İşine bağlı çalışanlar iki kat fazla yıllık gelir sağlıyor!

İş ilişkilerinin doğası düşünüldüğünde; teknolojiyi kullanmak, sosyal kanallarla verilerden yararlanmak, iş akışını ve ilişkileri geliştirir. Bu duruma göre iş kavramı, yalnızca kişisel faydaya dayalı bir oluşum değildir. Yetenek yönetimi ve insan kaynakları çözümleri sağlayan Kenexa için, iş kişiseldir. Kenexa’nın her çalışanı “birey” olarak görüp, takım ve liderlik yapılanmasına canlılık katmak adına yönetici ve çalışan ilişkisini değerlendiriyor.  Kenexa, iş akışını verimli hale getirmek ve çalışanlar arası iş birliği ortamını sağlamak adına Social Business yapılanmasını öneriyor. Çalışanların iş performansını artırmak adına dört temel eğilimden söz ediliyor.

Güven

Ekip çalışanlarına ve ekip liderine güvenmeden verimlilik sağlanması mümkün olabilir mi? Elbette mümkün olabilir, tabii bu durum tatsız ve stresli bir hal alır. Kenexa High Performance Institute WorkTrends raporuna göre;  yöneticilerine güvenmeyen çalışanlar, normalden yedi kat fazla olarak sağlık raporu bildirerek, işe gelmemeyi tercih ediyor. Bu çalışanların yüzde ellisi ise ciddi anlamda işten ayrılmayı düşünüyor. İnsan kaynakları analitiği ve bilimi, yetenek yönetimi ile bir arada, tam bu durumda olaya dahil oluyor. İnsan kaynakları yöneticileri, çalışan bağlılığı sağlamak ve işe alımlarda, daha iyi performans oluşturmak için veri analitiğine güveniyor.

Dahası, çalışanları anlamak adına şeffaf sosyal yönetim politikaları yoluyla karşılıklı güven kültürleri inşa ediyor.

Anlayış

Biraz anlayış, birlikte çalışanlar adına oldukça büyük farklılıklar yaratabilir. Her etkileşim, örneğin; e-posta yanıtlamak, network paylaşımlarında bulunmak, kişilerin birbirini tanıması adına küçük birer adımdır. Şirketler, müşteri etkileşimi sağlamak adına bu verileri kullanıyor. Örneğin; çalışan e-postalarını okumuyor ve sosyal medya bağımlısı ise, patronun önemli duyuruları sosyal ağlardaki kişisel duvarda yayınlaması oldukça teşvik edici olabilir. Ayrıca işletmenin, çalışan ile aynı dili konuştuğuna işarettir.

İletişim

İletişim, genel iş birliği yaklaşımı inşa etmenin merkezinde yer alır. Kurumsal sosyal ağ bir çok konuda insanlara yardımcı olur. Özellikle dijital gruplarda, kişisel yaşamlarında da gerçekleşen çoğu bilgiyi dışa aktarmak mümkün olur. Çalışanlar ve müşteriler arasındaki çizgi azalıyor ve bu eğilim ile pazarlama özellikleri artıyor. Yeni iletişim platformları; oyunlar, mobil uygulamalar ve iş birlikçi diğer araçlarda iletişimin doğasını değiştiriyor.

İşbirliği

Enformasyon ağırlıklı yapılanmalarda, ne paylaştığınız en az ne bildiğiniz kadar önemlidir. Bu iş birlikçi portallar, bilgi yönetim sistemleri ve uzmanlar ile çalışmak için bu ilkeyi kullanırlar. Bu şekilde ortak anlayışlar oluşur. Toplu ve bireysel düzeyde uzmanlık verileri ile, insan odaklı çözümler ile günlük iş kalabalığı minimuma iner.

Sonuç olarak, Kenexa tarafından yapılan, 64 organizasyonun katıldığı bir araştırma gösteriyor ki işine bağlı çalışanlar, geri kalan çalışanlara oranla iki kat daha fazla yıllık net gelir sağlıyor. İç iş birliğini sürdürme konusuna ek olarak, işine bağlı çalışanlar markanın duyurulması konusunda güçlü bir kaynak olabiliyor. Çalışanına belli ölçüde dış dünyayla etkileşime geçme imkanı sağlayan işletmeler, paydaşlarında sesli marka savunması (vocal brand advocates) yaratıyor.

Sadece bir dakikanızı ayırıp, iş yerindeki ilişkileriniz ve sosyal araçları nası daha iyi bir çalışma arkadaşı olabileceğiniz yönünde kullanabileceğinize dair düşünmeniz, oldukça faydalı sonuçlar doğuracaktır…

Kaynak: IBM

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2020 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2020 İnsan Kaynakları Trendleri

Başarılı İnsanların Asla Yapmadıkları 6 Şey

Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir