sonuçlarının sadece % 34’ünün sosyal stratejilere bağlı olduğu

• Şirketlerin sadece % 28’i iş ve iş fonksiyonları ile ortak bir vizyonda çalışarak, sosyal medya ile bütünsel bir yaklaşımda olduğu

• İşletmelerin % 12’sinin gelecek yıl için görünen bir planı sosyal medya planı var

•Üst düzey yöneticilerinin yarısı, sosyal stratejilerle şirketlerine bağlı olduklarını söyledi.

Bugün sosyal medyayı kullanan işletmelerin çoğunluğu sosyal etkinlikler ve iş hedefleri arasında bağlantı kuruyor. Sosyal medya ölçümleri; ‘like’ ‘follow’ ve ya benzer ölçümlemelere odaklanarak değil, marka itibarını artıran ve  maliyet azaltan gerçek iş değeri yaratmaya odaklanan ölçümleme biçimleri ile yapılmalı .

Endüstriyel işletmelerde yaygın olarak gözlenen bir diğer özellik ise, sosyal medya stratejilerinin yalnızca dış sosyal medyaya odaklanarak gerçekleştiğidir. Kısmen doğru olsada, sosyal stratejinin işletme içi sosyalleşme ve dış sosyal medya kullanımı ile bütünleşik olması fayda sağlar.

Charlene Li ve Brian Solis’in en son yayını olan , “The Seven Success Factors of Social Business Strategy” Social Business stratejisinin başarısını etkileyecek faktörler üzerinde duruyor. Bu 7 faktörün nasıl etkin şekilde kullanacağına bir bakalım…

İş hedeflerini tanımlamak için; 

İş hedeflerinin inşa edilmesi, Social Business stratejilerinin belirlenmesinde önemli ve neredeyse zorunludur. İlk olarak, ön hedeflerin belirlenmesi, farklı düzeylerde ve departmanlar arasında hedeflerin paylaştırılması gerekir.

İkinci adım, anahtar performans göstergeleri (KPI ) ve işe bağlılık datalarını tanımlamaktır. Örneğin; like oranı, yorum, retweet, reach, görüntüleme vs. ile gelir yaratma , marka itibarını ve maliyet tasarrufu arasındaki etkileşim belirlenmeli.

Uzun vadeli bir vizyon oluşturmak için;

“Nereye gidiyoruz” durumunu bilmek büyük avantaj sağlar. Bu durumda, hali hazırda işletme yerini  bilmek ve onun getirdiği değerler doğrultusunda, işletme içi iletişiminde uzun vadeli bir vizyon olması gerekir .

Bu bütünsel stratejinin bir sonucu olarak; gelecekteki çalışanlar, müşteriler ve ortak ilişkiler ve sosyal deneyimler için bu vizyonu tanımlamak mümkündür. Her paydaş için bir yön ve bir amaç sağlar. Bir vizyon oluşturmak amacıyla, sosyal yöneticilerin Social Business rollerini anlaması gerekir.

Yönetici uyumu ve desteği sağlamak için;

Social Business stratejisinin yürütülmesi için yönetici desteği sağlanması gerekir. Ama bir noktada iş, pazarlama ya da sosyal müşteri kazanmanın ötesinde olmalı ve yaygın bir bütün ekosistem oluşturmalıdır. Ayrıca executive sponsorluk için somut iş hedefleri ile bu sosyal işbirliği uyum içinde olmalı .

Strateji ve yol haritası ile ilişkili girişimleri tanımlamak için;

Eğer bir vizyon varsa ve iş hedeflerine uyum içindeyse, Social Business kurmak için gerekli her adımı özetleyen ayrıntılı bir plan gerekir. İdeal olarak, iş değerine göre ve girişimlere odaklanarak önümüzdeki 3 yıl için bir strateji belirleyebilir, uzman bir şekilde yürütebilirsiniz.

Yönetimsel yapıyı oluşturmak için;

Social Business stratejisini destekleyen bir alt yapı ile, yönetim ve gelişim için sorumlu paydaşlara tanımlanan tek ve tutarlı sosyal yönetim modeli oluşturulmalı.

Personel, kaynak ve finansman oluşturmak için;

Başarılı bir sosyal iş stratejisinin en önemli unsuru yetenek… Bu çekirdek takım üzerine, doğru zihniyet ile doğru insanları bu işi yapmak için almak önemlidir. Kaynakların mevcut durumda ve gelecekte en iyi nereye uygulanacağını belirleyin. İdeal olarak, kurumsal stratejist ve ekipler; teknolojiler ve yaklaşımlar ile ilgili yeterli altyapıya sahip olmalıdır .

İşi tekdüze bir yaklaşım olmaktan çıkarıp, uygun ölçümler / raporlama yapısı ile birlikte vizyon , amaç ve iş değeri yaratma üzerine personel yetiştirmeye yönelik yatırım yapılmalı.

Teknolojik platformların gelişimine yatırım yapmak için;

Önce yerinde, tutarlı ve bütünsel bir Social Business stratejisi belirleyin. Yol haritası ve  yol haritasi ile uyumlu olması için, yeni teknolojileri takip edin. Son taktikleri kaçırmayın. Çoğu kez, geçmişin teknolojisi ile yapılan seçimler, Social Business geleceği ile örtüşmez. Akıllı yöneticiler ve stratejistler, her zaman son teknolojiyi takip etmeli.

success

Kaynak: Huffingtonpost

Görsel Kaynak: huffingtonpost.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir