IBM Connections İle Akıllı Çözümler

Business Innovation, Marketing Technology Uzmanı Frank Gullo, Social Business araçlarının entegrasyondan sonra nasıl kullanıldığı hakkında bilinmeyenleri anlatıyor. Social Business platformu olarak IBM Connections ile hareket eden Gullo, bu çözümün; bağlantı-içerik oluşturma, mesaj, dosya paylaşımı ve bilgi edinme gibi bir çok faydalı özellik içerdiğini belirtiyor. Ve bu özellikleri sıralıyor…

1.Geribildirim

Platformda, çalışanların kendi ağında yer alan; Facebook duvarı, Twitter akışı, LinkedIn durum listesi, etkinlikler, ağınızdakilerin takip ettikleri ya da güncellemeleri yer alıyor. Elbetteki, online platformda bu bağlantıların geri bildirim alması, kuruluşta çalışanların ne yaptığı hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar. Ayrıca global kuruluşlarda yapılan iş hakkında fikir sahibi ve etkileşim içinde olmak, iş akışını hızlandırır.

2.Profil

Connections’ta profiller çalışanların kişisel sayfalarıdır. Connections basit bir kullanıcı profili oluşturma şablonunun yanı sıra, kişisel bilgi ekleme, fotoğraf yükleme, anahtar kelime uygulaması, arka plan bilgileri, kişisel durum bilgileri hatta ses dosyası yüklemeye bile yardımcı oluyor.

3.Gruplar

LinkedIn grupları gibi, Connections grupları da ortak ilgi ve ihtiyaçlara sahip çalışanların bir araya geldiği ortak alanlardır. Bu gruplar, bir proje doğrultusunda olabilir, coğrafi konum ya da ilgi ve hobiler hakkında olabilir. Grubun açık ya da kapalı oldunu göz önünde bulundurarak, gruplara ağda bulunan herkes katkıda bulunabilir.

4.Bloglar

Connections Blogları, içerik girişi açısından oldukça basit şablona sahiptir. Mesaj gönderme ve alma, yorumlama ve diğer çalışanlar tarafından katkı sağlamaya elverişlidir. Yorum yapma, yönetim, RSS ve etiketleme gibi internet bloglarının tüm özelliklerini içeriyor.

5 . Wikis

Bir ya da birden fazla kişinin, içerik üzerinde düzenleme yapmasına izin veren mini web sitelerdir. Basit bir metin editörü ile birlikte Wikis içerikleri üretilebilir.  Ağda bulunanların içerik üretmesi ve içerik geliştirmesi adına önem taşır.

6.Dosyalar

Connections, dosyaları düzenlemek ve ağda başkarı ile paylaşmak için çok yönlü dosya yönetimi sağlıyor. Bir çok kuruluşun yaygın e-poste eki dosya gönderme ve yönlendirme durumunu ortadan kaldırmak adına oldukça yarar sağlar. Social Business Network üzerinden paylaşılan dosyalar, Google Docs kullanımı kadar kolay…

7 . Bookmarks

“Gullo, Bookmarks’ı ilk kullandığımda depolama paylaşımı ve web bağlantılarını saklama ve paylaşma özelliği bana Del.icio.us’u hatırlattı” diye vurguluyor. Connections Bookmarks, standart sosyal bookmark servisleri gibi işliyor ve kullanımı oldukça kolay.

8 . Forumlar

Forumlar, çalışanların çevimiçi bülten panoları hazırlaması, mesaj yoluyla iletişim kurması gibi özelliklerle internet forumları gibi hazırlanmıştır. Bireysel forum konuları kilitli olup, gruplara açık halinde de düzenlenebilir ve “uygunusuz olarak işaretle” özelliği yer alır.

9 . Faaliyetler

Kontrol listeleri çok yönlü, karmaşık prosedürler ve sorunların çözümüne yardımcı olabilir . Kontrol listeleri faaliyetlerin temel parçasıdır. Görevler ile bitiş tarihlerini ve sahipliğini atama gibi aksiyon öğeleri oluşturmak için sosyal bir görev yönetim aracıdır.

10 . Etiketleme

Hemen hemen sistemde herhangi bir bilgi giriş etiketlenmiş olabilir ve bu işlevsellik ile kurumsal düzeyde geniş indeksleme ve içeriklerin açıklanmasını mümkün kılar .

Gullo, Connections’ın kullanışlı özelliklerinden bi kısmını anlatıyor. Social Business entegrasyonu ile liste büyümeye devam ediyor ve gelecekte de büyümeye devam edecektir, diye ekliyor.

Kaynak: IBM

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir