McDonald’s Social Business’ı Nasıl Kullanıyor?

Social Business kullanımı,  sadece network sisteminin sunduklarıyla sınırlı değil. Markalar ve şirketler, Social Business’la birlikte yürütebilecekleri pek çok yaratıcı yol buluyor. Dünyanın lider yiyecek servisi markalarından McDonald’s Social Business çözümlerini işe uygulayarak marka değerini farklı noktalara taşıyor.McDonald’s çalışanlarından ilham alarak tasarlanan yaratıcı eğitim videolarından bilgi paylaşımına, şirket içi güvenlikten uzmanlığa kadar Social Business ile farklı bir işletme dili konuşuyor.

McDonald’s markasının Güney Afrika ayağı, 2013’te Social Business yazılımı kullanarak sosyal, mobil ve bulut bilişimi bir çatı altında birleştirdi. Böylece Marka, yeni pazarlara yayılmasını kolaylaştırıp aynı zamanda çalışanların daha etkili bir şekilde çalışmalarına imkan sağladı. IBM ve İş Ortağı Knowledge Dimension, 200’ün üzerinde restoranıyla McDonald’s ve 8 bin çalışanının iletişimi ve işbirliğini dönüştürmek için şirketi daha etkili işletmek ve iletişimi sağlamak üzere destek oldu.

McDonalds Güney Afrika, bu sayede farklı coğrafyalara dağılmış çalışanları arasında daha etkili iletişim kurdu. Özel bir müşteri deneyimi sunmalarına uygun olarak fikir paylaşımlarıyla sosyal girişimcilikte marka dönüşümü başladı. Güney Afrika’da Kasım 1995’te kurulan McDonald’s zinciri, 2 yıl civarı kısa bir sürede açılan 30 uluslararası restoranıyla pazardaki en başarılı girişimlerden biri olarak kabul edilmekte. Kurum, 2013 yılı itibariyle bayiler de dahil olmak üzere restoran müdürü, ekip gibi farklı kademelerdeki  8 bin Güney Afrikalı’ya eğitim ve iş imkanı sağladı.

“Saldırgan genişleme planlarımıza göre restoran sayısını yılda yaklaşık 25’e çıkarmak, şüphesiz ki gelişmiş iletişimin bir şartıdır” diye vurgulayan McDonald’s Güney Afrika Sorumlu Müdürü Greg Solomon, çalışanlarının iletişimi geliştirmek adına sosyal ağ araçları ile donatılmasının müşteriler için kalite, servis, temizlik ve değer olarak marka vaadinin karşılanmasına destek olduğunu belirtti.

Geniş bir şekilde dağılmış olan organizasyonda iletişime geçmek gibi zorlayıcı bir sürece meydan okumak gerekiyordu. Bunun için şirket, her bir çalışana ulaşmayı, bütünleşme sistemini bölmeyi ve sistem boyunca işbirliğini geliştirme yolunu tercih etti. Şirketin “Engagement with our People” girişim adımları 2011’de başladı. Knowledge Dimension Direktörü Gary Swale, yönetici ofisle aradaki süreçleri ve ayarları uygulama adına bayiler, restoran müdürleri, çalışanlar, verimliliği arttırmak, karar alma mekanizmasını geliştirmek, ölçülebilir iş sonuçlarını başarmaya yönelik olarak hareket ettiğini vurguladı. Büyük ölçüde bu çözümle hızlandırmaya yönelik olarak işbirliği, bilgi paylaşımı ve uzmanlaşma ile yönetim ve çalışanlara yeni bir etkileşim dili yaratıldı.

McDonald’s Güney Afrika, anında mesajlaşma yazılımından iç iletişim desteği ve ağdaki eğitim  ihtiyaçlarına kadar IBM Connections ve IBM Sametime kullandı. Restoran kademesindeki McDonald’s çalışanları inovasyon yoluyla Güney Afrika pazarında ilk olma fırsatına sahip olarak mobil çözümlere, restoranlar içine yerleştirilmiş dokunmatik ekranlı kanallar tarafından desteklenmiş platforma ulaşma imkanı buldu.

Kaynak: IBM

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İş gücünüzü arttırmak için uygulayacağınız 6 egzersiz

Sosyal Medya Değişim Yönetiminde Nasıl Kullanılır?

Başarılı bir Social Business için 8 İpucu

Marka Başarısında Social Business’ın Faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir